Darmowa wysyłka dla wszystkich zamówień już od 199 zł

Swędząca broda – jak sobie z nią radzić?

Niezależnie od tego czy zacząłeś zapuszczać zarost czy też nosisz brodę już od jakiegoś czasu, prawdopodobnie spotkałeś się z nieprzyjemnym uczuciem kłucia i swędzenia brody.

Czasami zarost swędzi ledwo zauważalnie. Jednak najczęściej uczucie swędzenia jest trudne do zignorowania. A do tego towarzyszy mu uporczywa suchość i inne nieprzyjemności. Swędzenie brody to nic fajnego.

Na szczęście producenci kosmetyków przygotowali kilka rozwiązań i garść porad, które nie tylko przyniosą chwilową ulgę Twojej brodzie, ale również pomogą Ci pozbyć się podrażnień i sprawią, że kłucie i drapanie nie będzie tak uciążliwe.

A może nawet całkowicie zapomnisz o swędzeniu brody.

Czy broda swędzi ponieważ rośnie?

Podczas zapuszczania zarostu możesz odczuwać dyskomfort związany z rośnięciem włosów na twarzy. Podczas pierwszych dni zapuszczania brody, kiedy pobudzenie komórek skóry oraz wzrost zarostu jest najintensywniejszy, uciążliwe swędzenie na pewno będzie Ci towarzyszyć.

Zwłaszcza jeśli pierwszy raz przechodzisz z idealnie ogolonej twarzy do krótkiej brody, a Ty nie jesteś przyzwyczajony do noszenia zarostu i nie przygotowałeś się odpowiednio do zapuszczania zarostu. Grube i twarde włosy wyrastające na Twojej twarzy przebijając się przez wrażliwy naskórek, są nowością i niezłym stresem dla Twojej twarzy. To naturalne że takie włosy będą podrażniać powierzchnię skóry.

Jeśli myślisz, że wystarczy przeczekać ten moment, aż zarost urośnie i przekształci się w dłuższą brodę jesteś w błędzie.

Brodacze o  długich brodach również mogą zmagać się z uczuciem swędzenia. Swędzenie skóry to podstawowy problem, który napotykają brodacze nie tylko w początkowych fazach zapuszczania brody, ale również w tych późniejszych.

Jednak nie musisz sięgać po maszynkę do golenia, ponieważ będziesz borykał się z tym problemem cały czas. Odpowiednie przygotowanie do zapuszczania brody sprawi, że nie straszne Ci będą suche skórki, kłucie i podrażnienie skóry zarówno podczas Twoich pierwszych dni z brodą jak i później.

Odpowiadając na pytanie: tak swędzenie zarostu może oznaczać, że broda rośnie. Niestety nie da się przeczekać tego momentu. Zarost rośnie przez całe Twoje życie i nigdy nie przestanie.

Zamiast biernie czekać aż swędzenie przejdzie od razu zacznij mu przeciwdziałać! Stosując odpowiednią pielęgnację zapewnisz optymalne i komfortowe warunki do prawidłowego wzrostu brody i zapomnisz o dyskomforcie związanym z noszeniem brody.

Dlaczego broda swędzi tak okrutnie?

Swędzenie brody to jeden z najczęstszych powodów dla którego rezygnujemy z zapuszczania zarostu. Nie każdy jest w stanie wytrzymać ze swędzeniem brody.

Nieprzyjemne uczucie kłucia zachęca do drapania skóry, jednak nie jest to najlepsza opcja na walkę ze swędzeniem zarostu. A wręcz może doprowadzić do podrażnienia twarzy i pogorszenia się kondycji skóry.

Zanim dowiesz się, jak się pozbyć swędzenia brody poznaj źródło problemu.

Sucha skóra pod brodą

łuszcząca się skóraSwędzenie brody może mieć wiele przyczyn. Do najczęstszych jednak należą problemy z suchą skórą pod brodą.

Jeśli nie zadbasz o odpowiednie nawilżenie skóry możesz spodziewać się problemów ze skórą twarzy i zarostu. Przesuszona skóra prawie zawsze oznacza swędzenie brody. Odpowiednio nawilżona skóra stwarza komfortowe warunki i ułatwia wzrost zarostu.

Sucha skóra może być spowodowana czynnikami zewnętrznymi (klimatyzowane i ogrzewane pomieszczenia, zimne powietrze, czynniki atmosferyczne) lub wewnętrznymi (skóra twarzy z natury może być sucha, może być przesuszona na skutek przebytych chorób czy złej diety i niedostatecznego nawodnienia).

Jeśli gruczoły łojowe nie nadążają z produkcją odpowiedniej ilości sebum (naturalna substancja nawilżająca) to spada poziom nawilżenie zarostu. Podczas zapuszczania brody dzieje się tak często, ponieważ dotychczasowa ilość sebum musi ogarnąć “większy obszar” niż dotychczas.

Niski poziom natłuszczenia zarostu powoduje swędzenie brody.

 

Podrażniona skóra pod brodą i resztki martwego naskórka

Sucha skóra to jednak nie jedyny powód przez który odczuwamy swędzenie brody. Kolejnym powodem jest podrażnienie wrażliwej skóry pod brodą.

Nasz naskórek ulega ciągłemu złuszczaniu. Pozbywamy się w ten sposób martwych komórek skóry i tworzymy miejsce na nowe. Twoja broda, będąc poniekąd barierą fizyczną, może utrudniać zrzucanie martwego naskórka.

Ten może osadzać się na brodzie tworząc suchy łupież. A to z kolei powoduje podrażnienie i swędzenie brody. Ponadto jeśli proces złuszczania naskórka jest zaburzony może dojść do wrastania włosków, co może doprowadzić nawet do zapalenia mieszków włosowych.

Twarde i grube włoski brody

Zazwyczaj zarost to twarde i grube włoski. A ich drapanie nie należy do najprzyjemniejszych. Ogromna ilość ostrych i szorstkich włosów wbija się w skórę twarzy drażniąc ją.twarde i grube włosy brody

Pierwsze wyrastające i krótkie włoski są najgorsze. Po zgoleniu końcówka włosa jest bardzo ostro zakończona, dlatego świeżo ogolone i odrastające włoski potrafią nieźle zakłuć i dać w kość.

Błędy w pielęgnacji brody

Nieodpowiednia pielęgnacja również powoduje podrażnienia skóry twarzy. Zarówno nadmierna jak i niedostateczna pielęgnacja zarostu może mu zaszkodzić.

Jeśli myjesz brodę mocnymi środkami wysuszasz swój zarost. Zbyt agresywny szampon aktywnie przyczynia się do pogorszenia stanu skóry pod brodą. Nawet najlepszy olejek do brody może być wtedy niewystarczający. Od zbyt intensywnego mycia na twarzy pojawia się zaczerwienienie, uczucie swędzenia i ściągnięcia.

Pomyślałeś, aby zaniechać mycia brody? Nawet o tym nie myśl! Pozostawienie na brodzie zanieczyszczeń, resztek jedzenia i kosmetyków pielęgnacyjnych może powodować podrażnienie skóry.

Nagromadzenie brudu i tłuszczu przyciągnie bakterie lipidożerne, co może doprowadzić do infekcji grzybicznej lub bakteryjnej. Lepiej pomyśl nad przerzuceniem się na łagodny szampon do brody zamiast nad zaniechaniem higieny.

Kosmetyki nawilżające i natłuszczające pełnią bardzo ważną rolę w pielęgnacji zarostu. Zarówno właściciele skóry normalnej, mieszanej, tłustej jak i suchej potrzebują zadbać o swoją skórę. Zwłaszcza tą problematyczną pod zarostem.

Inne powody

Jeśli wykluczyłeś wszystkie powyższe powody, a Twój zarost nadal niemiłosiernie swędzi być może czas na interwencję u lekarza dermatologa. Broda może swędzieć z powodu alergii, infekcji bakteryjnych czy grzybicznych.

Jak pozbyć się swędzenia brody?

Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby poradzić sobie ze swędzeniem brody. Przede wszystkim zadbaj o to aby prawidłowo pielęgnować brodę. Aby to zrobić musisz wyposażyć się w kilka niezbędnych kosmetyków i akcesoriów o których zaraz opowiemy.

Czy olejek do brody pomaga na swędzącą skórę twarzy?

Jeśli chcesz pozbyć się swędzenia brody z pomocą przyjdzie Ci olejek do zarostu. Dzięki niemu uda ci się uniknąć wysuszenia, podrażnienia i swędzenia brody.

To uniwersalny kosmetyk, który utrzyma Twoją brodę miękką, odżywioną, a także pozbawioną suchych i łuszczących się skórek. Zmiękczy nawet najtwardszy zarost.

Przy nakładaniu olejku pamiętaj, aby zaaplikować go nie tylko na włosy ale również skórę pod zarostem, dzięki temu broda pozostanie mocna, zdrowa i bez swędzenia. A przy okazji będzie nieziemsko pachnieć.

olejek do brody

Jaki olejek do brody na swędzącą brodę?

Wielu brodaczy borykających się z uporczywym swędzeniem brody wybiera kosmetyki pozbawione sztucznych składników. Dlatego w naszych formułach stawiamy na mocno zmiękczające i regenerujące naturalne oleje roślinne, które są najlepszym rozwiązaniem na likwidację podrażnienia zarostu.

Olej jojoba, z pianki łąkowej czy pestek dyni ogarną nawet najtwardszy i najbardziej problematyczny zarost. Nie bez powodu odnajdziesz je w olejkach do brody od Cyrulików, które idealnie sprawdzą się do pielęgnacji zarostu.

Śmiało sięgnij po nasze kosmetyki i zapomnij o swędzeniu brody.

Oczyszczanie skóry pod brodą

Mycie skóry twarzy, również tej pod zarostem, jest niezwykle ważne. Oczyszczając brodę uważaj, aby temperatura wody była odpowiednia. Zbyt ciepła woda może Ci zaszkodzić.

Pomyśl o odpowiednim szamponie do brody. Ten do włosów może nie sprawdzić się w przypadku tak problematycznej części ciała jaką jest broda. Używanie szamponu do włosów, przeznaczonego do stosowania na czubku głowy, może zakończyć się podrażnieniem i suchością skóry pod brodą.

Włosy na głowie różnią się strukturą od włosów na brodzie. A skóra pod zarostem jest znacząco delikatniejsza niż skóra głowy. Dlatego włosy i brodę myjemy dwoma różnymi szamponami, które z pozoru mogą wydawać się podobne, to jednak zawierają różne stężenia substancji myjących

W tygrysim szamponie do zarostu odnajdziesz szereg substancji aktywnych, takich jak fermenty z owsa, które będą wspierać prawidłowy mikrobiom Twojej skóry. Wystarczy regularne mycie odpowiednim produktem i swędząca skóra stanie się jedynie nieprzyjemnym wspomnieniem.

Szczotkowanie zarostu

Must have każdego brodacza do walki ze swędzeniem brody to kartacz do brody.

To szczotka najczęściej wykonana z włosia dzika, którą możesz również przeczesać swoje włosy. Jednak została zaprojektowana z myślą o złuszczaniu martwego naskórka, który nie może swobodnie opaść poprzez włosy na brodzie.

Kiedy odczuwasz dokuczliwe swędzenie brody zamiast drapać brodę wystarczy regularnie ją szczotkować. Czynność ta zapewni ulgę podczas kłucia i swędzenia. Kartacz pomaga również rozczesać splątaną brodę, a także zapewnia warunki do prawidłowego wzrostu brody pobudzając mieszki włosowe.

Właściciele skóry normalnej i tłustej mogą pomyśleć o kartaczu o wysokiej lub średniej twardości włosia dzika, natomiast w przypadku skóry suchej i wrażliwej warto pomyśleć o miękkim włosiu świni.

kartacz do brody

Nie rezygnuj z zapuszczania brody przez swędzenie

Jeśli po paru dniach nie golenia się zaczniesz borykać się z uczuciem swędzenia nie rezygnuj z dalszego zapuszczania zarostu. Zamiast sięgać po maszynkę działaj, aby zapobiec swędzeniu i ciesz się w przyszłości długą brodą. Jeśli chcesz zapomnieć o dyskomforcie związanym z noszeniem zarostu wystarczy regularnie o niego dbać.

 

Polecane produkty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *