Darmowa wysyłka dla wszystkich zamówień już od 199 zł

Kategorie blog
Broda a zdrowie, czyli zdrowotne powody noszenia zarostu
Broda a zdrowie, czyli zdrowotne powody noszenia zarostu

Moda i styl życia ewoluują z niespotykaną prędkością, a temat zarostu zyskuje ciągle na popularności. Stąd wcale nie dziwi nas, że coraz częściej zastanawiamy się czy zapuszczanie brody wpływa na nasze zdrowie. Czy bujny zarost jest siedliskiem bakterii? A może jednak warto nosić brodę, by uniknąć podrażnień spowodowanych goleniem?

Wpływ zarostu na zdrowie nie ogranicza się jedynie do aspektów fizjologicznych. To również kwestia zdrowia psychicznego: zapuścić brodę to często podjąć decyzję o zmianie w sposobie postrzegania samego siebie. W tym wpisie, chcemy przyjrzeć się, jak proces zapuszczania brody, od kilkudniowego zarostu po dłuższą brodę, wpływa na Twoją skórę, włosy i ogólne samopoczucie.Czy broda to tylko moda, czy coś znacznie więcej? Czy noszenie brody w dzisiejszych czasach to wyraz oryginalności, czy może sposób na zachowanie dobrej kondycji skóry? Zapraszamy do lektury naszego wpisu, gdzie znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania.broda a zdrowie

Historyczny kontekst postrzegania zdrowia brodaczy

Historia brody, w kontekście zdrowia i higieny, przeszła fascynującą ewolucję. W starożytnym Egipcie, zarówno mężczyźnie jak i kobiecie, wypadało golić włosy na głowie oraz brodę, aby uniknąć pasożytów.Przeskakując do średniowiecznej Europy, broda nabrała zupełnie innego znaczenia. Stała się symbolem dobrej kondycji i siły życiowej. Lekarze i uzdrowiciele często nosili brodę jako znak mądrości i doświadczenia w leczeniu chorób. Podczas epidemii, takich jak Czarna Śmierć, niektórzy wierzyli, że broda może zatrzymywać szkodliwe opary i zapobiegać chorobom. To przekonanie było jednak oparte bardziej na superstycjach niż na faktycznej wiedzy medycznej.W okresie oświecenia, dzięki rozwojowi nauki, zaczęto lepiej rozumieć rolę higieny w zapobieganiu chorobom, co wpłynęło na podejście do noszenia zarostu.W epoce wiktoriańskiej brody stały się znów popularne, częściowo ze względów estetycznych, a częściowo z powodów zdrowotnych. W tym czasie przekonanie, że broda chroni twarz przed zimnem i chorobami, stało się powszechne. Noszenie brody było również uważane za środek ochrony przed zanieczyszczeniem powietrza w rozwijających się miastach przemysłowych. A w czasach wojen noszenie brody było często zalecane żołnierzom jako ochrona przed trudnymi warunkami klimatycznymi. Uważano, że broda może również chronić twarz przed urazami.Podsumowując, broda na przestrzeni wieków była zarówno symbolem statusu i męskości, jak i przedmiotem dbałości higienicznej. Jej znaczenie i funkcja ewoluowały wraz ze zmieniającymi się normami kulturowymi, modą i rosnącą świadomością na temat higieny i zdrowia. A jak sytuacja wygląda teraz? Czy współczesny lekarz, z całym zapleczem nowoczesnych badań, lub profesjonalny barber, radziłby Ci zapuścić brodę dla Twojego zdrowia?

Zarost a higiena i mikrobiologia - czy broda jest siedliskiem bakterii?

Wokół tematyki związanej z brodami narosło wiele mitów. W szczególności na temat jej roli jako potencjalnego siedliska z wszelkimi bakteriami. Badania naukowe dostarczają jednak innych wniosków.Badanie, opublikowane w 'Journal of Hospital Infection' przeprowadzone wśród pracowników służby zdrowia, wykazało że osoby z brodą nie miały wyższego ryzyka przenoszenia sprawdzanych patogennych bakterii w porównaniu z osobami gładko ogolonymi. Wręcz przeciwnie uzyskane wyniki sugerowały, że mężczyźni gładko ogoleni mieli wyższe prawdopodobieństwo noszenia na policzkach niektórych bakterii. Może to wynikać z mikrourazów powstających podczas golenia, które sprzyjają ich kolonizacji.W innym badaniu, brytyjski naukowiec Dr Adam Roberts, wykazał że bakterie wyizolowane z zarostu mogą produkować substancje o potencjalnych właściwościach antybiotycznych. Dr Roberts wyizolował z próbek zarostu mikroby zdolne do zabijania innych bakterii. Te odkrycia sugerują możliwość istnienia bakterii w brodzie, które mogą produkować substancje o działaniu przeciwbakteryjnym. To odkrycie ma znaczenie w kontekście poszukiwania nowych antybiotyków i badań nad mikrobiomem skóry. Należy jednak podkreślić, że sama broda nie działa jako naturalny antybiotyk.Te odkrycia zmieniają perspektywę na kwestię higieny brodaczy, pokazując że zarost i wąsy mogą być nawet bardziej higieniczne niż gładko ogolona skóra. A bakterie obecne w brodzie są częścią naturalnej flory bakteryjnej skóry i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia. Warto pamiętać, że odpowiednia higiena i pielęgnacja są kluczowe zarówno dla brodaczy, jak i osób gładko ogolonych, aby utrzymać zdrowie skóry i ograniczyć ryzyko infekcji.

Czy zarost jest tarczą przed bakteriami i chroni dziąsła?

Czy posiadanie brody lub pielęgnacja zarostu, od czesania po używanie odpowiednich kosmetyków, może chronić przed wszelkimi bakteriami i wpływać pozytywnie na higienę jamy ustnej?Choć bez problemu odnajdziesz wiele informacji na temat tego, że zarost chroni Twoje dziąsła na ten moment nie ma bezpośredniego naukowego dowodu na to, że posiadanie brody wpływa na zdrowie dziąseł lub zmniejsza ryzyko ich zapalenia. Zdrowie dziąseł jest głównie związane z higieną jamy ustnej, w tym z regularnym szczotkowaniem zębów i wizytami u dentysty.Natomiast z naszych obserwacji wynika, że konieczność dbania o brodę sprawia, że Panowie większą wagę przykładają do pielęgnacji i higieny w ogóle, łapiąc bakcyla i mocniej przykładając się do rutyny pielęgnacyjnej, co również może przekładać się na lepszą dbałość o higienę jamy ustnej. A to już zdecydowanie pozytywnie wpływa na dziąsła.Podsumowując, nie ma bezpośredniego związku między posiadaniem brody a zmniejszeniem ryzyka zapalenia dziąseł. Zarówno o brodę, jak i o dziąsła, należy regularnie dbać i poddawać zabiegom higienicznym.

Broda a ochrona skóry twarzy przed słońcem, wiatrem i mrozem

Broda od wieków była postrzegana nie tylko jako symbol męskości, ale także jako naturalna ochrona dla skóry twarzy. W historii, szczególnie w epoce wiktoriańskiej, wierzono, że broda chroni przed chłodem i zimnem, co współczesne badania potwierdzają, pokazując jej rolę w ochronie skóry przed różnymi warunkami atmosferycznymi.

  1. Ochrona przed promieniami UV: Noszenie brody może oferować większą ochronę skóry przed szkodliwym promieniowaniem UV. Włoski zarostu, w również wąsy, mogą działać jak bariera fizyczna, która rozprasza światło i zmniejsza ekspozycję skóry na słońce redukując penetrację promieniowania UV. Stopień ochrony zależy od gęstości i grubości zarostu (źródło: Dr. Dave'a Harvey'a z Piedmont Healthcare). Broda może pomóc zmniejszyć ryzyko uszkodzeń słonecznych, takich jak zmarszczki. Należy jednak zaznaczyć, że choć włosy mogą zapewniać pewien poziom ochrony, nie zastępują one stosowania kremów z filtrem przeciwsłonecznym, które są skuteczniejsze i pewniejsze w zapobieganiu uszkodzeniom skóry spowodowanym przez promienie UV.
  2. Ochrona przed zimnem: W chłodniejsze dni zarost może działać jak tarcza ochronna, pomagając utrzymać ciepło, chroniąc skórę przed mrozem. Nawet kozia bródka może przynieść korzyści w postaci dodatkowej warstwy izolacji.

Podsumowując, broda może być dodatkowym atutem w ochronie skóry przed słońcem i zimnem, co może być jednym z powodów dla których warto ją zapuścić.

olejki do brody

Zarost vs. alergia czyli czy warto zapuścić brodę by obniżyć poziom alergenów?

Według niektórych badań broda działa jak naturalny filtr na twarzy, łapiąc alergeny i drażniące cząstki powietrza, co może być korzystne dla osób z alergiami. Zarost miałby redukować ilość pyłków docierających do Twojego układu oddechowego, zmniejszając ryzyko alergii. Broda oczywiście nie leczy alergii ani astmy, jednak potencjalnie może ograniczyć kontakt z alergenami. Dlatego być może jest to jeden z powodów dla których warto nosić brodę. Brodacze mogą odnosić korzyści nie tylko ze względu na fryzurę i kształt brody wpływający chociażby na kształt twarzy, ale również dla potencjalnej poprawy jakości oddychania.

Problemy skórne związane z goleniem i ich wpływ na zdrowie - golić czy zapuszczać?

Zarost może pełnić rolę naturalnego sojusznika w walce z problemami skórnymi, które są związane z goleniem. Jego obecność na twarzy może przyczynić się do zmniejszenia podrażnień skóry.Regularne golenie może powodować podrażnienia i mikrourazy, a także prowadzić do różnych problemów skórnych, takich jak wrastanie czy zapalenie mieszków włosowych. Decyzja o pozostawieniu zarostu może być korzystna, gdyż redukuje potrzebę częstego usuwania owłosienia, minimalizując ryzyko uszkodzeń skóry. Trymer zamiast maszynki do golenia, pozostawiający kilkudniowy zarost, może być delikatniejszą opcją, zmniejszając ryzyko podrażnień związanych z goleniem.problemy skórne - golić czy nie golić twarzy?Ponadto golenie twarzy może potencjalnie przyczynić się do rozprzestrzeniania bakterii odpowiedzialnych za trądzik, szczególnie jeśli używa się tej samej maszynki do golenia w różnych obszarach twarzy. Mechanizm ten polega na tym, że golenie może tworzyć mikrouszkodzenia na skórze, przez które bakterie mogą łatwiej wnikać i namnażać się. Dodatkowo, golenie może "roznosić" istniejące zmiany trądzikowe, co również może nasilać problem. Unikanie golenia może być zatem pomocne w walce z trądzikiem. Jednak warto pamiętać, że każdy przypadek trądziku jest unikalny, a najlepsze metody leczenia powinny być ustalane indywidualnie, często z pomocą dermatologa.Broda może również pomóc zakryć niektóre niedoskonałości skóry, takie jak blizny, zmarszczki i wiotczenie skóry. Nie musisz więcej borykać się z widocznymi przebarwieniami i innymi drobnymi defektami, które zarost ukryje. To może być dodatkowy powód, dla którego warto nosić brodę.

Zapuszczanie brody – wpływ na kondycję Twojej skóry

W tym rozdziale skupimy się na tym, jak proces zapuszczania brody wpływa na Twoje zdrowie, ponieważ to nie tylko zmiana w wyglądzie, ale i wyzwanie dla skóry. W początkowej fazie wzrostu, wiele osób doświadcza typowych problemów, jak uczucie suchości pod brodą. Jednak nie musisz się martwić. Po prostu zapuszczanie brody wymaga zmiany rutyny pielęgnacyjnej.Swędzenie skóry pod zarostem jest częstą dolegliwością, gdy włosy na brodzie zaczynają rosnąć, powodując podrażnienie, a nawet zaczerwienienie skóry. Jest to naturalna reakcja skóry na nowy zarost. Suchość skóry pod brodą jest również powszechnym problemem, który można złagodzić stosując kosmetyki, które pomogą Ci utrzymać skórę w dobrej kondycji.Każdy z tych problemów wymaga odpowiedniej pielęgnacji i uwagi, aby zapewnić komfort podczas zapuszczania brody i utrzymać zdrowie skóry. Regularne stosowanie odpowiednich produktów do pielęgnacji brody i skóry twarzy może pomóc w minimalizowaniu tych wyzwań.

Zarost i jego pielęgnacja - kosmetyki, dzięki którym zadbasz o brodę

Odpowiednia higiena i pielęgnacja to nieodłączny element związany ze zdrową brodą. Stosowanie kosmetyków dla brodaczy poprawia kondycję skóry pod zarostem, a także zapewnia zdrowy wzrost włosów na brodzie, bez ryzyka podrażnień i rozdwojeń. Odpowiednia pielęgnacja może pomóc uniknąć "łupieżu brody" (suchym skórkom osadzającym się na zaroście) czy zapalenia mieszków włosowych i wrastania włosków. Co zrobić, aby utrzymać brodę w idealnym stanie?

Brodaty mężczyzna musi pamiętać o regularnym myciu brody. Wymaga tego nawet kilkudniowy zarost. Odpowiednimi specyfikami, takimi jak szampon do brody Burboneska, usuniesz zanieczyszczenia i nadmiar sebum, zapewniając skórze pod brodą świeżość oraz zapobiegając uczuciu suchości na skórzeOlejek do brody to sprzymierzeniec każdego brodacza. To najprostszy i naturalny sposób, aby odżywić i zregenerować włoski i skórę pod brodą. A specjalne odżywki i balsamy dodatkowo wystylizują brodę, minimalizując ryzyko wielu problemów z którymi mierzą się Panowie z brodami.Pozostało już tylko regularne szczotkowanie, które usunie martwy naskórek i pobudzi krążenie krwi.Pamiętaj, że dbanie o brodę to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia. Regularna pielęgnacja brody, wykorzystująca wysokiej jakości kosmetyki, jest kluczowa, aby zapewnić zarówno skórze, jak i brodzie wszystkiego, czego potrzebują. Czy warto nosić brodę? Zdecydowanie tak, pod warunkiem, że poświęcisz jej odpowiednią uwagę i troskę.

Aspekty psychologiczne posiadania brody

Posiadanie brody to nie tylko kwestia estetyczna, ale również ważny aspekt psychologiczny. Broda buduje zaufanie i może służyć jako narzędzie budowania pewności siebie, co przekłada się na dobrostan psychiczny.Dla wielu mężczyzn broda jest źródłem dumy, a nawet przynależności społecznej, gdyż brodatych zrzeszeń jest naprawdę wiele na całym świecie. Brodaty z brodatym zawsze będzie miał o czym porozmawiać. Zdolność do zapuszczania brody może być postrzegana jako osiągnięcie, które zwiększa samoakceptację i pozytywne postrzeganie własnej osoby. W efekcie mężczyźni z brodą mogą wykazywać wyższy poziom samooceny.W relacjach międzyludzkich, zarost może również wpłynąć na sposób, w jaki mężczyzna jest postrzegany. Zarost może być interpretowany jako znak dojrzałości, doświadczenia i siły. Zarost może zwiększać atrakcyjność w oczach kobiet, co bywa podkreślane w różnych badaniach. Broda może również budować pozytywny wizerunek w oczach innych mężczyzn, zwiększając szacunek i uznania, co również pozytywnie wpływa na samopoczucie.Dla niektórych zarost staje się częścią ich tożsamości, co pomaga w budowaniu spójnego wizerunku własnej osoby i zwiększa poczucie bezpieczeństwa w interakcjach społecznych. Ponadto, proces pielęgnacji brody, taki jak czesanie czy stosowanie olejków, może służyć jako forma relaksu i samoopieki, co ma korzystny wpływ na zdrowie psychiczne.Nie da się ukryć, że broda społecznie jest postrzegana jako symbolu męskości , co również odgrywa rolę w kształtowaniu dobrostanu psychicznego. Mężczyźni z brodą często są postrzegani jako bardziej pewni siebie, kompetentni i zdolni do przywództwa, co może pozytywnie wpływać na ich samopoczucie i samospełnienie.

Czy zapuścić brodę dla zdrowia?

Broda może przynosić pewne korzyści, takie jak ochrona skóry i poprawa samopoczucia, ale wymaga również właściwej pielęgnacji, aby uniknąć potencjalnych problemów. Jednak czy zdrowie to główny powód dla którego warto nosić brodę? Tę decyzję musisz podjąć samodzielnie.  

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl