Olejki, balsamy, pomady i inne mazidła zagościły na półce w Twojej łazience. Zaopatrzyłeś się w niemal wszystkie kosmetyki do brody, które są dostępne na rynku. Jednak wciąż nie jesteś zadowolony ze stanu swojej brody? A ta wygląda dokładnie tak samo jak wcześniej, kiedy nie używałeś żadnych kosmetyków do pielęgnacji zarostu. Jeśli tak się dzieje to pewnie zastanawiasz się teraz czy kosmetyki do brody to ściema. I czy faktycznie trzeba używać tych wszystkich gadżetów i pierdół? Zapewniamy Cię, że olejki i szampony do brody naprawdę mogą odmienić Twój zarost. A przede wszystkim przyczynić się, aby zapuszczanie go było bardzo komfortowe. W Twoim przypadku po prostu coś poszło nie tak, a dzięki temu wpisowi dowiesz się co.
Zakupiłeś kosmetyki do brody, ale czy na pewno ich używasz?
Systematyczność w pielęgnacji brody jest niezwykle ważna. Jeśli zakupiłeś kosmetyki do pielęgnacji brody i odłożyłeś je na półkę nie spodziewaj się, że nagle zaczną działać. Wyrób w sobie nowe nawyki pielęgnacyjne. Przy porannym prysznicu zadbaj o delikatnie mycie brody oraz wetrzyj w nią olejek. Działaj systematycznie i sumiennie. To niezwykle ważne zwłaszcza na początku Twojej brodatej drogi.
Z czasem, kiedy Twój zarost będzie w coraz lepszej kondycji możesz, od czasu do czasu, zrobić sobie “kosmetyczny detoks”. Twoja broda nie ucierpi na swojej kondycji, jeśli wcześniej ją zregenerowałeś i doprowadziłeś do porządnego stanu. Choć wyjątkiem może być tutaj krótki zarost, który może wymagać codziennej pielęgnacji, ale do tego tematu zaraz wrócimy. Większość kosmetyków do brody daje efekty długofalowe, jeśli chodzi o kondycjonowanie brody. Jednak najpierw trzeba na nie poczekać i doprowadzić brodę do pożądanej kondycji.
Broda przesuszona lub wymęczona niewłaściwym traktowaniem będzie wymagała więcej uwagi. Natomiast krótki zarost, choć może się wydawać łatwiejszy w utrzymaniu wcale taki nie jest. Co prawda będziesz nakładał mniejszą ilość olejku do brody. Jednak w tym przypadku ważna będzie codzienne pielęgnacja. Wszystko po to, aby zmiękczyć zarost i zapobiec swędzeniu. W końcu wypielęgnowany trzon włosa zaraz zetniesz, by utrzymać krótki kształt brody.
Na szczęście codzienne oliwienie to miła rzecz, a przy okazji dawka pozytywnych oflaktorycznie doznań. Jeśli Twoja broda jest z natury mocno przesuszona lub przejściowo zniszczona warto pokusić się o stosowanie olejku do brody nawet 2 razy dziennie. Drogi Brodaczu zapamiętaj raz na zawsze, jeśli zamiast systematycznego dbania o brodę, Ty systematycznie o niej zapominasz to cudów się nie spodziewaj. Opracuj swoją brodatą rutynę i działaj! A jeśli nie masz pojęcia jak to zrobić zajrzyj do tego tekstu.
Dobry olejek do brody działa cuda, ale nie u Ciebie?
Wielokrotnie spotkałeś się ze stwierdzeniem, że każdy brodacz powinien posiadać w swojej kolekcji chociaż jeden olejek do brody? W końcu to ten kosmetyk, który sprawia że noszenie brody jest naprawdę komfortowe. A do tego robi różnicę niemal od pierwszego użycia. My się z tymi stwierdzeniami jak najbardziej zgadzamy. Jednak, jeśli Ty nie widzisz różnicy w jakości swojej brody po sumiennym nakładaniu olejku do brody, zamiast od razu wydawać werdykt, że olejki do brody to przereklamowana sprawa przyjrzyj się składowi produktu, który używasz.
Sprawdź jakie informacje znajdują się na butelce olejku do brody po magicznym słowie INCI. To właśnie tam znajduje się pełen skład kosmetyku, a nie jedynie deklaracje producenta. Czy odnajdziesz w swoim olejku do brody olej jojoba (Simmondsia Chinensis Seed Oil)? Olej z pianki łąkowej (Limnanthes Alba Seed Oil )? Olej abisyński (Crambe Abyssinica Seed Oil)? Oraz dodatek innych pielęgnujących olejów i witaminę E? Jeśli tak to wiedz, że dzierżysz w dłoniach porządny kosmetyk.
