Darmowa wysyłka dla wszystkich zamówień już od 199 zł

Wegańskie kosmetyki do brody – które surowce kosmetyczne nie są wegańskie?

wegański balsam do brody

Coraz więcej osób poszukuje kosmetyków wegańskich, czyli takich których składy pozbawione są produktów pochodzenia zwierzęcego, a przy tym produkowanych w sposób nie przysparzających zwierzętom cierpienia oraz nietestowanych na zwierzętach. Robią to nie tylko weganie i wegetarianie, ale przede wszystkim konsumenci świadomi, dla których ważny jest los zwierząt oraz naszej planety.

Czy każdy kosmetyk do brody jest wegański?

Pamiętam doskonale czasy, kiedy wegańskie kosmetyki do brody były wyśmiewane, a określenie to odbierane było jako zwykły chwyt marketingowy. Przecież każdy kosmetyk do brody jest wegański, ponieważ żaden nie zawiera boczku! Sprawa nie wygląda jednak tak łatwo, a my osobiście nie raz spotykaliśmy się produkty do brody określane przez producenta jako wegańskie, które wegańskimi wcale nie były.

Aby określić kosmetyk jako wegański nie może on zawierać w swoim składzie żadnych surowców pochodzenia zwierzęcego. Warto również zauważyć, że kosmetyk wegański nie jest tożsamy z kosmetykiem naturalnym. Chociaż często kosmetyki wegańskie bazują na ekstraktach, olejach i innych surowcach pochodzenia naturalnego.

O ile ile trudno jest znaleźć niewegański olejek do brody, chociaż pewnie i takie są, o tyle na rynku większość balsamów do brody zawierają substancje pochodzenia zwierzęcego, takie jak wosk pszczeli czy lanolina. Nie są to jednak jedyne produkty do brody w których użyte są niewegańskie surowce kosmetyczne.

Jak się zatem nie naciąć, skoro niektórzy producenci kosmetyków sami mają problem z określeniem czy ich produkt jest wegański czy nie? Wystarczy sprawdzić skład INCI czy produkt nie zawiera surowców pozyskiwanych od zwierząt.

Surowce pochodzenia zwierzęcego stosowane w kosmetykach do brody

Aby ułatwić Ci to zadanie przygotowaliśmy listę najczęściej występujących surowców pochodzenia zwierzęcego w różnego rodzaju kosmetykach do brody. O ile nie znajdziesz w kosmetykach do brody boczku, o tyle te pochodzące od pszczół są bardzo często spotykane, a w niektórych mydłach… Odnajdziesz łój zwierzęcy. Oto obiecana lista niewegańskich składników kosmetyków:

  •  Wosk pszczeli lub bielony wosk pszczeli – INCI White Beeswax, Beeswax, Cera Alba, Cera Flava
  • Lanolina – łój owczy – INCI Cera Lana, Lanolin
  • Łój zwierzęcy – INCI Sodium Tallowat

Rzadziej spotykane surowce kosmetyczne pochodzenia zwierzęcego:

  • Propolis – INCI Propolis Extract
  •  Miód – INCI Mel extract, Mel, Honey, Honey extract
  • Kit pszczeli – INCI
  • Jajka – INCI
  • Kawior – INCI Caviar Extract)
  • Perła  – INCI Pearl Extract, Pearl Powder

Ponadto wększość protein używanych w kosmetykach do brody również nie jest wegańska. Proteiny pochodzenia zwierzęcego to m.in.:

  • Keratyna – INCI Keratin, Hydrolyzed Keratin
  • Elastyna – INCI  Elastin, Hydrolyzed Elastin
  • Jedwab – INCI Hydrolyzed Silk, Hydrolyzed Silk Protein
  • Serycyna – INCI Sericin
  •  Proteiny mleczne – INCI Milk protein, Hydrolyzed Milk Protein, Milk Extract, Milk Protein, Hydrolyzed Milk Protein
  • Produkty mleczne jak np. colostrum, jogurt

Czy piżmo, ambra i cywet w olejkach do brody są wegańskie?

Wiele kosmetyków do brody posiada zapachy zaprojektowane jak tradycyjne perfumy. Często tego typu kosmetyki posiadają w swoich akordach zwierzęce nuty zapachowe, które świetnie utrwalają zapach i pozostawiają niespotykany zapach.

Wiedziałeś, że piżmo pochodzi z wydzieliny gruczołów odbytniczych piżmowca, ambra to wydzielina niestrawności kaszalota, cywet pochodzi z gruczołów okołoodytniczych ssaków z rodziny wiwierowatych, a kastoreum z gruczołów napletkowych bobrów? Nie dość, że brzmi okropnie to zdecydowanie… Niewegańsko.

Jednak nie musisz się martwić, jeśli w opisie zapachu perfum czy olejków do brody odnajdziesz wyżej wymienione nuty zapachowe. Stosowanie większości tego typu nut zapachowych w ich naturalnych wersjach, a więc pochodzenia zwierzęcego, jest zakazane. Aktualnie w przemyśle perfumeryjnym stosuje się ich wegańskie, roślinne lub syntetyczne, zamienniki. Odpowiedniki te posiadają podobne właściwości oraz zapachy jak ich zwierzęce odpowiedniki zapachy, jednak są pozyskiwane w sposób etyczny.

Kontrowersyjne surowce roślinne dla wegan

Do  kontrowersyjnych surowców pochodzenia roślinnego zdecydowanie należy olej palmowy. Ze względu na jego wyjątkowo niską cenę stosowany jest na ogromną skalę w celu obniżenia kosztów produkcji, zarówno w przemyśle kosmetycznym jak i spożywczym. Pozyskiwanie oleju palmowego przyczynia się do globalnego ocieplenia oraz śmierci orangutanów.  I choć ten surowiec teoretycznie jest wegański – to jednak wielu wegan i świadomych konsumentów stara się go unikać.

Z powodu niskiej ceny olej palmowy jest wręcz nadużywany i dodawany do wielu produktów. Przez co aby zaspokoić zapotrzebowanie świata na olej palmowy, wycina się ogromne tereny pod jego uprawę. Połacie lasów, które dają schronienie zróżnicowanej florze i faunie, są co roku wypalane, aby podołać produkcji oleju palmowego. Czy warto zatem wybierać produkty do brody z olejem palmowym? Wybór należy do Ciebie!

Pod jaką nazwą odnajdziesz olej palmowy w INCI? Palm Kernel, Palm Kernel Oil (PKO), Palm Fruit Oil, Palmate, Palmitate, Palm Stearine, Palm Kernel Stearin (PKs); Palm Kernel Olein (PKOo), Palmityl Alchohol, Palmolein,Partially Hydrogenated Palm and Palm Kernel Oil (PHP(K)O), Fractionated Palm and Palm Kernel Oil (FP(K)O), Palmitate – Vitamin A or Ascorbyl Palmitate, Glyceryl Stearate, Stearic Acid, Elaeis Guineensis, Palmitic Acid (kwas palmitynowy), Palmitoyl oxostearamide, Palmitoyl tetrapeptide3, Sodium Kernelate, Sodium Palm Kernelate, Hyrated Palm Glycerides, Cetyl Palmitate (palmitynian palmitylu), Octyl Palmitate (palmitynian oktylu). Także jak widać zadanie jest trudne. Olej ten może kryć się pod wieloma nazwami.

Czy warto jest stosować surowce pochodzenia zwierzęcego w kosmetykach do brody?

Tworzenie formulacji balsamu do brody lub wosku do wąsów z lanoliną i woskiem pszczelim jest dużo prostsza i tańsza w produkcji. Warto jednak poświęcić trochę więcej czasu na tworzenie formuły kosmetyku i stworzyć wegański balsam do brody, o zdecydowanie lepszych właściwościach dla skóry pod brodą. Woski roślinne i kwiatowe są o wiele bardziej interesującymi i niezwykle skutecznymi surowcami stosowanymi w kosmetyce. Wosk z kwiatów mimozy potrafi wydłużać trwałość zapachu, a wosk candelilla otrzymywany poprzez ekstrakcję z meksykańskiego krzewu bardzo dobrze wygładza włosy i odżywia skórę.

Jeśli szukasz wegańskiego balsamu do brody koniecznie sprawdź Tresera Niedźwiedzi lub Tygrysów w których odnajdziesz mieszankę aż czterech wosków roślinnych, w tym dwóch kwiatowych. A jeśli zależy Ci na mocnym chwycie i atrakcyjnej cenie wypróbuj wegański balsam do brody Sailor Balm.

Proteiny, które możesz odnaleźć w odżywkach do brody, szamponach i balsamach o konsystencji kremu, bardzo często są pochodzenia zwierzęcego. Surowce te mają za zadanie tymczasowo odbudować ubytki w łodydze włosa. Jednak proteiny w wersji wegańskiej sprawdzają się dużo lepiej w pielęgnacji brody. Trudniej jest je przeproteinować, ponieważ poteiny pochodzenia roślinnego bardzo rzadko nadbudowują się na włosach i brodzie, w przeciwieństwie do ich zwierzęcych odpowiedników. Nadbudowanie protein gwarantuje nam efekt przesuszonej i zniszczonej brody – a więc odwrotny niż chcielibyśmy uzyskać.

Zatem jak widzisz warto sięgać po wegańskie produkty do brody.

Czy kosmetyki do brody od Cyrulików są wegańskie?

Wszystkie kosmetyki do brody od Cyrulików są pozbawione surowców pochodzenia zwierzęcego oraz nietestowane na zwierzętach. Ponadto nie posiadają w swoim składzie oleju palmowego. Nasze balsamy to jedne z nielicznych na rynku wegańskie balsamy do brody. Dbamy nie tylko o brody.

 

 

 

 

 

 

 

Polecane produkty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *