Darmowa wysyłka dla wszystkich zamówień już od 199 zł

Zmywanie pomad do włosów – wszystko, co musisz wiedzieć

Zmywanie produktów do stylizacji włosów, w tym wszelkiego rodzaju pomad, jest niezwykle ważne. Pozostawienie resztek produktów na skórze głowy może ją podrażnić lub przesuszyć, co z kolei może wpływać negatywnie na kondycję włosów, a nawet przyczynić się do ich wypadania. Zbyt agresywne mycie włosów w celu pozbycia się produktów stylizujących również nie pozostanie dla nich obojętne. Jak zatem zmywać pomady bez uszczerbku na kondycji włosów? Zwłaszcza, jeśli masz do czynienia z pomadą, którą trudno wymyć z włosów?

Szampon do zmywania pomad

Nim przystąpisz do mycia włosów wybierz odpowiedni do tego produkt. Nie musisz sięgać po specjalne szampony dedykowane zmywaniu pomad. Tego typu szampony bardzo często zawierają w składzie wyjątkowo silne anionowe detergenty, w wysokich stężeniach, które mogą zaszkodzić skórze głowy. Pomady do włosów spokojnie możesz zmyć szamponem, który używasz na co dzień.

Warto jednak zwrócić uwagę, aby Twój szampon miał skład optymalny dla skóry głowy. Do stosowania na co dzień oraz do zmywania pomad wybierz produkt o łagodnym składzie, a do tego pozbawionym silikonów, polyquatów, olejów mineralnych i parafiny, które mogą negatywnie wpływać na skórę głowy, a nawet przyczynić się do wypadania włosów.

Jeśli postawisz na produkt do mycia włosów oparty o łagodne i nie drażniące substancje myjące unikniesz konieczności posiadania dwóch produktów: szamponu delikatnego do codziennego mycia oraz szamponu do zmywania pomad. Dzięki temu jeden produkt spełni dwie funkcje, a Ty będziesz cieszył się nie tylko dobrą kondycją włosów, ale również skóry głowy.

Których substancji myjących unikać, a których nie?

Do najmocniejszych i najsilniejszych detergentów zaliczamy przede wszystkim te anionowe. Choć często bywają skuteczne przy zmywaniu cięższych pomad, przy dłuższym stosowaniu gwarantują efekt przesuszenia i pogorszenia kondycji włosów. Wysuszają i podrażniają skórę, zaburzają wydzielanie sebum, często wywołują świąd i łuszczenie skóry.

Pomimo tych wszystkich negatywów, które niesie stosowanie szamponów z agresywnymi detergentami, nie gwarantują one że poradzą sobie z najcięższymi, woskowymi pomadami. Pomimo mocy swojego działania często bywają w tym przypadku i tak nieskuteczne.

Anoniowe detergenty to słynny Sodium Lauryl Sulfate, czyli SLS. Jednak lista stosowanych drażniących detergentów jest znacznie dłuższa. To między innymi:

  • Sodium Laureth Sulfate
  • Sodium Coco-Sulfate
  • Ammonium Lauryl Sulfate
  • Ammonium Laureth Sulfate
  • Sodium Myreth Sulfate
  • Sodium Coco Sarcosinate
  • Cocamide DEA
  • Sodium C14-16 Olefin Sulfonate

Co zatem wybrać? O wiele bezpieczniejsze łagodne detergenty amfoteryczne i niejonowe, które są dużo lepiej tolerowane przez skórę głowy oraz włosy. Surfaktanty amfoteryczne ze względu na wysoki koszt, zwłaszcza jeśli są pochodzenia naturalnego, są znacznie rzadziej stosowane w szamponach do włosów.

Szczególnie warta uwagi jest mieszanina soli sodowych glicynianów kwasów tłuszczowych wytwarzanych z oleju kokosowego (Sodium Cocoamphoacetate), czyli ultra czysty i bardzo delikatny, a zarazem łagodny, amfoteryczny surfaktant. Może być stosowany dla bardzo wrażliwej skóry, nie powodując podrażnień ani zaczerwień, jednocześnie idealnie usuwa wszelkie zanieczyszczenia oraz wygładza włosy i nadaje im naturalnego połysku. A do tego jest łatwo biodegradowalna.

Warto szukać go w akompaniamencie Caprylyl / Capryl Glucoside, który jest niejonowym łagodnym i naturalnym środkiem wytwarzany z surowców pochodzenia roślinnego zgodnie z ECOCERT.

Uważaj na niektóre łagodne szampony

Uważaj na szampony w których główną substancją myjącą jest kokamidopropylobetaina, czyli Cocamidopropyl Betaine w skrócie CAPB. Substancja ta, choć uznana za łagodną jest jednocześnie alergenem. Substancja ta jest na tyle kontrowersyjna, że w 2004 roku uzyskała niechlubny tytuł alergena roku.

CAPB odnajdziesz w niemal wszystkich szamponach do włosów, zarówno w akompaniamencie mocnych detergentów jak i w “łagodnych” preparatach. Jednak kiedy jej stężenie jest niewielkie i nie jest ona głównym detergentem możesz nie zauważyć negatywnych skutków działania. Im wyższe stężenie CAPB, tym dotkliwiej możesz to zaważyć na skórze głowy. Jeśli stosujesz szampon w którym jest głównym składnikiem myjącym z czasem lub od razu możesz doświadczyć coraz silniejszego swędzenia skóry głowy, uczucia niedomycia, wzmożonego wypadania, a nawet łupieżu.

Także o ile CAPB w małych ilościach mogła Ci nie szkodzić, o tyle w większych i przy dłuższym stosowaniu owszem. Sporo osób u których występuje podrażnienie spowodowane CAPB dowiaduje się o tym bardzo późno i trudno znaleźć im przyczynę dyskomfortu, ponieważ negatywnych skutków nie odczuwają po pierwszym myciu. Uczulenie może przyjść z czasem. Przez co wiele osób uważa, że łagodne szampony nie są dla nich. Warto wtedy spróbować środków pozbawionych CAPB.

Przy okazji pamiętaj, że Betaina kokosowa (Coco-betaine) to zupełnie inna substancja niż kokamidopropylobetaina (Cocamidopropyl Betaine). Niedoświadczone osoby często je ze sobą mylą. W żadnym przypadku nie jest to skrócona nazwa,  a dwie zupełnie inne substancje:

  • Coco-betaine jest naturalnym środkiem powierzchniowo czynnym pochodzącym z oleju kokosowego, który może być stosowany w preparatach organicznych. Jest przy tym substancją łagodną, niedrażniącą i naturalną, może być również stosowana w kosmetykach organicznych.
  • Cocamidopropyl Betaine jest wytwarzana przez proces syntezy z połączenia oleju kokosowego i Dimethylaminopropylamine, przez co substancja ta jest silnie drażniąca. Warto również zauważyć, że grupa “amido” powoduje, że zdecydowanie nie jest to substancja naturalna.

Jaki szampon do włosów wybrać?

Jak widzisz jest to jednak kwestia doboru odpowiednich łagodnych oraz niedrażniących substancji myjących. Warto również poszukać szamponów do włosów wzbogaconych o niewielką ilość protein roślinnych, które pomogą Ci uniknąć efektu oklapniętych włosów, pomogą zbudować objętość oraz wypełnią mikrouszkodzenia na łodydze włosa.

Jeśli zależy Ci na mocnym i bezpiecznym oczyszczeniu oraz łatwiejszym pozbyciu się pomad bez zniszczenia włosów zainteresuj się tzw. olejami rozpuszczalnymi w wodzie jak np. pochodna oleju babassu (Babassu oil polyglyceryl-4 esters), która zachowuje wszystkie korzystne właściwości oleju babassu. Odbudowuje warstwę lipidową skóry, stanowi bogate źródło witamin, fitosteroli oraz skwalanu, zwalcza wolne rodnikip i pobudza odnowę komórkową. Dodatkowo pomoże Ci rozpuścić nawet woskową pomadę nie niszcząc włosów. Taki szampon pomoże Ci zachować równowagę skóry głowy i możesz go stosować bez obaw na co dzień.

Zarówno rozpuszczalny olej babassu, jak i mieszankę zbożowych hydrolizowanych protein roślinnych, odnajdziesz w Tygrysim szamponie do włosów. Bazuje on na łagodnych i bezpiecznych środkach myjących, dzięki czemu świetnie nadaje się zarówno do stosowania na co dzień jak i do zmywania pomad.

Prawidłowe zmywanie wodnych pomad do włosów

Jeśli wybrałeś już odpowiedni środek do mycia włosów to masz już za sobą najtrudniejszą część procesu. Samo zmywanie pomad wodnych nie jest trudne i niewiele różni się od zwykłego mycia włosów. Większość tego typu produktów schodzi z włosów nawet pod wpływem samej wody, co nie oznacza jednak, że nie powinieneś użyć szamponu do włosów.

Przed myciem włosów wyreguluj odpowiednio temperaturę wody. Zbyt gorąca woda przyczyni się do nadmiernej produkcji sebum oraz niepotrzebnie rozchyli łuski włosa. Woda nie powinna być ani zbyt gorąca ani lodowata. Pod koniec mycia warto obniżyć nieco temperaturę wody, dzięki czemu domkniesz łuski włosa.

Przed przystąpieniem do mycia dokładnie opłucz oraz namocz włosy i skórę głowy. Dopiero wtedy nałóż szampon do włosów kolistymi ruchami. W przypadku mycia włosów skupiaj się tylko na skórze głowy, jednak kiedy zmywasz pomadę nałóż porcję szamponu również na łodygi włosów, w miejscach w których nakładałeś pomadę. Staraj się nie szarpać i nie trzeć niepotrzebnie włosów.

Zmywanie szamponu powinno Ci zając dwa razy tyle, ile zajęło Ci nakładanie szamponu do włosów. Pozbądź się dokładnie całej piany, spłucz porządnie skórę głowy. Mówimy serio! To niezwykle ważne. Jeśli czujesz pod palcami, że pomada nie zeszła całkowicie możesz umyć włosy drugi raz.

Przy okazji jak rozpoznać, że Twoja pomada jest wodna? Zerknij czy w składzie INCI odnajdziesz pozycję aqua.

Zmywanie woskowych pomad oraz trudno zmywalnych wodnych pomad

A co w przypadku, kiedy nakładałeś pomadę woskową z którą nie dał rady nawet Tygrysi szampon do włosów? Zamiast sięgać po szampon oparte o silne detergenty użyj odżywki do włosów. Postępowanie będzie podobne jak przy zmywaniu pomad wodnych, czyli najpierw wyreguluj odpowiednią temperaturę wody, a następnie:

  • porządnie namocz włosy i skórę głowy,
  • nałóż odżywkę lub maskę do włosów zarówno na skórę głowy jak i całe włosy,
  • pozostaw odżywkę na minimum 5-10 minut,
  • spłucz odżywkę wodą,
  • umyj włosy szamponem do włosów pamiętając o jego dokładnym spłukaniu.

Zawarte w odżywce emulgatory pozwolą Ci rozpuścić woski i masła zawarte w pomadzie do włosów. Dzięki czemu szampon z łatwością ją domyje. Pamiętaj jednak, że odżywka lub maska do włosów nie powinna zawierać w sobie filmoferów takich jak silikony, oleje mineralne, polyguaty (w składzie wszystko z nazwą polyquaternium z dopisanym numerem, np. polyquaternium-7) i parafina. Odżywki lub maski z reguły nakładane są na długość włosów, przy zmywaniu pomad będziesz nakładał je również na skórę głowy, dlatego unikaj tych substancji i szukaj produktów odpowiednich również dla skóry głowy. Przy zmywaniu pomad pomocne i dobre dla skóry będą za to oleje roślinne i pochodne olejów rozpuszczalne w wodzie.Taki sposób zmywania pomad jest ultrałagodny i odżywczy, nawet w przypadku najcięższych i najtrudniej zmywalnych pomad do włosów.

Myć włosy codziennie czy co kilka dni?

Przy okazji odpowiemy na odwieczne pytanie. Jak często myć włosy oraz czy możesz robić to codziennie. Oczywiście, że możesz myć włosy codziennie, o ile Twoja skóra głowy lub okoliczności tego wymagają. Natomiast, jeśli Twoja skóra głowy z natury jest sucha i wydziela niewielką ilość sebum spokojnie możesz myć włosy rzadziej.

Najważniejsze jest jednak, aby na siłę nie przetrzymywać tłustej skóry głowy. Zbyt duża ilość sebum, zanieczyszczeń i martwego naskórka osłabi Twoje włosy. Zatem myj włosy tak często jak tego potrzebujesz. Jednak, jeśli zdecydujesz się na codzienne lub częste mycie tym bardziej pamiętaj o używaniu łagodnych szamponów.

Pamiętaj. Inwestycja w stan skóry głowy to inwestycja w przyszłość Twoich włosów. Przyłóż się do prawidłowego zmywania produktów do stylizacji włosów oraz mycia skóry głowy. Choć może się to wydwać błahostką długoterminowo jest niezwykle ważne.

Polecane produkty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *