Chyba nie zapomniałeś, że codziennie dbamy o setki bród? Doświadczenie, rodzinna tradycja i wiedza sprawia, że robimy to cholernie dobrze. Ostatnio przybliżyliśmy Ci kilka olei, które są niezbędnymi składnikami najlepszych olejków do brody. Wpis ten możesz przeczytać tutaj. Dzisiaj postanowiliśmy przybliżyć Ci kolejne oleje, których nie może zabraknąć w pielęgnacji Twojej brody, ale najpierw zapamiętaj…
Dobry skład = dobry olejek do brody
Niedawno pisaliśmy o tym, że najlepiej używać olejków do brody, które zawierają w swoim składzie ekologiczne oleje oraz witaminę E. Przestrzegaliśmy Cię przed syntetycznymi emolientami, które po prostu nie sprawdzają się najlepiej w pielęgnacji brody. Jednak czy wystarczy sięgać po produkty, które po prostu w swoim składzie posiadają tylko oleje roślinne?
Niestety sprawa nie jest taka prosta. Nie wszystkie oleje nadają się do pielęgnacji brody. Nie wystarczy wrzucić kilku przypadkowych olejów i mieć nadzieję, że produkt będzie w porządku. Dobór odpowiednich olei roślinnych do olejków do brody, to wbrew pozorom, wyższa szkoła jazdy. Należy dokładnie przeanalizować proporcję kwasów tłuszczowych pojedynczych olei, a także jak to wszystko będzie ze sobą grało w mieszance! Wszystko to, by stworzyć idealnie zbilansowany kosmetyk do brody.
Tego nie damy rady nauczyć Cię w jednym wpisie. Natomiast możemy przedstawić Ci kolejne oleje roślinne, które powinny się znaleźć w najlepszych gotowych olejkach do brody oraz dlaczego łączymy je ze sobą.
Dobra baza, czyli olej ze słodkich migdałów
Olej ze słodkich migdałów to jeden z najdłużej stosowanych olejów kosmetycznych na świecie, a przy tym jest jednym z najczęściej stosowanych olejów bazowy w przypadku produkcji kosmetyków do brody. Dlaczego tak się dzieje? Olej ten nadaje się do stosowania nawet dla najbardziej wrażliwych i skłonnych do alergii skór. Jest to niezwykle ważny czynnik ponieważ skóra pod brodą narażona jest na wiele podrażnień, jak chociażby wtedy, kiedy podgalamy jej konutr.
Olej ze słodkich migdałów jest bardzo uniwersalny i dobrze tolerowany przez brodę. Ale co najważniejsze doskonale łączy się z innymi olejami roślinnymi, tworząc dla nich odpowiednie “tło” i pozwalając im na pokazanie 100% swoich mocy.
Olej ze słodkich migdałów – INCI Prunus Amygdalus Dulcis Oil -półpłynny, jasnożółty, o delikatnym orzechowym zapachu.
Innym bardzo dobrym olejem bazowym jest olej z pestek winogron. Porównując ze sobą te oleje: olej ze słodkich migdałów ma nieco cięższą konsystencję. Wybór odpowiedniego oleju bazowego zależy od reszty użytych surowców. Ale o tym innym razem.
Jak działa olej ze słodkich migdałów? W przypadku skóry. Olejek ten jest bardzo dobrym emolientem roślinnym, co sprawia, że doskonałe wygładza i zmiękcza skórę. Ma bardzo wysokie zdolności nawilżania skóry. Niweluje uczucie swędzenia i pieczenia w przypadku bardzo suchej skóry. Uspokaja podrażnioną, wrażliwą skórę. W przypadku brody. Uelastycznia i nawilża włosy brody, natłuszcza je oraz wygładza, zapobiegając nadmiernemu puszeniu i wysuszeniu.
Z czym łączyć olej ze słodkich migdałów?
Olej ze słodkich migdałów to olej bazowy, który perfekcyjnie współgra z wieloma innymi ekologicznymi olejami, intensyfikując ich działanie, poprawiając ich konsystencję oraz wchłanialność. Jeśli w gotowym produkcie połączony jest z olejem z nasion baobabu, abisyńskim oraz jojoba masz niemalże gwarancję na odpowiednio zbilansowany olejek do brody.
Olej makadamia, czyli “druga skóra”
Co kryje się we wnętrzu tego oleju i dlaczego tak dobrze działa na brodę? Olej makadamia to bomba witaminowa! Zawiera w sobie witaminy A, B, E, a przy tym spore ilości magnezu, wapnia, fosforu, selenu, a także lecytyny. Olej ten jest również bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe. Pomimo swojego bogactwa jest uważany za jeden z najlżejszych i najlepiej wchłaniających się olei na świecie. Ze względu na swoją biozgodność ze skórą oraz działanie zgodne z jej potrzebami olej makadamia nazywany jest “drugą skórą”.
Olej makadamia – INCI Macadamia Ternifolia Seed Oil – płynny, zółty do brązowego, o delikatnym orzechowym zapachu.
Olej makadamia przyśpiesza gojenie mikrouszkodzeń skóry oraz łagodzi wszelkie podrażnienia. To cecha niezwykle przydatna brodaczom, którzy regularnie golą linię policzków i szyi. Miejsca te są szczególnie narażone na uszkodzenia, a olej makadamia skutecznie pomoże w ich regeneracji.
Olej makadamia stymuluje również mikrokrążenie! A więc może pośrednio przyczynić się do przyśpieszenia porostu brody. Potencjalnie ma większe szanse na przyśpieszenie porostu brody niż… olej rycynowy, którego w przypadku produktów niezmywalnych, takich jak olejek do brody, zdecydowanie nie polecamy.
Kwas palmitooleinowy w oleju makadamia
Jednak to nie jedyna wyjątkowa cecha tego oleju. Wysoka i unikalna zawartość kwasu palmitooleinowego (omega 7) determinuje jego właściwości. Z wiekiem tracimy coraz więcej kwasu omega-7 ze skóry. Posiadanie brody nas przed tym procesem nie chroni. Na pocieszenie, my brodacze, możemy w łatwy i szybki sposób uzupełnić niedobory kwasu w skórze – za sprawą pachnących olejków do brody zawierających w swoim składzie olej makadamia np. Siłacz lub Rogue od Cyrulików.
Zawarty w olejku makadamia kwas palmitooleinowy wykazuje silne właściwości:
- antybakteryjne
- przeciwzapalne
- uelastyczniające skórę
- przywracające fizjologiczne właściwości ochronne skóry
- ochronne przed szkodliwym działaniem promieni UV.
Z czym łączyć olej makadamia?
Olej makadamia może się wydawać świetnym produktem do pielęgnacji brody nawet solo! Lepiej jednak łączyć go z innymi olejami. Nie dzieje się tak bez przyczyny. Olej ten jest jednym z najmniej trwałych i stabilnych olei. Jak temu zaradzić? Wystarczy “przedłużyć” jego żywotność i wzmocnić go olejem z nasion baobabu!
W którym oleju do brody odnajdę te wszystkie cudowne oleje roślinne?
Bacznie przeglądasz skład INCI produktów do brody i masz problem ze znalezieniem tego jedynego, który zawiera w swoim składzie wszystko, co powinien zawierać najlepszy olejek do brody? Przychodzimy z pomocą!
Nasze kosmetyki tworzymy zgodnie z naszą wiedzą, a przy tym testujemy je na setkach bród! W olejkach do brody nad których składem czuwamy odnajdziesz wszystko, czego potrzebuje Twoja broda. Możesz śmiało sięgać po Magika, Siłacza, Żonglera, a nawet po bezzapachowy olej do brody Cyruliku czy barberskie serie od Cyrulików: Burbonesce i Rogue.
W końcu dbamy o brody! Wiemy jak to robić. I widać to po składach naszych kosmetyków.