Na początku zrozumienie składu może sprawić Ci kłopoty, a angielskie nazwy związków chemicznych czy łacińskie nazwy roślin będą niewiele mówić. Postaw na zaufane marki lub rozszyfruj skład z pomocą kogoś bardziej doświadczonego w tym temacie. Jeśli Twój olejek do brody składa się głównie z silikonów lub co gorsza denaturatu (INCI: alcohol denat) to możesz swojej brodzie bardziej zaszkodzić niż jej pomóc.
Być może właśnie w tym miejscu tkwi przyczyna, dlaczego olejek do brody nie odmienił Twojego zarostu! Jeśli chcesz mieć pewność, że trafiłeś na porządny olejek do brody, który w swoim składzie zawiera wszystko, czego potrzebuje Twoja broda sprawdź olejki do brody od prawdziwych Cyrulików.
Robisz wszystko, a Twoja broda ciągle jest sucha
Wiesz już, że posiadasz dobry olejek do brody. Używasz go regularnie, a Twoja broda jest wciąż niedostatecznie nawilżona. W takim razie koniecznie przyjrzyj się produktowi, którym myjesz brodę. Niektórzy bardzo bagatelizują tę sprawę, twierdząc że nieistotne jest czym i jak myje się brodę. W końcu produkt myjący ma ma sprawić, aby broda była czysta. A za jej pielęgnacje i odżywienie odpowiadają inne kosmetyki.
Jeśli myjesz brodę żelem pod prysznic, szamponem do włosów lub szamponem do brody opartym o silne detergenty to nie oczekuj, że Twoja broda będzie w dobrej kondycji. Z jednej strony odżywiasz ją olejkiem do brody, a z drugiej strony ciągle przesuszasz i niszczysz ją podczas mycia. A jeśli szukając łagodniejszej alternatywy wpadniesz na mycie brody szamponem dla niemowląt bądź dzieci również się rozczarujesz. Taki produkt, choć delikatniejszy niż większość szamponów do włosów, nie będzie posiadał odpowiedniego pH. Lepiej sięgnij po ultrałagodny i oczyszczający Niedźwiedzi szampon do brody.
Co jeszcze możesz zrobić, aby nawilżyć brodę? Pomyśl o dostarczenie dodatkowej porcji nawilżenia używając odpowiedniego balsamu do brody lub odżywki do brody. Olejki do brody, choć nawilżają zarost, to robią to pośrednio za sprawą naturalnych olejów. Poszukaj produktu, który zawiera w swoim składzie substancje silnie wiążące wodę w naskórku, których nie jesteś w stanie dostarczyć brodzie samym olejkiem do brody. Taki produkt uzupełni Twoją pielęgnację i wspomoże działanie olejów do brody. Śmiało sięgnij po balsam do brody Treser Tygrysów lub Treser Niedźwiedzi w których składzie odnajdziesz silnie nawilżający aloes, trójglicerol roślinny, polisacharydy z żywicy modrzewia. Oleje, masła i woski chronią Twoją brodę przed utratą nawilżenia, jednak czasem będziesz potrzebował dodatkowej dawki nawodnienia skóry.
Oczekujesz efektów, których kosmetyk nie gwarantuje
Twój znajomy polecił Ci świetny balsam do brody, jednak u Ciebie kompletnie się nie sprawdza? Być może pod pojęciem “najlepszy balsam do brody” dla Twojego kumpla kryje się ultranawilżający produkt, a Ty oczekiwałeś czegoś, co brodę wymodeluje? W takim wypadku to nie wina produktu, a zakup niewłaściwego. Zamiast kierować się opiniami innych, chociaż te oczywiście mogą być bardzo pomocne, przeanalizuj najpierw czego oczekujesz od produktu i znajdź ten, który spełni Twoje wymogi.
Potrzebujesz produktu, który jest super łatwy i szybki w użyciu, a do tego zmiękcza brodę? Wybierz olejek do brody. Szukasz czegoś, co wymodeluje Twój zarost? Sięgnij po balsam do brody, który w swoim składzie będzie zawierał sporą ilość wosków lub wspomóż się prestylerem do brody. Olejek do brody niedostatecznie nawilża Twój zarost? W tym wypadku śmiało sięgaj po nawilżające balsamy do brody, odżywkę do brody lub sprawdź czy produkt, którym myjesz zarost go nie wysusza. A jeśli używasz mydła do brody, które wszyscy polecają jednak u Ciebie ściąga skórę? Sięgnij po łagodny szampon do brody.
Pamiętaj, że każdy z nas ma inne potrzeby, preferencje i gust. Dopasuj produkt pod swoje oczekiwania.
Wszystkie balsamy do brody mają za słaby chwyt
A jeśli już jesteśmy przy temacie balsamów do brody to chyba jeden z bardziej “kontrowersyjnych” produktów. Wybrałeś modelujący balsam do brody o mocnym chwycie, jednak Twoja broda wciąż jest nieokiełznana, plącze się i odstaje na boki? Przyczyn może być kilka.
Tak jak już pisaliśmy wcześniej. Być może wybrałeś zły typ balsamu do brody, który pełni inną funkcję niż tą którą od niego oczekiwałeś. Balsamy do brody to spora grupa produktów dająca różne efekty i wykończenia. Możemy je podzielić m.in. na balsamy nawilżające, natłuszczające i balsamy modelujące o różnych stopniach chwytu.
A jeśli już jesteśmy przy chwycie balsamu do brody. W brodatym świecie utarło się, że im twardszy balsam do brody, tym mocniejszy chwyt. To spore uproszczenie. Nałóż czysty wosk pszczeli na brodę i sprawdź czy utrzyma wąs podkręcony cały dzień? Zapewniamy Cię, że nie. A to jeden z tych surowców, który powoduje że balsam lub wosk do brody jest twardy i trudny do rozgrzania. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o balsamach do brody, jaki efekt możesz dzięki nim uzyskać i który będzie najlepszy dla Ciebie koniecznie przeczytaj ten tekst.
Istotna jest również sama technika nakładania balsamu do brody. Odpowiednia technika sprawi, że każdy balsam będzie miał mocniejszy chwyt, niż gdybyś po prostu nałożył go na nierozczesaną brodę. Jeśli zrobisz to prawidłowo, używając rollera do brody i suszarki efekty mogą Cię zaskoczyć i docenisz swój balsam na nowo. A dodatkowo sięgając po PROstyler będziesz wyglądał prosto jak po wyjściu od barbera.
Używasz balsamu do brody, a Twoja broda nadal jest kręcona?
Jeśli Twoja broda jest mega kręcona lub pofalowana, a Ty tylko nałożysz balsam do brody na nią to włos magicznie się nie wyprostuje. Balsam do brody głównie utrwala nadany jej kształt. Zarówno olejek jak i balsam obciążą brodę przez co będzie delikatnie rozprostowana. Natomiast jeśli zależy Ci na mocnym rozluźnieniu skrętu musisz nauczyć się prawidłowo modelować brodę. To naprawdę nic trudnego, a może przynieść Ci spektakularne efekty.
Namocz lub umyj brodę, wyciągnij ją przy pomocy rollera lub płaskiej szczotki i suszarki, następnie utrwal nadany kształt balsamem do brody. Sięgnij po produkt o średnim lub mocnym chwycie. A jeśli nadany kształt wciąż trzyma się za krótko, zamiast sięgać po coraz twardsze konsystencje rozważ używanie prestylera do brody.
Pamiętaj też, że włos potrzebuje czasu, aby się “ułożyć”. Jeśli nosiłeś kiedyś fryzurę z przedziałkiem lub zaczesywałeś włosy na jedną stronę i postanowiłeś to zmienić to pewnie doskonale wiesz, że to żmudny proces. Zaczesywałeś włosy na drugą stronę, a one wciąż chciały wracać na stare miejsce. Ale z czasem “nauczyły” się nowego ułożenia. Tak samo jest z brodą. Jeśli regularnie wyciągasz ją przy pomocy trio roller, suszarka, balsam do brody, z czasem nie tylko będziesz robił to dużo szybciej i sprawniej, ale sam włos będzie coraz prostszy i bardziej zdyscyplinowany.
Twoja broda wiecznie źle się układa
Zwróć uwagę czy Twoja broda jest dobrze obcięta. Jeśli barber, lub Ty sam w zaciszu domowym, za bardzo powcinałeś się w brodę i źle ją obciąłeś to być może uda Ci się delikatnie uratować jej kształt przy pomocy balsamu do brody. Jednak w większości przypadków nie obędzie się bez interwencji dobrego barbera, który poprawi kształt brody. Odpowiedni specjalista jest w stanie ostrzyc brodę w taki sposób, aby dobrze wyglądała nawet odrastając. A kiedy boki będą odstawać na boki wciąż będziesz mógł je ulizać przy pomocy balsamu do brody i wytrwać ostatnie dni w oczekiwaniu na kolejną wizytę.
Nie jesteś w stanie ocenić działania kosmetyku do brody, jeśli ciągle zmieniasz produkty
Z miesiąca na miesiąc powstaje coraz więcej brodatych firm. Premiera dosłownie goni premierę, a Ciebie kusi aby przetestować wszystkie produkty dostępne na rynku. Niestety, jeśli ciągle zmieniasz kosmetyki do brody, nie będziesz w stanie zauważyć które Ci szkodzą, pogarszają kondycję Twojej brody lub wręcz przeciwnie. Nie będziesz wiedział, które najlepiej współgrają z Twoim zarostem.
Z większością kosmetyków nie jest tak, że ich negatywne skutki zobaczysz od razu. Jeśli nałożysz szampon do brody zawierający wysuszające alkohole, ta nie stanie się od razu tępa i matowa, a ciężki i tłusty olejek do brody nie spowoduje wysypu trądziku po jednym zastosowaniu. Lecz po dłuższym stosowaniu broda będzie ulegać coraz większym zniszczeniom bądź uszkodzeniu.
Z drugiej strony dobre kosmetyki również potrzebują trochę czasu na działanie, a z czasem poprawiają kondycję na dłużej niż tylko w momencie ich nałożenia i noszenia. Choć olejek do brody od razu nada brodzie ładnego zapachu i od razu ją zmiękczy to większość pozytywnych efektów zobaczysz z czasem. Jeśli przez miesiąc będziesz nakładać olejek do brody X, a jednego dnia nałożysz olejek Y i kondycja Twojej brody nie ulegnie pogorszeniu, być może nie jest to kwestia produktu Y, a dalsze działanie X. Niestety przy testowaniu i zmianie kosmetyków nie wszystko jest oczywiste. Dlatego daj więcej czasu testowanym produktom. Pierwsze wrażenie to tylko pierwsze wrażenie.
Jeśli ciągle zmieniasz produkty nie będziesz w stanie wyłapać, które Ci szkodzą a które pasują. Używaj jednego “setu” kosmetyków przez dłuższą chwilę. Daj mu czas na działanie i rzetelnie oceniaj stan swojej brody. Dopiero po tym czasie zmieniaj produkt i nie wymieniaj od razu wszystkich kosmetyków. Wprowadzasz do swojej pielęgnacji nowy szampon do brody? Zostań przez jakiś czas przy sprawdzonym olejku do brody. W momencie, kiedy zmienisz wszystkie kosmetyki na nowe i coś pójdzie nie tak nie będziesz wiedział, który kosmetyk jest winowajcą.
Oczywiście, jeśli posiadasz kilka sprawdzonych olejków do brody, a te różnią się jedynie zapachem wtedy śmiało możesz je zmieniać. Bez obaw o stan brody.
Nie dbasz o brodę od środka
Jeśli nie dbasz o cały swój organizm sterta kosmetyków może Ci nie pomóc. Zdrowa dieta jest kluczowa dla całego organizmu. Jeśli chcesz wzmocnić swoją brodę i zagwarantować jej prawidłowy wzrost pamiętaj, aby dostarczać jej składników odżywczych również od wewnątrz. Holistyczne podejście do całego organizmu zagwarantuje Ci najlepsze efekty. Dbając o siebie, swoje samopoczucie i zdrowie dbasz również o swoją brodę. Jeśli Twoje włosy na głowie i brodzie wypadają jak szalone, być może masz problemy zdrowotne o których nie zdawałeś sobie sprawy? Broda jest ważna. Ale to Ty jesteś najważniejszy!
Pielęgnacja brody nie jest trudna
Drogi Brodaczu! Wbrew dzisiejszemu tekstowi pielęgnacja brody nie jest trudna. Chociaż czasem może przysporzyć problemów, zwłaszcza na początku drogi, kiedy wszystkie informacje są dla Ciebie nowością. Zdobywaj wiedze, systematyzuj i wdrażaj w życie to czego się dowiedziałeś, a czasem wrzuć trochę na luz. Na szczęście od rozwiązywania brodatych problemów możesz zawsze liczyć na ekspertów w tej dziedzinie. Obserwuj swoją brodę i niech rośnie zdrowa i gęsta!