Balsamy do brody to wielofunkcyjny kosmetyk o szerokim spektrum działania. Świetnie uzupełnia działanie olejków do brody. W pewnych przypadkach całkowicie eliminuje konieczność ich stosowania. W innych wręcz przeciwnie, niektóre balsamy wymagają wręcz nałożenia olejku na skórę pod brodą w celu jej zabezpieczenia. Jeśli chcesz wybrać najlepszy balsam do brody musisz odpowiedzieć sobie na pytanie po co tak właściwie jest Ci potrzebny balsam do brody i w jakim celu chcesz go używać? Dzięki odpowiedzi na te pytania będziesz wiedział po jaki rodzaj balsamu do brody sięgnąć, dzięki czemu unikniesz niepotrzebnych rozczarowań.
Rodzaje balsamów do brody
Balsamy do brody to produkty, które mogą skrajnie różnić się między sobą nie tylko konsystencją produktu, ale przede wszystkim swoim działaniem. Balsamy do brody mogą pomóc Ci okiełznać brodę, wykazywać działanie zbliżone do olejku do brody lub intensywnie nawilżać brodę.
Właściwości produktu będą zależeć od jego składu. I na podstawie składów dostępnych produktów wyodrębniliśmy dla Ciebie kilka grup produktów, czyli trzy typy balsamów do brody:
- nawilżające balsamy do brody inaczej nazywane balsamami kremowymi lub rzadziej wodnymi,
- natłuszczające balsamy do brody, czyli masełkowe balsamy do brody,
- modelujące balsamy do brody, czyli woskowe balsamy do brody.
Wszystkie typy balsamów dają zupełnie różne efekty i posiadają różne funkcje. Czym różnią się między sobą? Jakie mają zastosowanie? Jak je rozpoznać? A przede wszystkim, który rodzaj balsamu do brody będzie dla Ciebie najlepszy? Zapraszamy Cię do dalszej lektury.
Nawilżające balsamy do brody/kremowe balsamy do brody
Używałeś kiedyś kremu do twarzy? Podobną konsystencję mają nawilżające balsamy do brody. Mniej lub bardziej wodnista formuła kremu jest charakterystyczna dla tego typu produktów. Po czym jeszcze rozpoznać, że masz do czynienia z tego typu produktem?
W jego składzie odnajdziesz wodę oraz humektanty, czyli substancje które poprawiają i zwiększają wilgoć w skórze i brodzie. Jeśli humektanty brzmią dla Ciebie tajemniczo zaraz podamy Ci kilka przykładów. Najczęściej tę funkcję w kosmetykach pełnią: ekstrakt z aloesu lub ogórka, gliceryna, d-panthenol czy hydromanil pochodzący z rośliny Tara. To one odpowiadają za bezpośrednie nawilżenie włosa. Oleje robią to pośrednio, zatrzymując wilgoć w strukturze brody. W tego typu balsamach możesz odnaleźć również proteiny. Chociaż te występują w nich zdecydowanie rzadziej, ze względu na ryzyko łatwego przeproteinowania brody. Jeśli chcesz dostarczyć protein swojej brodzie szukaj produktów w składzie, których odnajdziesz proteiny roślinne np. proteiny zbożowe. Koniecznie zwróć uwagę czy są hydrolizowane.
Kiedy sięgać po tego typu produkty? Odpowiedź jest prosta. Jeśli pomimo stosowania olejków do brody Twoja broda jest w złej kondycji, przesuszona i sianowata to w pierwszej kolejności sprawdź czy nie niszczysz jej używając np. agresywne środki do mycia, a w drugiej… Sięgnij po tego typu balsamy do brody. Dostarczą brodzie dodatkowych składników nawilżających, których nie mogą jej dostarczyć olejki do brody. Tego typu balsamy pełnią poniekąd funkcje maseczki/odżywki do brody, jednak nie trzeba ich spłukiwać.
Pamiętaj jednak, że produkty bogate w humektanty i proteiny należy stosować z umiarem. Są to substancje, które w pewnym sensie możesz przedawkować: zbyt częste ich używanie oraz nie domykanie nawilżenia olejami do brody może spowodować efekt odwrotny od zamierzonego. Stan brody może się nagle pogarszać, a Ty możesz nie wiedzieć czemu tak się dzieje. W końcu dostarczasz brodzie nawilżenia i budulca – jednak w nadmiarze Twoja broda może zacząć się buntować.
Natłuszczające balsamy do brody/masełkowe balsamy do brody
Produkty tego typu mają dokładnie tą samą funkcję, co olejek do brody, jednak z reguły gorzej się wchłaniają i są cięższe dla skóry pod brodą. W swoim składzie zawierają głównie masła oraz oleje roślinne, a ich głównym zadaniem jest intensywne natłuszczenie i nabłyszczenie brody. Choć zdarzają się odstępstwa i występują pod postacią matowych produktów, wtedy w ich składzie odnajdziesz glinkę. Osobiście nie przepadamy za tym typem produktów. Olejki do brody są zdecydowanie wygodniejsze w użyciu. Dodatkowo balsamy tego typu często pozostawiając uczucie
Modelujące balsamy do brody/woskowe balsamy do brody
To najpopularniejsza i najważniejsza grupa balsamów do brody. Jeśli ktoś mówi o balsamie do brody to prawdopodobnie właśnie ten typ produktu ma na myśli. Balsamy woskowe służą głównie do układania brody i możemy je wyróżnić na kilka dodatkowych podtypów. W zależności od użytych surowców możemy spotkać balsamy, których formuła oparta jest na woskach:
- roślinnych i/lub kwiatowych (INCI: Jojoba Esters, Helianthus Annuus Seed Wax, Acacia Decurrens Flower Wax, Euphorbia Cerifera Wax, Carnauba Wax)
- pszczelich – naturalnych lub bielonych (INCI: Cera Alba, Cera Flava, Beeswax)
- syntetycznych (INCI: polietylen, carbowax, acrawax, stearone)
- mineralnych (INCI: ozokeryt, parafina, wosk mikrokrystaliczny, cerezyna i wazelina).
Balsamy woskowe do brody poza natłuszczeniem i odżywieniem brody mają również pomóc ją okiełznać. Za chwyt balsamu odpowiadają przede wszystkim użyte w nim woski, masła oraz twarde masła roślinne. W zależności od zastosowanych proporcji możemy wyróżnić balsamy o różnym stopniu chwytu, czyli poziomu utrwalenia brody.
Rozróżniamy balsamy do brody o:
- słabym chwycie – w których oleje i miękkie masła roślinne górują nad masłami roślinnymi i woskami,
- średnim chwycie – w których proporcje są mocno wyważone,
- mocnym chwycie – w których zawartość wosków i twardych maseł roślinnych jest najwyższa, a oleje i miękkie masła roślinne polepszają konsystencję produktu
Balsamy do brody o mocnym chwycie często nazywane są woskami do brody, których nie należy mylić z woskami do wąsów. W tych procentowa zawartość wosku pszczelego bądź wosków kwiatowych może przekraczać nawet 90%, a najbardziej hardkorowi brodacze nakładają na wąsy 100% wosk.
Woski kwiatowe czy wosk pszczeli?
Woski różnią się między sobą pod wieloma względami. Posiadają różną gęstość, lepkość, połysk czy kruchość, a przede wszystkim różną temperaturę topnienia i wpływ na skórę. Woski mineralne otrzymywane są z różnych procesów przerobu ropy naftowej i są oczyszczone w znacznym stopniu, aby mogły być stosowane. Woski te spotykają się z ogromną falą krytyki, tak samo jak woski syntetyczne. Jeśli poszukujesz naturalnych produktów staraj się unikać ich w składzie.
Zastanawiasz się czy postawić na wosk pszczeli czy woski kwiatowe? Wybór należy do Ciebie. Jednak z naszego doświadczenia, choć woski roślinne, a zwłaszcza kwiatowe są dużo droższe od wosków pszczelich, to warto do nich dopłacić. Woski te posiadają niesamowite właściwości, na przykład wosk z kwiatów mimozy przedłuża trwałość zapachu, a ponadto są dużo lepiej tolerowane przez skórę pod brodą.
Jeśli wybierasz produkt z woskiem pszczelim: przed nałożeniem go na brodę zabezpiecz skórę na twarzy niewielką ilością olejku do brody, balsam nałóż na same włosy na brodzie, a pod koniec dnia dokładnie zmyj produkt. W przypadku produktów opartych o woski roślinne możesz stosować je solo z czystym sumieniem.
Im twardszy balsam do brody, tym mocniejszy chwyt
Wielu brodaczy chcących ujarzmić swoją brodę poszukuje jak najtwardszych balsamów do brody, przeświadczonych o tym, że im twardszy i trudniejszy do rozgrzania jest balsam tym ma mocniejszy chwyt. Czy jest to prawdą? I tak i nie. Za chwyt balsamu najczęściej odpowiadają woski i twarde masła roślinne, które nieraz trudno rozgrzać w dłoniach. Jednak to nie wszystkie substancje, które wykazują pozytywny wpływ ma moc utrwalenia produktu.
Aloes oraz polisacharydy z żywicy modrzewia nadają balsamowi do brody nie tylko silnie nawilżających właściwości, w końcu są to humektanty, ale również… Pomagają w utrwaleniu kształtu brody, sprawiając jednocześnie że konsystencja produktu jest przyjemniejsza, łatwiejsza do rozgrzania i nieco bardziej masełkowa.
A teraz przejdźmy do przykładów. Poszukujesz balsamu o słabym chwycie? Wiemy, że nie dlatego od razu idziemy dalej. Balsam o średnim chwycie to np. Treser Tygrysów i Treser Niedźwiedzi, jedna te produkty są na tyle unikatowe, że jeszcze do nich wrócimy. Tradycyjny balsam o mocnym chwycie to Sailor Balm, który na pewno przypadnie Ci do gustu. Wysoka zawartość wosków roślinnych oraz twardych maseł pomoże ujarzmić Ci brodę.
Uniwersalny balsam do brody
Zastanawiasz się czy istnieje produkt uniwersalny, który łączy cechy wszystkich 3 typów balsamów? Istnieje! Sięgnij po Tresera Tygrysów lub Tresera niedźwiedzi. Jeśli poszukujesz balsamu o średnim chwycie, z wysoką zawartością wosków kwiatowych, a do tego intensywnie nawilżających i łatwych w użyciu sięgnij właśnie po te balsamy do brody. Łączą one w sobie cechy wszystkich balsamów do brody:
- doskonale nawilżają brodę i skórę pod nią ze względu na unikatową zawartość silnych humektantów takich jak aloes, polisacharydy z żywicy modrzewia i trójglicerol roślinny,
- poza tym zapewniają średni chwyt, dzięki zawartości wosków kwiatowych i roślinnych oraz masłu mango i nilotica,
- a przy tym rozgrzewają się w dłoniach wyjątkowo łatwo jak natłuszczające balsamy do brody.
To wszystko czyni Treserów świetnymi balsamami dla początkujących i nie tylko. Koniecznie musisz je przetestować.
Jaki balsam do brody jest najlepszy?
Tak jak pisaliśmy na początku odpowiedź zależy od tego, do czego potrzebujesz balsamu do brody . Chcesz dostarczyć brodzie dodatkowych składników nawilżających, których nie jesteś w stanie dostarczyć jej przy pomocy olejków do brody? Koniecznie sięgnij po balsamy kremowe – nawilżające. Szukasz alternatywy dla olejku do brody? Wybierz balsamy masełkowe – natłuszczające. Potrzebujesz utrzymać brodę w ryzach oraz ją wymodelować? Wybierz woskowy balsam do brody o średnim lub mocnym chwycie. Pamiętaj jednak, że ten ostatni jest najtrudniejszy w użyciu i będziesz potrzebować wprawy, aby używać go prawidłowo. Jeśli dobierzesz balsam do brody do swoich potrzeb na pewno skończysz dzierżąc w dłoniach najlepszy dla siebie produkt.
Odkąd zacząłem używać tresera tygrysów różnica jest ogromna ?. Czekam na Sailor Balm!
Również czekam niecierpliwie na Sailor Balm! Kremowy balsam będzie w ofercie?