Nie wychodź do sklepu w czasie epidemii! Darmowa wysyłka na terenie Polski dla zamówień już od 99 PLN

Kosmetyki tylko dla mężczyzn, czyli czym różni się skóra męska od damskiej

Branża kosmetyczna dawno temu dokonała jednoznacznego podziału rozdzielając kosmetyki damskie od męskich. Pierwsze kosmetyki dedykowane tylko mężczyznom pojawiły się już ładnych kilkanaście lat temu. W ostatnich latach ten segment rynku zaczął w końcu przybierać na znaczeniu. Na sklepowych półkach pojawia się coraz więcej kosmetyków tylko dla mężczyzn. Jednak czy podział kremów, żelów i innych mazideł na damskie i męskie ma w ogóle sens? Czy skóra mężczyzn faktycznie różni się od skóry kobiet? A przede wszystkim czy mężczyźni potrzebują używać innych kosmetyków niż kobiety? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym wpisie.

Męska skóra różni się od skóry kobiecej

Występowanie biologicznych różnic między skórą damską i męską to potwierdzony badaniami fakt. A nie wymysł producentów kosmetyków.  Czym różni się zatem męska skóra od kobiecej? Pomimo podobnej budowy skóry możemy zaobserwować pięć największych różnic:

  • w jej grubości,
  • dynamice starzenia,
  • pracy gruczołów łojowych,
  • zagęszczeniu naczyń krwionośnych
  • oraz oczywiście w występowaniu większej ilości owłosienia na twarzy.

Męska skóra jest nawet o 25% mocniejsza i grubsza od skóry kobiecej. I choć dzięki temu mogłaby się wydawać niezniszczalna to wcale tak nie jest. To przez jej grubość mężczyźni często posiadają szorstką i twardą w dotyku skórę. Taka skóra lubi dostać zastrzyk składników aktywnych oraz potrzebuje regularnego złuszczania.

Skóra kobiet i mężczyzn starzeje się inaczej. Na męskiej skórze pierwsze zmarszczki pojawiają się później, z drugiej strony proces ten postępuje znacznie szybciej. W przypadku kobiet starzenie wydaje się przebiegać bardziej linearnie, u mężczyzn skokowo. Same zmarszczki, jeśli już się pojawią, są głębsze oraz bardziej widoczne.  Ponadto mężczyźni są bardziej narażeni na zmarszczki mimiczne. A wszystko to za sprawą aktywności mięśni przywłośnych. Panowie posiadają aż 15 razy więcej niż panie i które przyczyniają się do ich pojawiania. Warto zadbać o prewencję przeciwzmarszczkową.

Gruczoły łojowe, odpowiadające za produkcję sebum pracują intensywniej za sprawą hormonów płciowych. A do tego są liczniejsze i większe. Mocniej natłuszczona skóra sprzyja pojawianiu się trądziku, a nawet trądziku różowatego. Męska skóra lubi być nawilżana oraz skutecznie i łagodnie oczyszczana, co sprzyja uregulowaniu pracy gruczołów łojowych.

Kolejna różnicą jest większe zagęszczenie naczyń krwionośnych, a ich kruchość może powodować trwałe zaczerwienienie i rumień. Zmiany te mogą być nieodwracalne, dlatego warto przeciwdziałać nadmiernemu czerwienieniu skóry.

Ostatnim istotnym czynnikiem jest owłosienie znajdujące się na twarzy. Posiadanie zarostu wymusza na mężczyznach golenie lub podgalanie konturów. A golenie przyczynia się do powstawania kolejnych specyficznych potrzeb, a przede wszystkim uwrażliwia skórę i doprowadza do jej mikro urazów. Nieprawidłowy proces golenia przyczynia się do przesuszenia skóry, wrastania włosów, występowania uczucia swędzenia i pieczenia. A z czasem do powstawania trwałych zaczerwienień. Golenie może również nasilać problemy z trądzikiem.

Pielęgnacja męskiej skóry

Czy zatem mężczyźni potrzebują innych kosmetyków niż kobiety? I tak i nie. Mężczyźni przede wszystkim potrzebują kosmetyków pielęgnacyjnych dobranych do potrzeb ich skóry, dlatego warto przede wszystkim zastanowić się czego potrzebuje męska skóra. A później zerknąć na skład produktu i poszukać takiego, który będzie odpowiadał na jej potrzeby i będzie najbardziej optymalny.

Kosmetyki powinny odpowiadać zarówno na problemy wynikające z fizjologicznych cech skóry oraz tych związanych z naszym trybem życia.

Męska skóra, tak jak każda inna, wymaga prawidłowego oczyszczania, tonizacji i nawilżania. Jednak będzie również wdzięczna za dodatkowe zabiegi, które zadbają o złuszczenie grubej skóry. Jeśli posiadasz brodę nie zapomnij o jej pielęgnacji lub o prawidłowym procesie golenia, jeśli pozbywasz się zarostu ze swojej twarzy.

Dla ułatwienia podzieliliśmy męską pielęgnację twarzy na trzy etapy oraz zabiegi dodatkowe. Więcej o goleniu opowiemy następnym razem.

Etap 1. Oczyszczanie męskiej skóry

Oczyszczanie twarzy jest niezwykle ważne. Zapamiętaj to raz na zawsze. To na tym etapie mężczyźni popełniają sporo błędów, które przypłacają  rozregulowaną pracą gruczołów łojowych: nadmiernie wysuszoną skórą ze skłonnością do szybkiego przetłuszczania lub też pojawieniem się wągrów i zmian trądzikowych. Mycie skóry to prawdziwa sztuka, którą nie warto bagatelizować. Wymaga zarówno odpowiedniej, choć prostej, techniki oraz produktów które staną na wysokości zadania.

Myj twarz dwa razy dziennie: po przebudzeniu oraz wieczorem. Dzięki czemu nie tylko pozbędziesz się z niej resztek kurzu i innego brudu, który nagromadzi się na niej w ciągu dnia, ale również sebum zgromadzonego podczas nocy. Częstsze mycie nie jest wskazane, chyba że wymaga tego Twój tryb życia np. praca w pyle i kurzu.

Do tego celu używaj bieżącej letniej wody. Gorąca woda przyczynia się do przesuszenia oraz podrażnienia skóry. A także przyczynia się do przedwczesnego jej starzenia oraz doprowadza do zwiększenia widoczności naczynek, a nawet przyczynia się do wywoływania stanów zapalnych. A jak już ustaliliśmy wcześniej, mężczyźni z natury posiadają tendencję do czerwienienia, w końcu posiadamy  ogromne zagęszczenie naczyń krwionośnych. Nie chcemy dodatkowo zwiększać ich kruchości ani doprowadzać do trwałego rumienia. W końcu nikt nie marzy o skórze w kolorze buraka. Jak widzisz nawet tak banalny czynnik jak temperatura wody jest niezwykle ważna.

Nie rozprowadzaj produktu do mycia twarzy suchymi dłońmi na suchą twarz. Najpierw namocz dłonie i zwilż twarz, następnie rozprowadź produkt na skórze. Nie zapomnij o dokładnym zmyciu twarzy wodą. Opłucz ją kilkakrotnie. Upewnij się, że cała piana zeszła z Twojej twarzy. Nawet najlepszy produkt do mycia pozostawiony na skórze przez kilka godzin może ją podrażnić. Na sam koniec osusz twarz ręcznikiem. Pamiętaj, aby odpowiednio często go prać, inaczej stanie się siedliskiem bakterii, które będą przedostawać się na Twoją twarz.

Zapamiętaj tych kilka wskazówek, a Twoja skóra na pewno Ci się odwdzięczy.

Teraz przejdziemy do wyższej szkoły jazdy, czyli wyboru produktu do mycia. Choć może Cię kusić sięganie po produkty typu 3w1, czyli do mycia twarzy, ciała i włosów to jednak pozostaw je na sklepowej półce. Tego typu produkty z reguły oparte są na silnych detergentach, a do tego w wysokich stężeniach. Różne partie naszego ciała wymagają innej “intensywności” mycia, dlatego produkty 3w1 nienajlepiej odpowiadają na potrzeby naszej skóry. Podrażniają skórę oraz rozregulowują jej pracę. Zamiast tego sięgnij po żel do mycia twarzy, którego formuła została oparta o łagodne substancje myjące. Unikaj produktów  opartych o silne anionowe detergenty takie jak  Sodium Lauryl Sulfate (SLS) Sodium Laureth Sulfate (SLES), Sodium Coco Sulfate (SCS), Ammonium Lauryl Sulfate (ALS) Ammonium Laureth Sulfate (ALES) etc. oraz alergizujących jak Cocamidopropyl Betaine. Jeśli jesteś posiadaczem brody śmiało możesz umyć całą twarz tygrysim szampon do brody, którego skład jest niezwykle delikatny dla skóry. A przy tym bardzo skutecznie oczyszcza skórę i przywraca jej naturalny mikrobiom.

Jeśli posiadasz przetłuszczającą się skórę i problemy z trądzikiem może kusić Cię do sięgania po agresywne detergenty, aby dokładnie wymyć całe sebum z twarzy. Jednak to nie jest rozwiązanie, a wręcz to może być źródłem Twojego problemu ze skórą. Używając agresywnych środków do mycia zaburzasz płaszcz hydrolipidowy. Twoja skóra po myciu będzie nieprzyjemne ściągnięta, sucha i wręcz “trzeszcząca”, natomiast równie szybko się przetłuści w ramach reakcji obronnej, a Ty znów sięgniesz po zbyt silne i wysuszające produkty. I tak oto masz błędne koło. Łagodne preparaty myjące, wraz z resztą prawidłowej pielęgnacji, pomogą Ci wyregulować pracę gruczołów łojowych.

Zachowanie równowagi skóry podczas mycia jest niezwykle ważne i kluczowe dla zachowania zdrowej cery. Zapamiętaj raz na zawsze łagodne żele do mycia twarzy sprawdzą się nie tylko w przypadku pielęgnacji cer suchych, ale również jeśli cierpisz na nadprodukcję sebum czy trądzik. Nie musisz wtedy używać  silnych detergentów ani preparatów alkoholowych aby skórę odtłuścić. Zagwarantuje Ci to efekt odwrotny.

Etap 2. Tonizacja skóry

Kolejnym krokiem jest tonizacja skóry, czyli przywrócenie jej prawidłowego pH.

Użyj do tego celu toniku. Odpowiednie pH skóry wpływa na integralność warstwy rogowej naskórka oraz na obronę przed drobnoustrojami. Toniku używaj po myciu twarzy, kiedy to najczęściej dochodzi do zaburzenia równowagi skóry. Nawet jeśli żel do mycia twarzy, którego używałeś posiada odpowiednie pH to woda, której używałeś do jego zmywania i przemywania twarzy już niekoniecznie. Woda z kranu posiada z reguły pH wyższe niż 7, kiedy to nasza skóra lub odczyn lekko kwaśny i jej pH z reguły waha się między 4 a 6.

Wraz z tonikiem możesz przemycić do swojej pielęgnacji dodatkowe substancje odpowiadające na potrzeby Twojej skóry. Możesz sięgnąć po tonik zawierający substancje normalizujące pracę gruczołów łojowych oraz wspomagających gojenie trądziku , toniki łagodzące i kojące lub takie które delikatnie złuszczą skórę, co pomoże Ci zapanować nad jej grubością i szorstkością.

Etap 3. Nawilżanie skóry

Ostatnim elementem codziennej pielęgnacji powinno być zadbanie o jej prawidłowe nawilżenie. W tym celu możesz sięgnąć po krem do twarzy. Poszukaj kosmetyku pozbawionego alkoholu, który może dodatkowo wysuszyć Twoją skórę. Przecież nie o to chodzi. Skóra pozbawiona nawilżenia będzie produkowała więcej sebum, a w połączeniu z agresywnym odtłuszczeniem podczas mycia oraz za sprawą alkoholowych preparatów do golenia możesz nieźle rozregulować pracę swojej skóry.

Postaw na lekkie ,a nie oleiste konsystencje. Męska skóra z reguły lepiej toleruje nawilżanie niż natłuszczanie. Z tym drugim za sprawą intensywnej pracy gruczołów łojowych z reguły nie ma problemu. Gdzie sprawdzą się olejki w męskiej pielęgnacji? Oczywiście w przypadku pielęgnacji brody lub włosów!

Pamiętaj, że krem choć lekki to wciąż może być bogaty w ekstrakty o ukierunkowanym działaniu, które pomoże Twojej skórze i odpowie na jej męskie potrzeby. Zawarte w nim ekstrakty i substancje nawilżające pomogą Ci uregulować skórę. Warto również poszukać produktu bogatego w substancje łagodzącego oraz redukującego zaczerwienienia, dzięki którym zapomnisz o niezdrowym kolorycie skóry. Krem, który nie będzie bazował tylko i wyłącznie na olejach nie pozostawi tłustej warstwy i szybko się wchłonie.

I choć z reguły odradzamy produktów typu 3w1, o czym mogłeś przekonać się czytając dzisiejszy wpis, tam w przypadku nawilżania męskiej skóry możemy spokojnie polecić Ci produkt, który jest prawdziwym multitoolem wśród kremów. Mowa oczywiście o kremie do twarzy i po goleniu Multitool? Multi krem! Zastosowaliśmy w nim wszechstronnie działające surowce roślinne, które docenisz zarówno na co dzień jak i po goleniu.

Multitool? Multikrem! sprawdzi się doskonale jako intensywnie nawilżający, łagodzący i redukujący zaczerwienienia krem do twarzy oraz jako krem do golenia, który zadziała niczym opatrunek na Twoją twarz. W końcu został stworzony do łagodzenia procesów powodujących podrażnienia skóry. Wspomaga odbudowę prawidłowej flory naskórka, chroni i stymuluje jej naturalne zdolności obronne przed niepożądanymi drobnoustrojami, co szczególnie docenisz po goleniu. Ponadto jest bogaty w surowce, które neutralizuje negatywne efekty wpływu stresu psychologicznego na skórę, takie jak zapalenia i zaczerwienienia, dzięki czemu redukuje zaczerwienienia, nawilża skórę  walcząc z jej szorstkością oraz przywraca zdrowy blask i jednolity odcień skóry. W tym przypadku naprawdę nie potrzebujesz dwóch kremów. Wystarczy Ci jeden.

 Pielęgnacja dodatkowa

Podczas golenia twarzy na mokro pamiętaj, aby zmiękczyć skórę. Niestety długie gorące kąpiele lub kompresy mogą przyczynić się do pękania naczynek oraz powodować trwały rumień, dlatego po goleniu warto sięgnąć po łagodzący krem redukujący zaczerwienienia. Nigdy nie gól skóry na sucho, bez żadnego środka który zapewni Ci poślizg i uniesie włos, w tym celu użyj żelu do golenia.  Po goleniu warto zastosować chłodny kompres. A na sam koniec nałóż krem łagodzący, który zapobiegnie powstawaniu trwałych rumieńców oraz załagodzi swędzenie i pieczenie. W tym przypadku spokojnie możesz sięgnąć po nasz multitool wśród kremów.

Raz w tygodniu wykonaj peeling skóry twarzy. Możesz sięgnąć po gotowy produktu. Wybór jest ogromny. Peeling mechaniczny (grubo lub drobnoziarnisty) lub peeling enzymatyczny. Wybór należy do Ciebie. Peeling pomoże Ci usunąć martwy naskórek i oczyścić twarz, dzięki czemu będzie ona przygotowana na przyjęcie składników odżywczych z kremów lub masek. Możesz też pokusić się o przygotowanie domowego peelingu robiąc pastę z miodu, cukru i odrobiny cytryny. Możesz również wybrać się na peeling kawitacyjny do specjalisty.

Tego typu zabieg  złuszczy i oczyści skórę dogłębniej niż tradycyjny peeling. Podczas peelingu kawitacyjnego ultradźwięki zderzają się z wilgotną skórą i przez miejscowe zmniejszenie ciśnienia powodują powstawanie maleńkich pęcherzyków, które “odrywają” bród od skóry. Wytwarzane podczas kawitacji wibracje pobudzają głębsze partie skóry, dzięki czemu poprawia się krążenie krwi i limfy, dotlenia się skóra i zwiększają zdolności regeneracji. Peeling kawitacyjny to świetna okazja, aby dodatkowo zadbać o skórę korzystając po nim z serum/ampułki oraz maski algowej. Z takiego setu zabiegowego warto skorzystać raz w miesiącu lub w zależności od stanu skóry wykonać serię 6-8 zabiegów wykonywanych co tydzień, raz do roku.  Z takiego zabiegu możesz skorzystać w Cyrulikach na Koszutce, czyli naszego barbershopu w Katowicach

Nie zapomnij również o odpowiedniej pielęgnacji brody, ale o tym napisaliśmy już wiele obszernych tekstów. Swoją przygodę z dbaniem o brodę koniecznie zajrzyj od przeczytania tego wpisu.

To wszystko!

Nawet o męską skórę, grubą i mocną, trzeba dbać. W końcu nic nie jest niezniszczalne, a codzienne golenie, niekorzystne warunki atmosferyczne, smog, pył i kurz, nie sprzyjają zachowaniu dobrego stanu skóry. Niemniej teraz już wiesz, co robić aby utrzymać skórę w dobrej kondycji. Codzienna pielęgnacja, odpowiednie kosmetyki i opracowanie kilku rytuałów sprawią, że zaspokoisz wszystkie potrzeby męskiej skóry.

 

Polecane produkty

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się do naszego biuletynu, a otrzymasz od nas 10% rabatu!

 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce. Więcej informacji

Polityka cookies Sklep Cyrulicy nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies. Pliki cookies (tak zwane „ciasteczka”) stanowią dane informatyczne, w szczególności pliki tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika Sklepu i przeznaczone są do korzystania ze stron internetowych Sklepu. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania ich na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer. Podmiotem zamieszczającym na urządzeniu końcowym Użytkownika Sklepu pliki cookies oraz uzyskującym do nich dostęp jest operator Sklepu. Pliki cookies wykorzystywane są w celu: 1. dostosowania zawartości stron internetowych Sklepu do preferencji Użytkownika oraz optymalizacji korzystania ze stron internetowych; w szczególności pliki te pozwalają rozpoznać urządzenie Użytkownika Sklepu i odpowiednio wyświetlić stronę internetową, dostosowaną do jego indywidualnych potrzeb; 2. tworzenia statystyk, które pomagają zrozumieć, w jaki sposób Użytkownicy Sklepu korzystają ze stron internetowych, co umożliwia ulepszanie ich struktury i zawartości; W ramach Sklepu stosowane są dwa zasadnicze rodzaje plików cookies: „sesyjne” (session cookies) oraz „stałe” (persistent cookies). Cookies „sesyjne” są plikami tymczasowymi, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika do czasu opuszczenia strony internetowej lub wyłączenia oprogramowania (przeglądarki internetowej). „Stałe” pliki cookies przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika przez czas określony w parametrach plików cookies lub do czasu ich usunięcia przez Użytkownika. W ramach Sklepu stosowane są następujące rodzaje plików cookies: 1. „niezbędne” pliki cookies, umożliwiające korzystanie z usług dostępnych w ramach Sklepu, np. uwierzytelniające pliki cookies wykorzystywane do usług wymagających uwierzytelniania w ramach Sklepu; 2. pliki cookies służące do zapewnienia bezpieczeństwa, na przykład wykorzystywane do wykrywania nadużyć w zakresie uwierzytelniania w ramach Sklepu; 3. „wydajnościowe” pliki cookies, umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania ze stron internetowych Sklepu; 4. „funkcjonalne” pliki cookies, umożliwiające „zapamiętanie” wybranych przez Użytkownika ustawień i personalizację interfejsu Użytkownika, np. w zakresie wybranego języka lub regionu, z którego pochodzi Użytkownik, rozmiaru czcionki, wyglądu strony internetowej itp.; 5. „reklamowe” pliki cookies, umożliwiające dostarczanie Użytkownikom treści reklamowych bardziej dostosowanych do ich zainteresowań. W wielu przypadkach oprogramowanie służące do przeglądania stron internetowych (przeglądarka internetowa) domyślnie dopuszcza przechowywanie plików cookies w urządzeniu końcowym Użytkownika. Użytkownicy Sklepu mogą dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących plików cookies. Ustawienia te mogą zostać zmienione w szczególności w taki sposób, aby blokować automatyczną obsługę plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej bądź informować o ich każdorazowym zamieszczeniu w urządzeniu Użytkownika Sklepu. Szczegółowe informacje o możliwości i sposobach obsługi plików cookies dostępne są w ustawieniach oprogramowania (przeglądarki internetowej). Operator Sklepu informuje, że ograniczenia stosowania plików cookies mogą wpłynąć na niektóre funkcjonalności dostępne na stronach internetowych Sklepu. Pliki cookies zamieszczane w urządzeniu końcowym Użytkownika Sklepu i wykorzystywane mogą być również przez współpracujących z operatorem Sklepu reklamodawców oraz partnerów. Więcej informacji na temat plików cookies dostępnych jest pod adresem www.wszystkoociasteczkach.pl lub w sekcji „Pomoc” w menu przeglądarki internetowej.

Close