Przesyłka za darmo przy zamówieniach już od 149 zł

Kosmetyki dla mężczyzn, czyli czym różni się skóra męska od damskiej?

Branża kosmetyczna dawno temu dokonała jednoznacznego podziału rozdzielając kosmetyki damskie od męskich. Pierwsze kosmetyki dedykowane tylko mężczyznom pojawiły się już ładnych kilkanaście lat temu. Jednak męskie kosmetyki były z reguły traktowane przez producentów kosmetyków po macoszemu. W ostatnich latach ten segment rynku zaczął w końcu przybierać na znaczeniu. Na sklepowych półkach zaczęło pojawiać się coraz więcej kosmetyków tylko dla mężczyzn. Jednak czy podział kremów, żelów i innych mazideł na damskie i męskie ma w ogóle sens? Czy skóra mężczyzn faktycznie różni się od skóry kobiet? A przede wszystkim czy mężczyźni potrzebują używać innych kosmetyków niż kobiety? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym wpisie.

Czy skóra mężczyzn różni się od skóry kobiet?

Występowanie biologicznych różnic między skórą damską i męską to potwierdzony badaniami fakt. A nie, jakby się mogło zdawać, wymysł producentów kosmetyków.  Zatem jakie są różnice między skórą męską, a kobiecą? Pomimo podobnej budowy skóry oraz pełnienia przez nią tej samej funkcji możemy zaobserwować pięć największych różnic:

  • w jej grubości,
  • dynamice starzenia,
  • pracy gruczołów łojowych,
  • zagęszczeniu naczyń krwionośnych
  • oraz oczywiście w występowaniu większej ilości owłosienia na twarzy.

Jednak czy te różnice są naprawdę takie ważne? Przeanalizujmy je dokładnie, aby poznać odpowiedź na to pytanie.

Męska skóra twarzy jest gruba

Męska skóra jest nawet o 25% mocniejsza i grubsza od skóry kobiecej. Dzieje się tak na skutek większej liczby warstw naskórka. W warstwie rogowej skóry męskiej znajduje się więcej zrogowaciałych komórek. Skóra właściwa u mężczyzn jest grubsza i mocniej spleciona niż u kobiet oraz posiada więcej włókien kolagenu i elastyny.

Faktem jest również, że mężczyźni posiadają większą wrażliwość na ból. Nie wynika to jednak z grubości, a z ilości receptorów włókien nerwowych w skórze, których u kobiet jest zdecydowanie więcej niż u mężczyzn.

I choć przez to mogłoby się wydawać, że męska skóra jest niezniszczalna to wcale tak nie jest! Za to przez grubość skóry mężczyźni często posiadają szorstką, twardą i nieprzyjemną w dotyku skórę. Taką która lubi dostać zastrzyk składników aktywnych oraz potrzebuje regularnego złuszczania.

Starzenie się skóry kobiet a mężczyzn

Skóra kobiet i mężczyzn starzeje się inaczej. Na męskiej skórze pierwsze zmarszczki pojawiają się później, z drugiej strony proces ten postępuje znacznie szybciej.

W przypadku kobiet starzenie wydaje się przebiegać bardziej linearnie, u mężczyzn skokowo. Przeciętnie co 10 lat mężczyznom gwałtownie przybywa zmarszczek i bruzd. Same zmarszczki, kiedy już się pojawią, są głębsze oraz bardziej widoczne, co wynika po części z grubości skóry. Coś, co wcześniej wydawało się być atutem i świadczyło o “niezniszczalności” okazuje się mieć również gorsze oblicze.

Ponadto mężczyźni są bardziej narażeni na zmarszczki mimiczne. A wszystko to za sprawą aktywności mięśni przywłośnych. Panowie posiadają aż 15 razy więcej niż panie i które przyczyniają się do ich pojawiania. Warto zadbać o prewencję przeciwzmarszczkową.

Wydzialanie sebum na skórze mężczyzn

Gruczoły łojowe, które odpowiadają za produkcję sebum, są większe i liczniej rozłożone u mężczyzn. Pracują też zdecydowanie intensywniej oraz są mocniej pobudzone za sprawą hormonów płciowych. Mocniej natłuszczona skóra sprzyja pojawianiu się wągrów i stanów zapalnych, a także trądziku czy trądziku różowatego. Mężczyżni posiadają również więcej ekrynowych gruczołów potowych, przez co mogą cierpieć na większą potliwość. Aby wyregulować pracę gruczołów łojowych, warto skórę łagodnie i skutecznie oczyszczać oraz nawilżać a nie natłuszczać.

Naczynia krwionośne u mężczyzn i kobiet

Kolejna różnicą jest większe zagęszczenie naczyń krwionośnych, a ich kruchość może powodować trwałe zaczerwienienie i rumień. Zmiany te w późniejszych etapach życia mogą być nieodwracalne, dlatego warto przeciwdziałać nadmiernemu czerwienieniu skóry i zadbać o naczynia krwionośne. Skóra mężczyzn z reguły jest nie tylko bardziej zaczerwieniona, ale również ciemniejsza, dlatego warto zadbać o jej zdrowy koloryt.

Męskie owłosienie

Ostatnim istotnym czynnikiem jest owłosienie znajdujące się na twarzy. Posiadanie zarostu wymusza na mężczyznach golenie lub podgalanie konturów brody.

Golenie przyczynia się do powstawania kolejnych specyficznych potrzeb, a przede wszystkim uwrażliwia skórę i doprowadza do jej mikrourazów oraz uszkodzenia zewnętrznej warstwy naskórka. Stosowanie preparatów alkoholowych wysusza skórę.

Nieprawidłowy proces golenia przyczynia się do przesuszenia skóry, wrastania włosów, występowania uczucia swędzenia i pieczenia. A z czasem do powstawania trwałych zaczerwienień. Golenie może również nasilać problemy z trądzikiem.

Czy kosmetyki dla mężczyzn różnią się od tych dla kobiet?

Biorąc pod uwagę biologiczne różnice w skórze mężczyzn i kobiet oraz specyficzne potrzeby mężczyzn spowodowane przyzywczajeniami i trybem życia kosmetyki męskie powinny różnić się od kosmetyków damskich.

W dużym uproszczeniu mężczyźni przeważnie posiadają cerę mieszaną bądź tłustą, ze względu na zwiększoną pracę gruczołów łojowych i potowych. Ze względu na ilość naczynek dobrze jest również traktować cerę męską jako cerę naczynkową. Produkty dla mężczyzn powinny posiadać odpowiednio dobrane składniki aktywne, które zagwarantują takie działanie i odpowiedzą na potrzeby męskiej skóry.

Ponadto mężczyźni są mniej tolerancyjni na formuły, które “czuć” po nałożeniu na twarz. Większość kobiet w tym zakresie jest zdecydowanie bardziej tolerancyjne i przyzwyczajone do stosowania formuł bogatych w oleje roślinne.

Zatem idealny męski krem powinien przede wszystkim nawilżać skórę, delikatnie ją matowić oraz łagodzić i wzmacniać naczynka. Nie powinien nadmiernie natłuszczać cery i powinien być niemal niezauważalny po nałożeniu. I własnie te cechy posiada krem do twarzy Multitool? Multikrem!

 

Polecane produkty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *