Darmowa wysyłka dla wszystkich zamówień już od 199 zł

Rozdwojone końcówki na brodzie – przyczyny, rodzaje oraz jak je naprawić

łamiące się włosy na brodzie

Broda jest wizytówką wielu mężczyzn i jest przecież kojarzona z męskością. Każdy chce, by nie tylko wyglądała, ale była w jak najlepszej kondycji. Dlatego też dbanie o brodę, jej prawidłowe nawilżenie powinno być jednym z podstawowych zabiegów kosmetycznych u każdego brodacza. Zadbana broda doda siły, charakteru a w przypadku młodszych pomoże wyglądać bardziej dojrzale.

Włosy na brodzie są takie same jak na głowie?

Broda tak samo, jak włosy na głowie potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Wypadanie włosów jest naturalnym procesem ściśle związanym z cyklem życia włosa. Mieszki włosowe brody mogą być bardziej lub mniej wrażliwe na działanie hormonów czy uszkodzenia mechaniczne, dlatego też wypadanie włosów w dużej mierze zależy od samej kondycji włosa brody (wypadają te o słabej jakości lub jeśli w organizmie zauważalne są zaburzenia hormonalne czy niedobory witamin). W przypadku brody podobnie jak w przypadku włosów na głowie przede wszystkim zwróć uwagę na stan powierzchni skóry, odpowiednie leczenie (suplementacje) i nawilżenie. Jak to zrobić? O tym poniżej!

Rozdwojone końcówki i wypadanie włosów na brodzie?

Czubki włosów na brodzie zaczęły Ci się rozdzielać i wystrzępiać? Zauważyłeś, że włosy są podzielone na dwie lub więcej części? A może widzisz na nich białe kropki, a broda jest w coraz gorszej kondycji? Koniec brody jest coraz cieńszy, chociaż wcale nie przycinasz jej w szpic? Mamy dla Ciebie złą wiadomość. Prawdopodobnie masz rozdwojone końcówki na brodzie. Problem ten najczęściej dotyka mężczyzn, którzy zapuszczają długie brody lub tych, którzy mocno zaniedbują pielęgnację krótkiej brody. Jeśli chcesz dowiedzieć się, dlaczego końce Twojej brody są rozdwojone, jak pozbyć się zniszczeć oraz co zrobić, aby raz na zawsze zapomnieć o tym problemie przeczytaj nasz wpis do końca.

Jak powstają rozdwojone końcówki  na brodzie?

Geneza powstawania rozdwojonych końcówek wynika z samej budowy włosa. Ten przeciętnie składa się z 3 warstw: rdzenia (medulla), kory (cortex) i cienkiej osłonki, którą tworzą łuski (cuticle). Jeśli będziemy narażać łuskę włosa na zniszczenia, ta zacznie się ścieniać i wycierać, a w konsekwencji włos się rozdwoi lub połamie i wykruszy. W konsekwencji czego może Ci się wydawać, że Twoja broda nie rośnie.

Rodzaje rozdwojonych końcówek, czyli jak je rozpoznać

Rozdwojone końcówki mogą przybrać różną formę. O ile włos podzielony na pół trudno pomylić z czymś innym niż rozdwojoną końcówką o tyle białe kulki na końcu brody mogą zdziwić. Zatem drogi Brodaczu łap za końcówkę brody  i przyjrzyj się jej uważnie lub poproś o pomoc drugą osobę, która zrobi to za Ciebie.

Białe kulki na włosach to również rozdwojona końcówka

Najczęstsze rodzaje rozdwojonych końcówek:

  1. Zdrowa końcówka: brak podzielonych włosów, łuski przylegają gładko do siebie.
  2. Tradycyjnie podzielona końcówka: włos podzielony jest na dwie części..
  3.  Potrójnie podzielona końcówka: włos podzielony jest na trzy części.
  4.  Pióro: włos wzdłuż trzonu podzielony jest na wiele części, przypomina piórko.
  5.  Rozdwojenie podwójnie Y: trzon włosa rozdzielił się na dwie części, jedna z tych części dodatkowo się podzieliła.
  6.  Małe rozdwojenie: trzon włosa dopiero zaczął się rozdzielać.
  7.  Ścienienie: włos widocznie zwęża się na końcach, ścienienie może doprowadzić do wykruszenia włosa lub rozdwojenia.
  8. Białe kropki: widoczne są białe kropki, często chropowate na końcach włosów.
  9. Kąt prosty: włosy zaczynają się wyginać pod kątem.
  10.  Pomarszczony: końcówki wyglądają wyraźnie na pomarszczone, przypominają spiralki. Jest to zwykle spowodowane nadmierną stylizacją ciepła (prostownica, suszarka z gorącym nawiewem, spalenie podczas tonowania brody).
  11.  Pętelka: włos plącze się w pętelki.
  12. Niepełne rozdwojenie: trzon włosa słabnie i rozdwaja się w określonym miejscu, ale jeszcze nie w pełni jest podzielone.

Jak pozbyć się rozdwojonych końcówek?

Niestety jeśli Twoja broda ma rozdwojone końce pozostaje Ci je obciąć. Nie ma cudownego środka, który pozwoli skleić lub odbudować rozdwojony włos. Nie zwlekaj z pozbyciem się rozdwojonych końcówek, ponieważ zniszczenia będą coraz bardziej postępować, a Ty z czasem będziesz musiał pozbyć się większej ilości brody.

Rozdwojone końcówki obetnij ostrymi nożyczkami. Nie używaj do tego celu tępych nożyczek do papieru. Te zmiażdżą trzon włosa, a rozdwojenia szybko do Ciebie powrócą.

Słyszałeś, że lepiej zapobiegać niż leczyć?  Kiedy już pozbędziesz się rozdwojeń ścinając je, zadbaj o swoją brodę prawidłowo. Dzięki temu nie dopuścisz swojej brody spowrotem do stanu rozdwojenia i wykruszenia. Aby to zrobić sprawdź co najczęściej powoduje, że trzon włosa się rozdwaja oraz jak z tym walczyć.

Jak zapobiegać powstawania rozdwojonych końcówek?

Przyczyny rozdwojonych końcówek mogą być naprawdę różne i często są powodem potencjalnego wypadania włosów na brodzie. Dlaczego potencjalnego? Rozdwojone końcówki prowadzą do łamania się włosa, co w konsekwencji może być błędnie interpretowane jako wypadanie włosów. Pamiętaj „wypadające włoski” na brodzie (w nadmiernej ilości) są sygnałem, że coś się dzieje i należy się temu przyjrzeć!

Rozdwojone końcówki powstają najczęściej na skutek urazów mechanicznych. Wycieranie brody o poduszkę i kołdrę, szalik czy golf, a także tarcie brody chropowatym ręcznikiem po myciu oraz tarcie włosów o włos podczas mycia to najczęstsze przyczyny ścienienia łuski włosa. Jak sobie z tym poradzić?

Wybierz satynową lub jedwabną poszewkę – śliski materiał wytworzy mniejsze tarcie lub jeśli posiadasz długą brodę – nałóż na noc kilka kropel bezzapachowego olejku do brody i zwiąż delikatnie brodę w kucyk. A przy okazji niech Ci nie przyjdzie do głowy zimą rezygnować z szalików, kurtek i swetrów! Zamiast tego zabezpiecz włosy olejkiem do brody i nie zapomnij delikatnie  wygarnąć brody spod ubrania, aby nie wytwarzać tarcia. Olejki do brody bogate w olej z nasion baobabu i olej abisyński lub balsamy z woskami kwiatowymi doskonale ochronią Twoją brodę przed urazami mechanicznymi.

Zrezygnuj z chropowatych bawełnianych ręczników na rzecz specjalistycznego ręcznika do brody. Jego gładka powierzchnia nie naraża brody na intensywne tarcie. Do tego dosłownie pochłania wodę, wystarczy go przykładać do brody. Jeśli nie chcesz inwestować w osobny ręcznik sięgnij po bawełnianą koszulkę lub jednorazowe ręczniki. I ostatnia rzecz. Nie trzyj brody o siebie podczas mycia, zamiast tego ruchem “głaszczącym” rozprowadź preparat do mycia.

ręcznik do brody

Co jeszcze możesz zrobić?

Kolejnym urazem mechanicznym, o którym jeszcze nie wspominaliśmy, jest czesanie mokrej brody. Pamiętaj, aby tuż po myciu przeczesywać brodę jedynie palcami lub grzebieniem o szerokim rozstawie. Kartacza używaj, gdy broda lekko przeschnie lub po porządnym odsączeniu jej w specjalistyczny ręcznik/koszulkę/ręcznik jednorazowy.

Stylizacja brody na gorąco również może jej zaszkodzić. Jak zatem suszyć brodę przy pomocy suszarki? Nałóż na nią balsam do brody, następnie wysusz i wystylizuj brodę przy pomocy ciepłego, a nie gorącego nawiewu. Na sam koniec domknij łuski włosa chłodnym nawiewem. Jeśli używasz szczotki prostującej brodę ogranicz jej używanie.

Rozdwojone końcówki mogą powstawać również na skutek urazów chemicznych. Tonowanie i farbowanie brody to świetny sposób na optyczne zagęszczenie zarostu oraz pozbycie się siwych włosów na brodzie, jednak znacząco ją niszczy. Jeśli farbujesz brodę zadbaj o nią wyjątkowo.

Niezależnie czy tonujesz brodę czy nie – unikaj szamponów opartych na mocnych detergentach takich jak SLeS, SCS, ALS etc. Wiemy, powtarzamy się, ale to naprawdę robi robotę. Zamiast tego sięgnij po nawilżający Tygrysi szampon do brody. Łagodne środki myjące naturalnego pochodzenia, fermenty z owsa, DeoPlex, olej kameliowy, hydromanil. Czego chcieć więcej?

Przyłóż się do odpowiedniego dbania o brodę, a raz na zawsze pozbędziesz się rozdwojonych końców. Pamiętaj systematyczność daje najlepsze rezultaty.

 

Polecane produkty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *