Od dawien dawna broda uważana jest za symbol męskości. Niemal od powstania ludzkości zdobiła nasze twarze. Męska postać z brodą odcisnęła swój trwały ślad nie tylko w sztuce, ale i w historii. Jednak czy noszenie brody zawsze jest możliwe?
Zarost mile widziany
Mężczyzna z brodą namalowany na obrazie symbolizował ojca, głowę rodziny. Już w Sparcie zgolenie brody było karą za tchórzostwo. Z kolei u średniowiecznych rycerzy oznaczała ona męstwo i honor. Pociągnięcie za brodę było traktowane jak przestępstwo i rozstrzygano je pojedynkiem. Nosili ją królowie, władcy i przywódcy.W Piśmie Świętym trafiamy na fragmenty mówiące, że młodzi mężczyźni, którzy chcieli żyć na odpowiednim poziomie mieli nosić zarost i brodę. Czytamy dokładnie o tym, aby nie zgolić włosów po bokach brody.
Zarost niemile widziany
Kiedyś nie mówiło się o modzie. Broda, wąsy czy zarost u mężczyzn to nie styl. Były czymś naturalnym, nieodłącznym, nie golono włosów tak często.Aleksander Wielki zmienił jednak postrzeganie brody: chcąc wziąć przykład z greckich i rzymskich bogów oraz herosów: Achillesa, Ares, Apollo i Hermes, zgolił się na gładko.Na przestrzeni wieków zmieniały się i prawa i obyczaje, w modzie też dużo się działo.Dzisiaj każdego dnia mijamy brodaczy. I nawet nie zastanawiamy się nad tym, kto brody nosić nie może oraz kto skazany jest na zgolenie wąsów. Są bowiem pewne prawa, które zabraniają mężczyźnie noszenia brody.
Kto nie może nosić zarostu i wąsów?
Z racji tego, że dany typ brody może być postrzegany jako pewnego rodzaju manifestacja czy nadmierne okazywanie poglądów politycznych w wielu krajach noszenie brody czy wąsów podlega kontroli.Chociaż widok mężczyzn z brodą nie jest dzisiaj rzadkością, a brodaczy nie kojarzymy z zaniedbaniem, w niektórych miejscach jako normę w męskim wyglądzie postrzega się mężczyznę posiadającego gładką twarz, bez brody czy wąsów.Mężczyzna pracujący na wysokim stanowisku, w korporacji czy izbie parlamentarnej w większości przypadków ma krótko obcięte fryzury i gładką twarz.Jednak brak zarostu nie zawsze jest wyborem. Są sytuacje, w których ogolona twarz to obowiązek.
Broda w służbach mundurowych
W służbach mundurowych (w wojsku, na komendzie, w jednostce ratowniczo – gaśniczej), broda i wąsy są sprawą powszechnie uregulowaną. Z regulaminów możemy dowiedzieć się jaki wygląd jest akceptowalny. Poniżej przedstawimy kilka przykładów. Kiedy noszenie zarostu jest niemile widziane?
Zacznijmy od straży pożarnej!
Wiesz, że dawniej w Polsce strażacy nie mogli nosić brody? Mówiło o tym rozporządzenie MSWiA, z którego wynikało, że osoby posiadające brody, bokobrody, długie włosy i wąsy nie mogą brać udziału w działaniach ratowniczych prowadzonych wewnątrz budynków oraz w przypadkach, gdy padło stwierdzenie lub podejrzenie o obecności lotnych substancji toksycznych. Podczas takich akcji używano masek, które nie współgrały z brodami i długimi włosami i stwarzały zagrożenie. Jednak w rozporządzeniu MSWiA z 2008 roku dowiedzieć się można, że mężczyzna pracujący w straży pożarnej ma obowiązek utrzymać włosy i zarost w stanie, który umożliwia mu pracę w sprzęcie ochronnym dróg oddechowych. Dobra zmiana!
Kiedy żołnierz nie musi się golić oraz jaka fryzura w wojsku obowiązuje?
Jak głosi regulamin polski żołnierz musi mieć krótko ostrzyżone włosy i dokładnie ogoloną twarz. Co ciekawe ten sam regulamin nie zabrania, aby żołnierz mógł mieć krótko przystrzyżone wąsy .Tylko za zgodą dowódcy jednostki wojskowej lub ze względu na wskazania lekarza odnotowane pisemnie żołnierz może nosić brodę. Zaświadczenie może być wypisane na przykład przez lekarza dermatologa, a wskazaniem do tego, by ten brodę mógł posiadać może być informacja dotycząca ukrycia uczulenia lub szpecących brodę blizn.Pamiętaj jednak o tym, że broda w wojsku potraktowana jest bardzo ogólnie i tak naprawdę wszystko może zależeć od danej jednostki. Chociaż w teorii nie powinno być z tym tak wielu problemów, to mężczyźni z zarostem czy brodą pracujący w wojsku, często skarżą się na coś zupełnie odwrotnego.
Dlaczego żołnierz musi się golić?
Argumentem, który przemawia za tym, aby mężczyźni w wojsku byli ogoleni jest fakt, że brak różnorodności w wyglądzie dobrze wpływa na dyscyplinę w grupie. Nikt się nie wyróżnia, nikt o brodzie ani stylu zarostu i wąsów nie dyskutuje, nie porównuje i dzięki temu wszyscy są sobie równi. W takiej grupie najlepiej utrzymać porządek. Czy aby na pewno?
Noszenie wąsów w policji
Natomiast zarządzenie komendanta głównego policji mówi o tym, że umundurowany z zarostem lub noszący brodę zobowiązany jest do tego by fryzura była schludna i krótko przystrzyżona. Przepisy nie precyzują jednak tego, jaka długość włosów u mężczyzn spełnia wymogi regulaminowe.
Bycie zawodowym sportowcem a posiadanie brody
Zgodnie z zaleceniami Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego mężczyźni uprawiający zawodowy boks nie powinni nosić brody czy wąsów. Skąd takie obostrzenia? Mówi się, że broda amortyzuje uderzeniaa i maskuje obrażenia.Pływacy przed zawodami sięgają po maszynki, w ich przypadku mieć dokładnie ogoloną twarz to za mało. Procesowi golenia poddają całe ciało – dzięki temu minimalizują opór wody.
Posiadanie brody i wąsów w biznesie
Tutaj zarost nie jest regulowany prawnie, jednak w wielu przypadkach w dużych korporacjach brodę zastępuje gładko ogolona twarzy. I chociaż nasz wygląd nie powinien mieć znaczenia, bo przecież nie wpływa on na kompetencje, to często piastując wysokie stanowiska młodzi mężczyźni decydują się na ogolenie twarzy, wierząc w to, że będą traktowani poważniej.Jeśli ze względu na pracę, będziesz zmuszony ogolić twarz, pamiętaj o tym, że… Świat potrzebował czasu, by przyzwyczaić się, że kobieta zakłada spodnie, może w końcu doczekamy się momentu, gdy brodacze przestaną być traktowani stereotypowo? Pewne kwestie nie powinny być zależne od wyglądu.
Czy szef może zabronić noszenia zarostu?
Przepisy BHP w żaden sposób nie odnoszą się wprost do tego jaką długość powinna mieć fryzura, którą posiada nasza broda. Nie ma jednak przeciwskazań do tego, aby Twój pracodawca wprowadził zasady w tym zakresie.I chociaż broda dopasowana odpowiednio do kształtu twarzy teoretycznie nie powinna stanowić problemu, tak jej długość w przypadku pracy np. przy maszynach może mieć wpływ na bezpieczeństwo.Jeśli chcesz uniknąć wizyty u lekarza, najlepiej będzie zadbać o to, by fryzurze na Twojej twarzy nic nie zagrażało.
Nie każdy musi mieć krótko ostrzyżone włosy i ogoloną twarz
W branży kreatywnej możesz pozwolić sobie na więcej i po trymer nie musisz sięgać każdego dnia. Tutaj będziesz mógł poeksperymentować: styl zarostu dopasujesz do okoliczności, a może masz ochotę zapuścić kozią bródkę? Moda to coś, czym możesz się bawić.Zrób tak, jak Tobie pasuje!
Z wąsami czy bez wąsów, nieważne!
Pamiętaj, że ani zarost, ani broda czy wąsy nie określają tego, kim jesteś. Możesz mieć krótko obcięte włosy lub być mężczyzną, który swojej brodzie poświęca dużo czasu, nakładając każdego dnia balsam czy olejek. To bez znaczenia, liczy się bowiem to, byś przeglądając się w lustrze widział uśmiechniętego siebie.