Darmowa wysyłka dla wszystkich zamówień już od 199 zł

Łupież na brodzie – skąd się bierze i jak sobie z nim poradzić?

W dzisiejszym wpisie poruszymy powszechny i wbrew pozorom często występujący problem z którym spotykają się brodacze. Nie tylko Ci początkujący, ale również noszący brodę od zawsze. Mowa oczywiście o łupieżu na brodzie. Jeśli suche, białe płatki opadają na Twoją bluzę lub koszulę i chciałbyś wyeliminować ten problem ten wpis jest dla Ciebie. Omówimy w nim przyczyny powstawania łupieżu na brodzie oraz sposoby na walkę z nim. Jeśli zastosujesz się do naszych rad Twój zarost będzie bardziej komfortowy w noszeniu oraz będzie się prezentował estetycznie.

Łupież na brodzie – co to jest?

Łupież na brodzie to najczęściej nic innego jak złuszczający się martwy naskórek i/lub nadmiernie wysuszona skóra pod brodą, która nie może swobodnie opaść.

Obumieranie i łuszczenie się skóry jest naturalnym procesem, który towarzyszy nam przez całe życie. Nieprzerwanie gubimy wierzchnią warstwę skóry zastępując ją nową. Jednak w przypadku brody oraz owłosionej skóry głowy, martwy naskórek może mieć problem ze swobodnym, niezauważalnym opadaniem. Broda tworzy poniekąd barierę dla martwego naskórka oraz suchych skórek, które osadzają się na niej tworząc nieestetyczny efekt.

Na szczęście w większości przypadków możemy sobie poradzić z łupieżem na brodzie bez większych problemów.

Jakie objawy towarzyszą łupieżowi na brodzie?

Do najczęstszych i najbardziej widocznych objawów łupieżu na brodzie należą drobne płatki o kolorze białym osadzające się na brodzie i opadające na nasze ubrania. Białe płatki łatwo można jednak wyczesać. Może nam towarzyszyć również towarzyszyć uczucie suchości i ściągnięcia oraz intensywnie łuszcząca się skóra. Intensywne swędzenie kusi nas do rozdrapywania brody. Czego zdecydowanie nie zalecamy, ponieważ możemy doprowadzić do powstania drobnych ran i strupków.

Jeśli nie towarzyszą nam objawy zapalne mamy do czynienia z łupieżem suchym. To najczęściej dotykający brodaczy rodzaj łupieżu, który jest niegroźny. Nie powinien on wpłynąć znacząco na kondycję brody, jednak nie należy go lekceważyć. Poza nieestetycznym wyglądem nieleczony i zaniedbany suchy łupież może przerodzić się w znacznie gorszy i trudniejszy w leczeniu łupież tłusty.

Łupież tłusty bądź łojotokowy występuje znacznie rzadziej na brodzie niż na owłosionej skórze głowy. W tym przypadku nadmiernemu łuszczeniu się naskórka towarzyszy  lśniąca, tłusta skóra z żółtymi strupkami i uporczywym świądem. Martwy naskórek nie opada swobodnie tylko trzyma się podłoża. Skóra na około może stać się czerwona i zaogniona. Widoczne są objawy stanu zapalnego skóry. Skutkiem zaniedbania tego rodzaju łupieżu jest łysienie łojotokowe.

Przyczyny powstawania łupieżu na brodzie

Przyczyn powstawania łupieżu na brodzie jest wiele. Najczęściej mamy do czynienia z  naturalnym procesem wymiany naskórka, który będzie nam towarzyszył przez całe życie. Po prostu nasz martwy naskórek osadza się na brodzie i nie powinniśmy się tym zanadto martwić, chociaż możemy ten proces usprawnić, dzięki czemu nasze koszule będą czyste.

Kolejną najczęstszą przyczyną powstawania łupieżu brody to nadmiernie przesuszony naskórek, który odpada z twarzy płatkami. Warto również mieć na uwadze, że skóra pod brodą z natury jest przesuszona i wymaga dodatkowej uwagi. Używanie zbyt silnych środków do mycia np. szamponów do włosów lub agresywnych szamponów do brody oraz brak nawilżenia i odżywienia skóry pod brodą może manifestować się pod postacią suchych skórek.

Łupież na brodzie może powstać również w wyniku nieodpowiedniej higieny brody. Początkujący brodacze często nie zdają sobie sprawy, że posiadanie zarostu oraz zapuszczanie brody będzie wymuszało na nich odpowiednią pielęgnację tej okolicy twarzy. Zaniedbana broda może stać się siedliskiem bakterii i drożdży.

W końcu w zaroście gromadzą się resztki jedzenia, pył i kurz, sebum, a także nanoszone na nią kosmetyki pielęgnacyjne. Cały ten miks jest świetną pożywką dla drożdży naturalnie występujących na naszej skórze i włosach. Drożdże te żywią się lipidami i jeśli nie domywamy naszego sebum oraz olejku do brody to stwarzamy im idealne warunki do nadmiernego rozmnożenia. Ich nadmiar doprowadza do łuszczenia skóry, zaburza mikrobiom skóry oraz proces regeneracji naskórka, a nawet powodują stany zapalne skóry.

Dlatego poza pielęgnacją i odżywianiem brody bardzo ważne jest odpowiednie mycie brody. Dzięki odpowiedniemu środkowi nie przesuszymy skóry i zapobiegniemy rozwojowi bakterii.

Czynniki nasilające łupież na brodzie

Zatem jak już omówiliśmy do najczęstszych przyczyn powstawania łupieżu należy:

  • naturalna “wymiana” starego naskórka, który nie może swobodnie opaść,
  • przesuszenie brody i doprowadzenie do jej nadmiernego łuszczenia
  • niedokładne i niewłaściwe mycie brody
  • niezmywanie kosmetyków do pielęgnacji brody i/lub używanie kosmetyków niskiej jakości.

Jakie jeszcze czynniki mogą mieć wpływ na pojawianie lub nasilenie się łupieżu na brodzie?

  • uboga dieta, pozbawiona witamin i mikroelementów, a w szczególności brak cynku i witamin z grupy B,
  • nadmierne spożywanie cukru i tłuszczów,
  • zbyt rzadkie mycie brody doprowadzające do jej przetłuszczenia,
  • niewystarczające spłukiwanie produktów myjących,
  • zbyt gorący strumień wody podczas mycia,
  • silny i długotrwały stres,
  • zmęczenie oraz brak wypoczynku,
  • alergia,
  • zaburzenia hormonalne,
  • długotrwałe przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach o niskiej wilgotności,
  • używanie pomad i lakierów do stylizacji włosów na brodzie,
  • niewłaściwe korzystanie z produktów koloryzujących/tuszujących siwiznę,
  • nadmiernie drapanie/rozdrapywanie brody i jej podrażnianie.

Jak pozbyć się łupieżu z brody?

Przede wszystkim regularnie używaj kartacza do brody. