Darmowa wysyłka dla wszystkich zamówień już od 199 zł

Kącik kulinarny, czyli wartościowe obiady dla brody

Dobra dieta jest zbawienna zarówno dla Twojego zarostu jak i całego organizmu. Kiedy jesteś pełen sił i witalności, Twoja broda będzie miała podwójnego kopa do rośnięcia. Jeśli długotrwale będziesz jadł monotonnie, a Twoja dieta nie będzie zróżnicowana może to odbić się na kondycji zarostu. Dlaczego tak się dzieje? Aby nasze brody rosły zdrowe potrzebują wielu składników odżywczych. W tym odpowiednią ilość protein, nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także witamin i minerałów. Najlepiej dostarczać je odpowiednio zbilansowaną dietą. O brodę trzeba dbać nie tylko stosując najlepsze kosmetyki, ale również od środka dostarczając jej tego co najlepsze. Wiemy, że nasi czytelnicy na pewno starannie dobierają nakładane na brodę kosmetyki, wybierając te najlepsze. Warto jednak równie mocno zadbać o to, co dostarczasz swojemu organizmowi podczas jedzenia.

Obiady, które pokocha Twoja broda

Aby Twoja dieta była odpowiednio zbilansowana i zdrowa warto postawić na urozmaicone menu. Zamiast znów sięgać po ziemniaki i kotleta rozejrzyj się w sklepie i zobacz jaki ogromny wybór produktów na Ciebie czeka. Ogromny wybór kasz, ryżów, tłuszczów, makaronów i strączków potrafią zrobić wrażenie. Wybieraj różnokolorowe owoce i warzywa i niestandardowe źródła białka. Eksperymentuj w kuchni! Sięgaj po różne produkty. A jeśli chciałbyś nieco urozmaicić swoje codzienne menu przygotowaliśmy dla Ciebie kilka standardowych i niestandardowych opcji obiadowych. Które osobście bardzo lubimy. I które być może polubisz również Ty. Bądź otwarty na nowe smaki!

Kapuśniak a może ogórkowa?

Kiszonki są naprawdę mega zdrowe. A dzięki wysokiej zawartości bakterii kwasu mlekowego są naturalnym pre- i pro- biotykiem. Kwas mlekowy reguluje florę bakteryjną w jelitach, wspomagając przy tym trawienie i wchłanianie produktów przemiany makterii, oczyszczają organizm i wzmacniają system obronny. Kiszonki to bomba witaminowa. Zawierają w sobie silne przeciwutleniacze C, A i E  oraz magnez, wapń, fosfor i potas. Dostarczają sporo witamin z grupy B, które wygładzają skórę, wzmacniają brodę, włosy i paznokcie. A ponieważ w miarę pływu fermentacji składniki przenikają do soku warto nie tylko zjeść ogórki kiszone i kapustę  jako sok lub przegryzkę czy surówkę do obiadu, ale również zrobić z nich pyszne i zdrowe zupy! Możesz sięgnąć po klasyczny przepis na kapuśniak, zastąpić żeberka wędzonymi śliwkami lub spróbować go w wersji z pomidorami i soczewicą!  Zupę ogórkową zaś raz wcinaj z koperkiem i ziemniakami, a innym razem postaw na ryż.

Jajko w sosie koperkowym

Jajka to cenne źródło białka, lipidów, substancji mineralnych, węglowodanów, witamin oraz innych składników bioaktywnych wykorzystywanych do produkcji żywności o właściwościach prozdrowotnych oraz preparatów medycznych. Jajka mogą uzupełnić niepełną dietę w wymaganie składniki odżywcze. Spożycie jednego jajka pokrywa około 25% dziennego zapotrzebowania na pełnowartościowe białko dorosłego człowieka, a według WHO białko jaja jest międzynarodowym wzorcem żywieniowej wartości białka ze względu na skład i proporcję zawartych w nim aminokwasów.

Jajka są źródłem niemal wszystkich witamin, z wyjatkiem witaminy C. Są doskonałym źródłem witamin z grupy B to jest B1, B2, B6, B12, kwasu pantotenowego, niacyny, kwasu foliowego i biotyny. A także witamin: A, E i D. Ze względu na tą ostatnią szczególnie warto zwrócić uwagę na jajka. W populacji ludzkiej obserwujemy spore deficyty witaminy D, która jest niezwykle ważna nie tylko dla Twojej brody, ale również dla Ciebie.Warto poświęcić trochę czasu i wybierać te od kur trzymanych w komfortowych warunkach. Rozejrzyj się po swojej okolicy. Świeże wiejskie jaja są najlepsze!

A jak już mówimy o jajkach, co powiesz na jajka w sosie koperkowym na obiad? To super leniwa i smacza opcja. Wystarczy ugotować jajka tak jak lubisz: miękko, półtwardo lub twardo. A następnie rozpuścić masło i mąkę przygotując z nich zasmażkę. Zasmażkę połącz ze śmietaną i koperkiem i zagotuj. Obierz jajka, pokrój na pół i polej je sosem. Podawaj z ziemniakami w mundurkach lub puree. Możesz również zdecydować się na kaszę jaglaną lub kaszę jęczmienną.

Fasolka po bretońsku

Chyba każda rodzina ma swój sekretny przepis na fasolkę po bretońsku. Wariancji tego dania jest naprawdę sporo. Jednak zawsze największą robotę odgrywają w nim fasola i pomidory.

Przy okazji wiesz, że pomidory są bardziej wartościowe, mniej alergizujące i łatwiej przyswajalne dzięki obróbce niż w przypadku, kiedy są zjadane na surowo? Świeże pomidory dostarczają naszemu organizmowi likopen, czerwono-pomarańczowy barwnik z grupy karotenoidów, który jest jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy. Jednak  grube ściany komórkowe pomidorów utrudniają wchłanianie go. Ugotowanie pomidora, na przykład w fasolce po bretońsku, ułatwia przyswajanie go. Badania udowodniły, że odgrywa bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu prostaty i ma niewątpliwy udział w zmniejszeniu ryzyka nowotworu tego gruczołu.

A jeśli namówiliśmy Cię na fasolkę po bretońsku to może warto zrobić jej niestandardową wersję? W tym daniu lubimy poszaleć z różnymi rodzajami fasoli: od tych najdrobniejszych po te wszelkiej maści i kolorów. Fasola po bretońsku z fasoli pinto? Czemu nie! Rośliny strączkowe stanowią bogate źródło substancji odżywczych niezbędnych dla organizmu ludzkiego. Wszelkiego rodzaju fasole i inne rośliny strączkowe mają unikatowe właściwości przeciwnowotworowe, ponieważ wpływają na homeostazę tkankowych enzymów proteolitycznych oraz inhibitorów proteaz. Jednocześnie są bogate w błonnik i regulują pracę przewodu pokarmowego; usprawniają pracę jelit, redukują różne ich dolegliwości, zmniejszają poziom cholesterolu LDL oraz reguluje gospodarkę lipidową. Dzięki wysokiej zawartości kwasu foliowego pozwalają obniżyć ciśnienie tętnicze. Strączki ułatwiają także utrzymanie prawidłowej masy ciała – powodują szybkie uczucie sytości. Same korzyści.

Tajskie żółte curry z ananasem i ciecierzycą

To przepis dla prawdziwych leniwców. Wystarczy zdobyć dobrej jakości żółtą pastę curry. Ich dostępnośc w Polsce jest coraz większa. Często dorwiesz je w supermarketach na dziale kuchni świata lub w sklepach ze zdrową żywnością. Wtedy wystarczy już tylko ugotować ryż, również tutaj polecamy poszaleć z różnymi odmianami: oczywiście ryż basmati czy jaśminowy będzie pasował najbardziej ale warto również sięgnąć po ryż czerwony czy czarny które również są niezwykle zdrowe i wartościowe. W międzyczasie podsmaż na patelni żółtą pastę curry, a po chwili rozpuść ją w mleczku kokosowym. Dodaj groszek cukrowy, pokrojony ananas, ciecierzycę i  marchewkę. Podgotuj całość chwilę, aż marchewke zmięknie. Osobiście lubimy ją “obrać” w cieniutkie paski za pomocą obieraczki do warzyw. Dzięki temu danie będzie przygotowane jeszcze szybciej. Przygotowaną mieszankę podawaj z ryżem. Możesz posypać je kolendrą lub pietruszką. Dla smaku i podkręcenia walorów odżywczych.

Kombinuj w kuchni!

Zróżnicowana dieta będzie sprzymierzeńcem nie tylko Twojej brody, ale również gwarantem Twojego dobrego zdrowia i samopoczucia. Zaproś do wspólnego gotowania przyjaciół i rodzinę. Ciesz się każdym posiłkiem!

 

Polecane produkty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *