Darmowa wysyłka dla wszystkich zamówień już od 199 zł

Czy suszenie suszarką niszczy brodę? – za i przeciw suszenia brody suszarką do włosów

Słyszałeś, że suszenie brody niszczy zarost? Nieumiejętne suszenie brody suszarką do włosów może pogorszyć jej kondycję. Używanie wysokich temperatur i suszenie brody pod włos może nieodwracalnie uszkodzić trzon włosa. A w skrajnych przypadkach może dojść do poparzenia skóry. Jednak rozsądne suszenie brody może być jak najbardziej wskazane. A zastosowanie kilku trików sprawi, że suszenie brody będzie dla niej całkowicie bezpieczne.  Czy jednak rzeczywiście suszarka niszczy włosy, czy jedynie jej niewłaściwe użytkowanie?

Argumenty przeciw suszeniu brody suszarką do włosów

Niestety nawet już przy letnim nawiewie suszarki, suszenie brody będzie powodować niszczenia na powierzchni włosów. A im cieplejsze powietrze tym zniszczenia mogą być większe oraz trudniejsze do pokonania odpowiednią pielęgnacją. Na powierzchni brody pod wpływem ciepłego powietrza dochodzi do mikrouszkodzeń oraz poszarpania łusek, a także pęknięć.

Przy bardzo wysokich temperaturach suszenia, takich w okolicach 95 stopni, dochodzi już do trwałych uszkodzeń brody. Trzymanie suszarki bardzo blisko suszonych pasm brody, długie suszenie suszarką, używanie uszkodzonego lub przestarzałego sprzętu oraz agresywne ciągnięcie zarostu podczas suszenia szkodzi zarostowi.

Jeśli nie potrafisz obchodzić się z suszarką do włosów i absolutnie nie chcesz nauczyć się kilku prostych zasad, aby suszenie było bezpieczne, lepiej postaw na naturalne schnięcie brody. Odsącz brodę w specjalistyczny ręcznik dzięki czemu szybciej wyschnie, nałóż na nią olejek lub balsam do brody i daj brodzie wyschnąć samej.

ręcznik do brody

 

Jeśli Twoja broda naturalnie szybko schnie, to jest poniżej 1,5-2  godzin możesz pozostać przy naturalnym schnięciu brody. I będzie to dla niej jak najbardziej bezpieczne.

Argumenty za suszeniem brody suszarką do włosów

Wszystkie włosy, niezależnie czy znajdują się na głowie czy na brodzie, kiedy są mokre są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne i atmosferyczne. Mokrą brodę bardzo łatwo uszkodzić, ponieważ mokry włos jest bardziej rozciągliwy oraz łatwiejszy w zerwaniu. Mocne wyczesywanie albo rollowanie brody w tym stanie może spowodować pęknięcie i urwanie części włosów.  Mokra broda nie jest również odporna na tarcie. Szorstkie ręczniki, pościel, szalik mogą stać się dla ociekającego wodą zarostu śmiercionośne! Dlatego lepiej szybko brodę wysuszyć i nie narażać jej na uszkodzenia.
Wyjście z mokrą brodą na mróz narazi nas na pozbycie się znaczącej części włosów z brody. Te po prostu mogą zacząć wypadać z powodu przemarznięcia cebulek, a Tobie będzie trudno zlokalizować przyczynę problemu. W końcu nie stanie się to w tej sekundzie w której wyszedłeś na mróz, lecz z opóźnieniem. Ponadto Ty sam narazisz się na przeziębienie i poważniejsze choroby. Jeśli myślisz, że wyjście z mokrą brodą na pełne słońce sprawi że ta naturalnie, bezpiecznie i szybko wyschnie to niestety jesteś w błędzie. Łuski włosów rozchylają się pod wpływem słońca, a promieniowanie UV przenika do trzonu włosa, utleniając melaninę. W efekcie broda będzie płowieć, a także stanie się sucha i matowa. Słońce uszkadza mokrą brodę w sposób trwały. Dlatego zdecydowanie lepiej wysuszyć brodę przed wyjściem w świat.
Jeśli Twoja broda naturalnie schnie bardzo długo to również może to wpływać negatywnie na jej poziom nawilżenia. Jeśli Twoja broda po 2 godzinach nadal jest wilgotna lub mokra to naturalne schnięcie może być dla niej niezdrowe. W takiej sytuacji może dojść do spadku nawilżenia wewnątrz włosa, a także do rozpulchnienia brody. Zatem paradoksalnie pozostawienie brody bez żadnego zabezpieczenia, aby sama wyschła może jej bardziej zaszkodzić niż odpowiednie suszenie!
Suszenie brody suszarką umożliwia jej eleganckie stylizowanie! Jeśli użyjesz jej rozważnie wyprostujesz brodę bez użycia prostownicy, która zdecydowanie bardziej szkodzi brodzie ze względu na użycie wyższych temperatur. Suszenie brody suszarką umożliwi jej wygładzenie, wyciągnięcie i wyprostowanie. A efekt ten utrwalisz odpowiednimi produktami do stylizacji brody: balsamem do brody lub prestylerem do brody zwanym przez nas PROstylerem!

Czy da się bezpiecznie suszyć brodę?

Oczywiście, że da się bezpiecznie suszyć brodę! Wystarczy, że przygotujesz odpowiednio brodę przed suszeniem oraz umiejętnie będziesz używać suszarki do włosów. Wbrew pozorom to nic trudnego. Pamiętaj, że aby doszło do trwałych uszkodzeń brody musiałbyś działać na nią naprawdę wysoką temperaturą oraz z bliska, nie stosując przy tym żadnej pielęgnacji brody i termoochrony. Co zatem zrobić, aby suszenie brody z użyciem suszarki było bezpieczne?

Jak używać suszarki do włosów, aby bezpiecznie wysuszyć brodę?

Przed suszeniem brody suszarką zadbaj, aby:

  1. Porządnie odsączyć brodę w ręcznik o gładkiej strukturze. Materiał musi być delikatny i o gładkiej powierzchni: może to być jednorazowy ręcznik, bawełniania koszulka lub specjalistyczny ręcznik do brody. Tarcie brody chropowatą powierzchnią typowego ręcznika może jej zaszkodzić. Mokra broda jest najbardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne. Nie bez powodu użyliśmy sformułowania, abyś odsączył brodę. Nie trzyj agresywnie twarzy i zarostu rozcapierzając brodę w każdą stronę. Zamiast tego delikatnie odgniataj brodę w ręcznik. Sprawnie i szybko pozbędziesz się ogromnej ilości wody. A im mniej wody na brodzie, tym łatwiej i szybciej pójdzie Ci jej suszenie.
  2. Użyj produktu, który ochroni Twoją brodę przed temperaturą. Dzięki temu nie dojdzie do mikroszukodzeń. Produktem typowym zarówno do stylizacji brody jak i jej termoochrony jest PROstyler. Z tym produktem nie musisz martwić się o pogorszenie kondycji włosów podczas suszenia. Spryskaj brodę PROstylerem przed suszeniem, a ten zabezpieczy zarost przed wysoką temperaturą. Przy okazji pomoże Ci utrwalić kształt brody nadany podczas suszenia i zadba o nawilżenie Twojej brody.
  3. Zamiast PROstylera możesz zabezpieczyć swoją brodę przed suszeniem balsamem do brody lub olejkiem do brody. Pamiętaj jednak, aby używać wtedy jak najniższej temperatury suszenia. O ile w przypadku PROstylera ochrona będzie skuteczna nawet przy wyższych ustawieniach suszarki (chociaż tych najwyższych zawsze będziemy odradzać!). Możesz również zastosować połączenie prostyler + balsam do brody dla mocniejszego utrwalenia nadanego podczas suszenia kształtu.

olejki do brody

A podczas suszenia brody suszarką zastosuj się do następujących rad:

  1. Ustaw odpowiednią temperaturę suszenia. Pamiętaj, aby nie suszyć brody gorącym nawiewem. Wybierz letni lub chłodny nawiew. Lepiej suszyć brodę trochę dłużej niż zastosować gorący nawiew i doprowadzić do trwałych uszkodzeń zarostu. Jeśli zdecydujesz się na ciepły nawiew pod koniec suszenia zmień go na chłodny. W ten sposób domkniesz łuskę włosa. 
  2. Nie trzymaj suszarki przy samych włosach. Zachowaj odpowiedni odstęp. Im dalej od brody tym lepiej. Trzymaj suszarkę na odległości minimum 5 cm, jednak najlepiej trzymać ją w odległosci 15 cm od brody.
  3. Zawsze staraj się kierować strumień powietrza z suszarki zgodnie z kierunkiem wzrostu brody. Suszenie brody pod włos nie tylko sprawi, że broda będzie trudniejsza do ułożenia, ale również rozchylisz w ten sposób łuskę włosa. Suszenie ich zgodnie z kierunkiem wzrostu natomiast ją domknie.

Czy naturalne schnięcie brody jest zawsze najlepszą opcją?

Jak widzisz spokojnie można bezpiecznie wysuszyć brodę suszarką. Wystarczy zabezpieczyć ją odpowiednimi kosmetykami i zapamiętać kilka prostych wskazówek, które później zastosujesz podczas suszenia. Czasem wręcz warto sięgać po suszarkę, zwłaszcza jeśli Twoja broda naturalnie schnie bardzo długo. W takim wypadku zdecydowanie lepiej odsączyć brodę w ręcznik i chociaż minimalnie podsuszyć ją chłodnym nawiewem, aby skrócić proces suszenia. Zatem susz brodę śmiało! Możesz to robić  nawet codziennie pod warunkiem że z kosmetykiem termoochronym, chłodnym nawiewem, sprawną suszarką i dobrą techniką!

 
Polecane produkty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Używamy plików cookie

Szanowni Państwo, nasz serwis stosuje pliki cookies. Głównie w celach funkcjonalnych oraz w celu, by nasze usługi były dostarczane na jak najwyższym poziomie. Prosimy o określenie warunków przechowywania lub dostępu do nich niżej.