Darmowa wysyłka dla wszystkich zamówień już od 199 zł

Jak dbać o męską skórę? Podstawy pielęgnacji twarzy dla mężczyzn

Czasy, kiedy myśleliśmy, że woda i szare mydło wystarczą, aby utrzymać naszą skórę w dobrej kondycji bezpowrotnie minęły. Jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, jak ważną rolę w naszym życiu pełni odpowiednia męska pielęgnacja. Dbanie o skórę twarzy to nie fanaberia, lecz coś co przynosi realne korzyści.  Wpływa na jakość skóry, pomaga w wielu jej problemach oraz poprawia nasze samopoczucie. Jednak jak pielęgnować męską skórę prawidłowo oraz jakich kosmetyków używać?

Kosmetyki tylko dla mężczyzn

Skóra kobiet i mężczyzn, choć pełni tę samą funkcję, różni się od siebie pod wieloma względami. Występowanie biologicznych różnić, które mogą determinować odmienne potrzeby to fakt, który coraz częściej dostrzegają producenci kosmetyków. Jeśli chcesz przeczytać więcej na ten temat zajrzyj do tego tekstu. Niektórzy wykorzystują ten fakt jako chwyt marketingowy, inni tworzą formuły kosmetyków, które są realną odpowiedzią na potrzeby męskich cer.

Dobierając kosmetyki do pielęgnacji twarzy warto zastanowić się i przeanalizować, czego nasza skóra potrzebuje? I odnaleźć produkty, które odpowiadają na te potrzeby.  Kosmetyki powinny odpowiadać zarówno na problemy wynikające z fizjologicznych cech skóry oraz tych związanych z naszym trybem życia.  Ślepe podążanie za kosmetykami z dopiskiem “for men” może okazać się nieskuteczne

Jak dbać o męską skórę krok po kroku?

Męska skóra wymaga prawidłowego oczyszczania, tonizacji i nawilżania. I na tych trzech filarach powinna być oparta codzienna męska pielęgnacja. Pamiętaj jednak, że od czasu do czasu skóra potrzebuje zabiegów dodatkowych. Regularne złuszczanie martwego naskórka pomoże Ci w utrzymaniu lepszej kondycji skóry. Jednak to nie wszystko.

W zależności od tego czy nosisz brodę czy też gładką skórę powinieneś również odpowiednio zainteresować się tematem odpowiedniej pielęgnacji brody lub procesem prawidłowego golenia. W końcu zarost lub jego brak to nie odłączny element naszej twarzy.

Pielęgnacja podrażnionej goleniem skóry lub wysuszonej na wiór brody potrafi być bardzo problematyczna.

Krok 1. Oczyszczanie

Oczyszczanie twarzy jest niezwykle ważne. To na tym etapie mężczyźni popełniają najwięcej błędów, które przypłacają nadmiernie wysuszoną skórą ze skłonnością do szybkiego przetłuszczania, pojawieniem się wągrów i zmian trądzikowych lub nadmiernym ściągnięciem skóry. Mycie twarzy to prawdziwa sztuka, której nie warto bagatelizować. Wymaga zarówno odpowiedniej, choć prostej, techniki oraz produktów które staną na wysokości zadania.

Myj twarz dwa razy dziennie: po przebudzeniu oraz wieczorem. Dzięki czemu nie tylko pozbędziesz się z niej resztek kurzu i innego brudu, który nagromadzi się na niej w ciągu dnia, ale również sebum zgromadzonego podczas nocy. Częstsze mycie nie jest wskazane, chyba że wymaga tego Twój tryb życia np. praca w pyle i kurzu.  Do tego celu używaj bieżącej letniej wody. Gorąca woda przyczynia się do przesuszenia oraz podrażnienia skóry. A także przyczynia się do przedwczesnego jej starzenia oraz doprowadza do zwiększenia widoczności naczynek, a nawet przyczynia się do wywoływania stanów zapalnych. Jak widzisz nawet tak banalny czynnik jak temperatura wody jest niezwykle ważna.

Nie rozprowadzaj produktu do mycia twarzy suchymi dłońmi na suchą twarz. Najpierw namocz dłonie i zwilż twarz, następnie rozprowadź produkt na skórze. Nie zapomnij o dokładnym zmyciu twarzy wodą. Opłucz ją kilkakrotnie upewniając się, że cała piana zeszła z Twojej twarzy. Nawet najlepszy produkt do mycia pozostawiony na skórze przez kilka godzin może ją podrażnić. Na sam koniec osusz twarz ręcznikiem. Pamiętaj, aby odpowiednio często go prać, inaczej stanie się siedliskiem bakterii, które będą przedostawać się na Twoją twarz.

Brzmi banalnie? Jednak zapamiętanie i stosowanie się do tych kilka wskazówek sprawi, że Twoja skóra będzie w zdecydowanie lepszej kondycji.

Jaki żel do mycia twarzy dla mężczyzn wybrać?

Teraz przejdziemy do wyższej szkoły jazdy, czyli wyboru produktu do mycia. Choć może Cię kusić sięganie po produkty typu 3w1, czyli do mycia twarzy, ciała i włosów to jednak pozostaw je na sklepowej półce. Tego typu produkty z reguły oparte są na silnych detergentach w wysokich stężeniach. Różne partie naszego ciała wymagają innej “intensywności” mycia, dlatego produkty 3w1 w przypadku oczyszczania skóry twarzy nie sprawdzają się najlepiej.

Zamiast tego wybierz żel do mycia twarzy, którego formuła została oparta o łagodne substancje myjące. Odpowiednio delikatny żel do mycia twarzy sprawdzi się zarówno przy pielęgnacji cer suchych i wrażliwych, ale również w przypadku cer tłustych czy trądzikowych. Produkt do mycia twarzy powinien posiadać odpowiednio wyważony skład. Tak aby jednocześnie usuwał wszystkie zanieczyszczenia i nie zaburzał płaszcza hydrolipidowego skóry. Mocne środki myjące, zawierające agresywne detergenty oraz ich wysokie stężenia, poradzą sobie z większością zabrudzeń jednak jednocześnie wysuszą i ściągną skórę lub pobudzą ją do nadmiernej produkcji sebum.

Mężczyźni z tłustą skórą lub zmianami trądzikowymi często sięgają po bardzo agresywne środki myjące, dzięki którym z łatwością wymywają całe sebum z twarzy, obawiając się że delikatne środki nie poradzą sobie z ich skórą. Jednak w ten sposób często szkodzą swojej cerze zamiast jej pomóc. Po zbyt silnych środkach myjących Twoja skóra po myciu będzie ściągnięta, sucha i wręcz “trzeszcząca”. Natomiast równie szybko się przetłuści w ramach reakcji obronnej, a Ty znów sięgniesz po zbyt silne i wysuszające produkty. I tak oto masz błędne koło.Łagodne preparaty myjące, wraz z resztą prawidłowej pielęgnacji, pomogą Ci wyregulować pracę gruczołów łojowych. Naprawdę nie musisz używać  silnych detergentów ani preparatów alkoholowych, aby skórę odtłuścić. Zagwarantuje Ci to efekt odwrotny.

Już podczas mycia warto zadbać nie tylko o dobór odpowiednich substancji myjących, ale również  wybierac produkty zawierające surowce aktywne. Podczas mycia twarzy warto zadbać o prawidłowy mikrobiom skóry i stopień nawilżenia cery. Dlatego warto wybierać produkty bogate w fermenty i substancje nawilżające. Te wszystkie kryteria spełnia nasz Antyżel żel myjący do twarzy dla mężczyzn. Jeśli jesteś posiadaczem brody śmiało możesz umyć całą twarz tygrysim szampon do brody, którego skład jest niezwykle delikatny dla skóry. A przy tym bardzo skutecznie oczyszcza i nawilża skórę oraz brodę.

Krok 2. Tonizacja

Kolejnym krokiem jest tonizacja skóry, czyli przywrócenie jej prawidłowego pH. Użyj do tego celu toniku. Odpowiednie pH skóry wpływa na integralność warstwy rogowej naskórka oraz na obronę przed drobnoustrojami.

Toniku używaj po myciu twarzy, kiedy to najczęściej dochodzi do zaburzenia równowagi skóry. Nawet jeśli żel do mycia twarzy, którego używałeś posiada odpowiednie pH to woda, której używałeś do jego zmywania i przemywania twarzy już niekoniecznie. Woda z kranu posiada z reguły pH wyższe niż 7, kiedy to nasza skóra lub odczyn lekko kwaśny i jej pH z reguły waha się między 4 a 6.

Wraz z tonikiem możesz przemycić do swojej pielęgnacji dodatkowe substancje odpowiadające na potrzeby Twojej skóry. Możesz sięgnąć po tonik zawierający substancje normalizujące pracę gruczołów łojowych oraz wspomagających gojenie trądziku , toniki łagodzące i kojące lub takie, które delikatnie złuszczą skórę, co pomoże Ci zapanować nad jej grubością i szorstkością. Jeśli poszukujesz produktu, który robi to wszystko sięgnij po tonik do twarzy Tonic&Gin!

Krok 3. Nawilżanie

Ostatnim elementem codziennej pielęgnacji powinno być zadbanie o jej prawidłowe nawilżenie. W tym celu możesz sięgnąć po krem do twarzy. Poszukaj kosmetyku pozbawionego alkoholu, który może dodatkowo wysuszyć Twoją skórę. Przecież nie o to chodzi. Skóra pozbawiona nawilżenia będzie produkowała więcej sebum, a w połączeniu z agresywnym odtłuszczeniem podczas mycia oraz za sprawą alkoholowych preparatów do golenia możesz nieźle rozregulować pracę swojej skóry.

Postaw na lekkie, a nie oleiste konsystencje. Męska skóra wymaga większego nawilżenia niż natłuszczenia, nawet w przypadku pielęgnacji nocnej. Za sprawą intensywniejszej pracy gruczołów łojowych męska skóra nie ma problemu z natłuszczeniem, a często wręcz przeciwnie – ma problem ze zbytnią produkcją sebum. Dlatego zamiast sięgać po kremy do twarzy bogate w oleje roślinne i inne substancje natłuszczające, w których próżno szukać innych substancji aktywnych, lepiej wybrać bardziej zrównoważony produkt. Gdzie sprawdzą się olejki w męskiej pielęgnacji? Oczywiście w przypadku pielęgnacji brody lub włosów!

Pamiętaj, że krem choć lekki to wciąż może być bogaty w ekstrakty o ukierunkowanym działaniu, które pomoże Twojej skórze i odpowie na jej męskie potrzeby. Zawarte w nim ekstrakty i substancje nawilżające pomogą Ci uregulować skórę. Warto również poszukać produktu bogatego w substancje łagodzącego oraz redukującego zaczerwienienia, dzięki którym zapomnisz o niezdrowym kolorycie skóry. Krem, który nie będzie bazował tylko i wyłącznie na olejach nie pozostawi tłustej warstwy i szybko się wchłonie.

Najlepszy krem nawilżający dla mężczyzn

I choć z reguły odradzamy rozwiązań typu 3w1 w przypadku kosmetyków myjących, ponieważ nie da się dopasować substancji myjących i składników aktywnych, które będą odpowiadały zarówno spoconej pasze jak i delikatnej skórze od brodą, tak w przypadku nawilżenia i łagodzenia męskiej skóry sprawa wygląda zupełnie inaczej.

Spokojnie możemy polecić Ci produkt, który jest prawdziwym multitoolem wśród kremów. Mowa oczywiście o kremie do twarzy i po goleniu Multitool? Multikrem! Zastosowaliśmy w nim wszechstronnie działające surowce roślinne, które docenisz zarówno na co dzień jak i po goleniu. Odnalezienie ekstraktów roślinnych, które ukoją i nawilżą skórę na co dzień jak i załagodzą ją po goleniu jest jak najbardziej możliwe. Wszechstronność ekstraktów roślinnych w tym wypadku to umożliwia.

Multitool? Multikrem! sprawdzi się doskonale jako intensywnie nawilżający, łagodzący i redukujący zaczerwienienia krem do twarzy oraz jako krem do golenia, który zadziała niczym opatrunek na Twoją twarz. W końcu został stworzony do łagodzenia procesów powodujących podrażnienia skóry.

Nasz wielozadaniowy krem do twarzy dla mężczyzn wspomaga odbudowę prawidłowej flory naskórka, chroni i stymuluje jej naturalne zdolności obronne przed niepożądanymi drobnoustrojami, co szczególnie docenisz po goleniu.  Ale również jest bogaty w surowce, które neutralizuje negatywne efekty wpływu stresu psychologicznego na skórę, takie jak zapalenia, dzięki czemu redukuje zaczerwienienia, nawilża skórę  walcząc z jej szorstkością oraz przywraca zdrowy blask i jednolity odcień skóry, co docenisz każdego dnia.

W tym przypadku naprawdę nie potrzebujesz dwóch kremów. Wystarczy Ci jeden.

Krok 4. Złuszczanie martwego naskórka

Złuszczanie martwego naskórka to krok dodatkowy. Nie wykonuj go codziennie. I nie odpuszczaj go nawet, jeśli używasz peelingujących toników. W tym wypadku dodatkowe mocniejsze złuszczanie również będzie wskazane. Raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie wykonaj peeling skóry twarzy. Peeling bądź eksfoliacja to zabieg polegający na usunięciu martwych komórek naskórka.

Możesz sięgnąć po gotowy produktu. Wybór jest ogromny: peeling mechaniczny (grubo lub drobnoziarnisty), peeling enzymatyczny lub  chemiczny. Wybór należy do Ciebie. Peeling pomoże Ci usunąć martwy naskórek i oczyścić twarz, dzięki czemu będzie ona przygotowana na przyjęcie składników odżywczych z kremów lub masek. Możesz też pokusić się o przygotowanie domowego peelingu robiąc pastę z miodu, cukru i odrobiny cytryny. Możesz również wybrać się na peeling kawitacyjny lub inny zabieg złuszczający do specjalisty – kosmetologa lub przeszkolonego w tych celach barbera.

Zabiegi  złuszczające wykonane przez specjalistę oczyszczą skórę dogłębniej niż tradycyjny peeling wykonany w domu. Podczas peelingu kawitacyjnego ultradźwięki zderzają się z wilgotną skórą i przez miejscowe zmniejszenie ciśnienia powodują powstawanie maleńkich pęcherzyków, które “odrywają” bród od skóry. Wytwarzane podczas kawitacji wibracje pobudzają głębsze partie skóry, dzięki czemu poprawia się krążenie krwi i limfy, dotlenia się skóra i zwiększają zdolności regeneracji. Peeling kawitacyjny to świetna okazja, aby dodatkowo zadbać o skórę korzystając po nim z serum/ampułki oraz maski algowej.

Z takiego setu zabiegowego warto skorzystać raz w miesiącu lub w zależności od stanu skóry wykonać serię 6-8 zabiegów wykonywanych co tydzień, raz do roku.  Z takiego zabiegu możesz skorzystać w Cyrulikach na Koszutce, czyli naszego barbershopu w Katowicach

Krok 5. Pielęgnacja brody lub golenie

Na temat pielęgnacji brody napisaliśmy już prawie wszystko! W którym momencie dbania o skórę twarzy wpleść pielęgnację brody? Umyj brodę wraz z resztą twarzy. Odsącz twarz i brodę przy pomocy ręcznika/specjalistycznego ręcznika do brody lub za pomocą bawełnianej, gładkiej koszulki. W tym momencie zajmij się brodę: wystylizuj ją przy pomocy rollera i balsamu lub nałóż sam olejek do brody, który ją odżywi i zabezpieczy przed urazami mechanicznymi. Jeśli szerzej interesuje Cię tematyka dbania o brodę koniecznie zajrzyj do tych tekstów:

Golenie w pigułce

Podczas golenia twarzy na mokro pamiętaj, aby zmiękczyć skórę. Niestety długie gorące kąpiele lub kompresy mogą przyczynić się do pękania naczynek oraz powodować trwały rumień, dlatego po goleniu warto sięgnąć po łagodzący krem redukujący zaczerwienienia. Nigdy nie gól skóry na sucho, bez żadnego środka który zapewni Ci poślizg i uniesie włos, w tym celu użyj żelu, kremu lub pianki do golenia.

Po goleniu warto zastosować chłodny kompres. Większość produktów po goleniu posiada wysokie pH, zwłaszcza lubiane przez fanów tradycyjnego golenia mydło, dlatego warto po goleniu sięgnąć po tonik do twarzy lub bezalkoholowy after shave, które przywrócą skórze równowagę i nawilżą ją. Płyny po goleniu na bazie alkoholu mogą zaszkodzić Twojej skórze, a już na pewno ją wysuszą. Stosowane od czasu do czasu w barbershopie nie powinny stanowić problemu, natomiast przy częstszym używaniu lepiej z nich zrezygnować.

Niestety na rynku jest niewiele bezalkoholowych produktów tego typu. I właśnie dlatego stworzyliśmy nasz Razor Time, czyli bezalkoholową wodę po goleniu. który jest bogaty w destylaty, hydrolaty i ekstrakty roślinne podchodzące m.in. z bazylii azjatyckiej, ostropestu, alg, szałwi i prawoślazu, a także surowce łagodzące, nawilżające i wspomagające regenerację naskórka po goleniu jak d-panthenol, allantonina i kwas hialuronowy.

Na sam koniec nałóż krem łagodzący, który zapobiegnie powstawaniu trwałych rumieńców oraz załagodzi swędzenie i pieczenie. W tym przypadku spokojnie możesz sięgnąć po nasz multitool wśród kremów.

Przede wszystkim systematyczność

Nawet o męską skórę, grubą i mocną, trzeba dbać.

W końcu nic nie jest niezniszczalne. Codzienne golenie, niekorzystne warunki atmosferyczne, smog, pył i kurz, nie sprzyjają zachowaniu dobrego stanu skóry. Niemniej teraz już wiesz, co robić aby utrzymać skórę w dobrej kondycji. Codzienna pielęgnacja, odpowiednie kosmetyki i opracowanie kilku rytuałów sprawią, że zaspokoisz wszystkie potrzeby męskiej skóry.

Jeśli Twoje działania będą konsekwentne i systematyczne Twoja skóra będzie w doskonałym stanie. I choć z początku pielęgnacja może wydać się skomplikowaną sprawą to wcale nie wymaga wiele czasu. Wystarczy odrobina chęci i dostęp do wiedzy. A z czasem codzienne dbanie o siebie stanie się czymś naturalnym, oczywistym i bardzo przyjemnym.

W końcu to Twoja chwila relaksu w ciągu dnia.

Jak dbać o skórę twarzy – podstawowe zasady dbania o męską cerę

Kluczem do utrzymania zdrowego, promiennego wyglądu skóry twarzy jest regularne wykonywanie kilku prostych czynności. Skomplikowane rutyny pielęgnacyjne nie zawsze są konieczne – kluczowe jest skupienie się na podstawowych aspektach, takich jak prawidłowa pielęgnacja cery.

Dobór odpowiedniej pielęgnacji

Dobrana pielęgnacja twarzy jest niezbędna do utrzymania jej zdrowia. Przede wszystkim należy dokładnie znać swój rodzaj cery, czy jest ona normalna, sucha, tłusta, mieszana czy wrażliwa. Dzięki temu można dobrać odpowiednie produkty do pielęgnacji skóry, które będą najlepiej odpowiadały jej potrzebom. Dla skóry wrażliwej rekomenduje się delikatne, hypoalergiczne formuły, które nie podrażnią jej, a jednocześnie dostarczą potrzebnych składników odżywczych.

Czyszczenie i złuszczanie

Kolejnym krokiem jest regularne czyszczenie skóry twarzy. To nie tylko oznacza zmywanie makijażu na koniec dnia, ale także głębokie oczyszczanie porów. Właśnie tu na scenę wkracza kluczowe zadanie – regularne złuszczanie martwego naskórka. Zabieg ten jest niezbędny do odświeżenia i ożywienia skóry, pozbycia się zalegających na powierzchni zanieczyszczeń, a także stymulowania produkcji nowych, zdrowych komórek. Przy złuszczaniu warto pamiętać o delikatności, szczególnie jeśli mamy do czynienia ze skórą wrażliwą.

Nawilżanie i ochrona

Pielęgnacja skóry twarzy nie byłaby kompletna bez nawilżania. Skóra potrzebuje regularnej dawki hydratacji, aby utrzymać zdrowy poziom wilgotności i elastyczność. Nawilżający krem do twarzy jest must-have dla każdej rutyny pielęgnacyjnej. Dodatkowo, niezależnie od rodzaju cery, niezwykle ważne jest stosowanie kremu z filtrem UV, który ochroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

Pamiętając o tych prostych zasadach – dobraniu odpowiedniej pielęgnacji, regularnym złuszczaniu martwego naskórka, nawilżaniu i ochronie skóry – można znacząco poprawić stan i wygląd skóry twarzy.

Polecane produkty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *