Większość brodaczy chciałoby, aby ich brody rosły jak najszybciej. W tym celu przeszukują czeluści internetu (a rzadziej książki i bardziej naukowe źródła) w celu odnalezienia odpowiedzi na odwieczne pytanie “co zrobić, aby broda rosła szybciej”? Wokół tego tematu wyrosło chyba najwięcej mitów związanych z brodą. Część z nich rozwialiśmy w tym wpisie. A z resztą rozprawimy się dzisiaj.
Mit nr 1. Brodę można zapuścić w 2-3 tygodnie
prawda/fałsz
Świat byłby piękny, gdyby każdy z nas był w stanie zapuścić w krótkim czasie w pełni ukształtowaną brodę.Niemniej ten, kto choć raz próbował zapuścić brodę, ten wie że jest to proces dosyć czasochłonny. Oczywiście zdarzają się wyjątki i są osoby, którym wyjątkowo szybko rośnie broda, niemniej najczęściej trwa to kilka miesięcy. A niektórzy mężczyźni będą musieli nawet kilka lat. Każdy z nas nim zapuści średnią lub długą brodę, najpierw będzie musiał przejść etap zarostu i krótkiej brody.
Mit nr 2. Broda osiąga swoją maksymalną długość po kilku miesiącach zapuszczania
prawda/fałsz
Zapuszczenie naprawdę długiej brody może potrwać kilka lat. Nie licz na to, że po kilku miesiącach osiągniesz jej maksymalną długość. Aktywna faza zrostu włosa może trwać nawet 7 lat. Jeśli zapuszczasz brodę od 2-3 lat i wydaje Ci się, ze Twoja broda stoi w miejscu to prawdopodobnie prawidłową odpowiedzią będzie tutaj “wydaje Ci się”. Twoja broda wciąż rośnie, a Ty możesz nie zauważać progresu w jej wzroście, ponieważ:
- za często odwiedzasz barbera i wszystko co urośnie zaraz ścinasz,
- wykruszasz brodę na długości poprzez nieodpowiednią pielęgnację lub nawyki,
- nie dostarczasz swojemu organizmowi składników budulcowych włosa.
Zatem nie licz, że Twoja broda osiągnie 70 cm długość w ciągu pierwszego roku jej zapuszczania. Na wszystko potrzeba czasu, jednak dbając o brodę czas ten może ulec skróceniu.
Mit nr 3. Możesz stymulować porost brody
prawda/fałsz
Gdyby nie była to prawda nie napisalibyśmy o tym kilku obszernych tekstów. Musisz jednak nauczyć się rozróżniać dwa pojęcia, aby uniknąć rozczarowania. Zatem poznaj różnice pomiędzy:
- przyśpieszeniem porostu brody,
- a zagęszczeniem brody lub sprawienie, aby w ogóle zaczęła rosnąć.
W pierwszym przypadku, jeśli posiadasz brodę, jednak nie satysfakcjonuje Cię tempo jej wzrostu jesteś w stanie stymulować szybszy porost brody. Długość życia każdego włosa ma swoją zaprogramowaną długość i mieści się w przedziale od 2 do nawet 7 lat. Dostarczając odpowiednich składników budulcowych, odżywiając zarost oraz dbając o swój organizm jesteś w stanie nie tylko sprawić, aby broda rosła o kilka mm miesięcznie szybciej, ale również wzmacniając cebulki wydłużysz żywot włosa. Dzięki temu Twoja broda nie tylko będzie rosła szybciej, ale jej maksymalna długość może ulec wydłużeniu. Zatem jeśli zapuszczasz długą brodę wspomóż ją stwarzając jej idealne warunki do wzrostu o czym przeczytasz tutaj.
W drugim przypadku nie możesz zrobić zbyt wiele. Jeśli Twoja broda jest rzadka i pokryta dziurami lub nie rośnie wcale nie jesteś w stanie sprawić, aby urosły włoski tam gdzie ich nie ma. W tym przypadku musisz uzbroić się w cierpliwość.
Mit nr 4. Olej rycynowy NIE przyśpiesza porost brody
prawda/fałsz
Póki co nie odnaleźliśmy żadnych naukowych dowodów ani badań potwierdzających, że olej rycynowy stymuluje i zapewnia szybszy wzrost włosów lub w inny istotny sposób wpływa na tempo ich wzrostu. Ani tych na głowie ani tych na włosach. Olejek rycynowy nie wykazuje w tym temacie lepszego działania niż chociażby o wiele bardziej wartościowe dla brody: olej abisyński, olej z pestek dyni czy olej z pianki łąkowej.
Mit Nr 5. Olej rycynowy sprawia, że broda rośnie gęstsza
prawda/fałsz
Posiadacze tzw “patchy beard”, czyli bród które rosną nierównomiernie tworząc ubytki i puste plamy, często szukają sposobu na zagęszczenie brody. Termin zagęszczenia i porostu brody czasem używany jest zamiennie, jednak to dwa odrębne tematy. O ile jesteśmy w stanie stymulować brodę, aby rosła szybciej o tyle ciężej jest sprawić, aby broda wyrosła tam gdzie jej nie ma.
Olej rycynowy niestety ani nie przyśpieszy porostu brody ani nie sprawi, że puste miejsca na policzkach pokryją się zarostem. Żaden inny olej również nie przyniesie spektakularnych efektów. W ekstremalnych wypadkach tłusty i ciężko zmywalny olej rycynowy może zablokować mieszki włosowe i dać efekt wręcz odwrotny od zamierzonego. Przyczyniając się do wypadania włosów.
Co w takim razie zrobić, aby pozbyć się ubytków? Dbaj o brodę regularnie oraz bądź cierpliwy. Z czasem ubytki na brodzie wypełnią się, a broda zgęstnieje. Odpowiednie cieniowanie brody u barbera optycznie zagęści brodę.
Drobny przerywnik.
Co prawda ten mit nie jest związany z porostem brody, ale skoro już tyle napisaliśmy o nim to rozwiejemy pewną wątpliwość, jaka mogła Cię nadejść. Czy zatem olej rycynowy kompletnie nie nadaje się do pielęgnacji brody? Niekoniecznie! Choć jesteśmy przeciwnikami używania olejku rycynowego w kosmetykach niespłukiwanych, takich jak olejki czy balsamy do brody, to jednak może się doskonale sprawdzić w mydłach czyli produktach spłukiwanych. W tym wypadku doskonale zwiększy pienistość mydła oraz poprawi jakość piany, która będzie przyjemna i gęsta. A przy okazji nie zauważysz żadnych jego negatywnych skutków, ponieważ zostanie on zaraz zmyty z brody.
Mit Nr 6. Jeśli w wieku 20 lat nie możesz zapuścić brody nigdy Ci się to nie uda
prawda/fałsz
W wieku 20 lat może być Ci ciężko zapuścić zarost, a co dopiero brodę. Chociaż oczywiście zdarzają się osoby poniżej 18 roku życia z gęstym zarostem. Pamiętaj jednak, że takie osoby to raczej wyjątki potwierdzające regułę. Jeśli myślisz, że jesteś spisany na straty i nigdy nie zapuścisz brody, zamiast się załamywać podpytaj brodatych znajomych ile mieli lat, kiedy po raz pierwszy udało im się zapuścić porządną brodę. Niektórym udaje się to osiągnąć dopiero po 30-tce. Jednak zdarzają się również osoby, którym zarost zagęszcza się i zapełnia, by móc osiągnąć pełną brodę bez plam dopiero po 40-tce. Wszystko przed Tobą.
Mit Nr 7. Nigdy nie zapuścisz pełnej brody, jeśli na Twoich policzkach są ubytki
prawda/fałsz
Mit nr 8. Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że Twoja broda urośnie dłuższa
prawda/fałsz
Przed chwilą rozpisywaliśmy się, że olej rycynowy nie przyśpiesza porostu brody ani jej nie zagęszcza, a teraz twierdzimy, że odpowiednia pielęgnacja może sprawić że Twoja broda urośnie dłuższa. Zaskoczony? Nie powinieneś!
Odpowiednia pielęgnacja jest niezwykle ważna. Dzięki regularnemu szczotkowaniu brody pobudzisz krążenie, a aplikowane później kosmetyki do brody lepiej odżywią brodę i jej cebulki. W ten sposób możesz pobudzić włosy do wzrostu. Dzięki odpowiedniemu szamponowi do brody opartym o łagodne detergenty, jak Tygrysi szampon do brody nie wykruszysz brody ani nie podrażnisz skóry, a wręcz nawilżysz brodę już podczas mycia.
Ale co najważniejsze wysoka zawartość ekologicznych olei w dobrych produktach do brody zabezpieczy brodę na długości. Dzięki temu ta nie będzie nie tylko sucha, ale również nie będzie się rozdwajać, łamać oraz wykruszać na długości. Z drugiej strony używanie nieodpowiednich środków do stylizacji przeznaczonych do włosów, używanie kosmetyków do brody o złych składach lub nie używanie ich wcale, stosowanie produktów które wysuszają i podrażniają skórę pod brodą nie pomogą we wzmocnieniu zarostu. Dzięki nim Twoja broda może tracić na długości.
Wiele mężczyzn myśli, że ich broda osiągnęła maksymalną długość albo przestała rosnąć. Często jest to tylko wynik błędów w pielęgnacji. Być może Twoja broda również mogłaby być dłuższa, jeśli przyłożysz się do jej zapuszczania.
Wszędzie widzę mity
Wydaje nam się, że w tym momencie omówiliśmy szczegółowo już wszystkie mity związane z porostem brody oraz jej przyśpieszeniem. Jeśli jesteśmy w błędzie dajcie nam koniecznie znać w komentarzach, a chętnie powrócimy do tego tematu!