Przesyłka za darmo przy zamówieniach już od 149 zł

Jak strzyc brodę? Wyglądaj jak po wyjściu od barbera dzięki naszym wskazówkom!

jak strzyc krótką brode samodzielnie i stylizować zarost

Noszenie bujnego zarostu to jeden z najgorętszych trendów ostatnich lat. Zaraz po jego zapuszczeniu, większość mężczyzn zaczyna zastanawiać się nad tym, jak przycinać brodę tak, aby prezentować się, w jak najkorzystniejszy sposób i uzyskać optymalny kształt brody.

Istnieje kilka szkół strzyżenia i warto wybrać spośród nich technikę, która najlepiej odpowiada indywidualnym potrzebom konkretnego Brodacza. Dzięki temu można uniknąć doprowadzenia swojego wyglądu do bycia podobnym troglodytom z okresu paleolitu, a zamiast tego dodać sobie powagi i często prezentować się znacznie lepiej od własnego szefa. Przeczytaj, w jaki sposób tego dokonać!

Jak przycinać brodę? Po pierwsze bądź cierpliwy!

Pierwsza i podstawowa zasada każdego Brodacza powinna brzmieć: „zanim zaczniesz szukać barbera, zapuść porządny zarost”. Nawet jeśli Tobie ten fakt wydaje się oczywisty, to w rzeczywistości wcale taki nie jest. Wielu mężczyzn pragnie stylizować krótki zarost, zanim ten zdąży osiągnąć długość pozwalającą na przycinanie brody w prawidłowy sposób. Kilkudniowy zarost absolutnie się do tego nie nadaje.

Włosy na twarzy powinny rosnąć co najmniej jeden miesiąc (a najlepiej dwa). W tym czasie należy pielęgnować dłuższą brodę przy użyciu specjalnych kosmetyków, takich jak olejki i mydła do brody. Dzięki temu przyśpieszysz porost brody i zapobiegniesz jej wykruszaniu, a zarost pozostanie dobrze odżywiony oraz będzie prezentował się atrakcyjniej. Jeśli zastanawiasz się jakie kosmetyki wybrać to zapraszamy Cię do naszego tekstu o tym jak skompletować podstawowy zestaw do pielęgnacji brody. Zadbana broda to podstawa!

Jak przycinać brodę? Przede wszystkim w przemyślany sposób. Pamiętaj, że w przypadku brody jest to zabieg nieodwracalny, dlatego nim do niego przystąpisz zastanów się nad tym, jaki masz pomysł na swój wygląd, co chcesz podkreślić i czy wygrany przez Ciebie styl pasuje do Twojego kształtu twarzy.

Przygotuj odpowiednie narzędziajak wyznaczyć linię brody

Jeśli Twoja broda osiągnęła już odpowiednią długość, to najwyższy czas, abyś zmienił swoją łazienkę w salon fryzjerski, uzyskując pożądany kształt brody. Aby tego dokonać, będziesz potrzebował:
 •  maszynki do strzyżenia brody — wybierz tę, która została wyposażona w co najmniej kilka nasadek umożliwiających przycinanie brody na różnych długościach;
 • brzytwę, która pozwoli ci uzyskać efekt idealnego wykończenia konturu na policzkach i szyi;
 •  jeśli nie chcesz użyć brzytwy wyposaż się w trymer do brody i shaver;
 • nożyczki do brody/włosów;
 • grzebień do przeczesywania brody;
 • lustro — w końcu z pewnością wolałbyś uniknąć przypadkowego odcięcia własnego nosa.
Gdy przygotujesz powyższe przedmioty, należy przystąpić do próby odpowiedzenia sobie napytanie…

Przycinanie brody – o czym należy pamiętać?

Istnieje kilka zasad, o których nie wolno zapomnieć przystępując do stylizowania swojego zarostu. O czym zatem powinieneś pamiętać w trakcie tego procesu? Przede wszystkim nigdy nie przycinaj brody, gdy jest ona mokra. Po wyschnięciu będzie ona miała zupełnie inny kształt. Umyj brodę przed strzyżeniem, poczekaj, aż wyschnie naturalnie lub wspomóż się suszarką. Jeśli na co dzień prostujesz brodę przy pomocy rollera i suszarki przed strzyżeniem również to zrób. Koniecznie używaj dobrych i ostrych narzędzi. Pod żadnym pozorem nie próbuj przystrzyc brodę nożyczkami do cięcia papieru. Takie nożyczki są tępe. Zamiast ciąć włos, miażdżą go, a ten szybko zacznie się rozdwajać, przez co takie strzyżenie brody powdowuje szkody. Wybierz nożyczki fryzjerskie. Choćby te najbardziej podstawowe. Byle ostre. Zaraz dowiesz się jak prawidłowo wyznaczyć linię brody. Na początku możesz mieć z tym trudności. Aby ułatwić sobie to zadanie, wyznacz linie beżową lub białą kredką do oczu. Tak, taką którą używają kobiety do malowania się. A po wyznaczeniu prawidłowych linii przejdź do golenia niepotrzebnych włosków brzytwą. W ten sposób linię zarostu będziesz mógł poprawić przed ostatecznym goleniem, tyle razy ile tego będziesz potrzebować. Źle ogolonych włosów nie dokleisz, a te na brodzie odrastają bardzo wolno.

Jak wyznaczyć linię konturu policzka i linię brody?

Linia konturu policzka to granica odcinająca górny fragment ogolonego policzka od fragmentu twarzy porośniętego zarostem. Dokładne wyznaczenie linii konturu policzka jest niezwykle ważne. Najprostszym sposobem na jej wyznaczenie jest stworzenie prostej linii biegnącej od miejsca znajdującego się u dołu ucha, aż do punktu, gdzie wąsy stykają się z włosami porastającymi policzki.  Możesz ją wyznaczyć w linii prostej lub w kształcie łagodnego łuku. W zależności od Twoich preferencji oraz sposobu, w jaki rośnie Twój zarost. Wszystko, co znajduje się powyżej tej linii, możesz ogolić przy pomocy brzytwy. Zwróć szczególną uwagę, aby nie poprowadzić konturu policzka zbyt nisko. Jeśli posiadasz rzadko rosnące włosy na policzkach, może Cię kusić obniżenie tej linii aż zanadto. Jednak w tym wypadku lepiej sprawdzi się prawidłowo poprowadzona linia z mocnym cieniowaniem rzadkich włosów. Zbyt nisko poprowadzony kontur zaburza proporcje twarzy oraz optycznie skraca brodę.

jak przystrzyc brodę trymerem

Zbyt nisko poprowadzony kontur linii policzka oraz prawidłowo poprowadzony kontur policzka

Jak wyznaczyć linię szyi na brodzie – krawędź brody?

Linia szyi to krawędź brody, która ogranicza jej bryłę brody u dołu i z boku twarzy. Wizualna granica przebiega wzdłuż uszu – od wysokości skroni, po staw żuchwowy, aż do szyi. Przycinanie brody przy linii szyi to kolejna ważna sprawa. Jeśli ta część ciała zostanie pominięta lub przystrzyżona źle, to może to zrujnować Ci brodę. Zbyt mocne wcięcie, przebiegające na samej lini żuchwy lub jeszcze wyżej, optycznie zmniejszy brodę i przysporzy Ci dodatkowego podbródka. Zbyt nisko wycięta linia lub pozostawienie za dużej ilości włosów na szyi będzie wyglądało niechlujnie. Aby poprawnie przyciąć włosy na szyi, zniweluj widoczność linii, która delikatnie zakrzywia się od dołu jednego ucha do górnej części szyi (miejsce poniżej szczęki) i z powrotem do drugiego ucha. Linia od bokobrodów powinna przebiegać prosto ku dołowi, wówczas omawiana krzywa jest prosta do osiągnięcia. Punkt środkowy możesz wyznaczyć, jeśli umieścisz dwa palce pod Twoim jabłkiem Adama. To miejsce to naturalna linia szyi. Włosy znajdujące się poniżej należy usunąć zgodnie z kierunkiem ich wzrostu. Pamiętaj, że włosy na szyi rosną w różną stronę!

Jak prawidłowo przyciąć brodę?

Linia policzka zaokrąglona, linia policzka prosta oraz kontur szyi

Sam proces przycinania brody powinien wyglądać następująco:
 1.  Zacznij od przeczesania brody, aby nadać jej schludnego wyglądu;
 2. Pamiętaj, aby na wszystkich etapach strzyżenia brody kontrolować efekt w lustrze;
 3.  Zamocuj najdłuższą  nasadkę na maszynce i przesuwaj ją powoli po brodzie;
 4. Używaj kolejnych nasadek, aż do momentu, gdy zaobserwujesz realne efekty przycinania brody.
 5. Włosy powinny mieć różną długość i sprawiać wrażenie lekko cieniowanych: przy bokobrodach i linii policzków włosy powinny być krótsze, by stopniowo przechodzić w coraz dłuższe.
 6.  Następnie weź nożyczki do brody i pozbądź się wszystkich „zbłąkanych” i odstających włosów;
 7. Brzytwą starannie wygól linię policzków i szyi, możesz to również zrobić za pomocą trymera i shavera;
 8. Jeśli rezultaty wykonanej przez Ciebie pracy są zadowalające, to nie pozostaje Ci nic innego, jak posprzątać panujący dookoła bałagan. Umyj twarz, użyj wybranych przez siebie kosmetyków do pielęgnacji i ciesz się nową odsłoną samego siebie!

Drogi Brodaczu! Pamiętaj, aby być ostrożnym. Popełnione błędy mogą kosztować Cię wiele miesięcy zapuszczania brody. Jesteś gotowy podjąć wyzwanie i spróbować samodzielnie przycinać brodę? A może jednak wolisz to zadanie zostawić doświadczonemu fryzjerowi męskiemu? My zdecydowanie wolimy tę drugą opcję.

Polecane produkty

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *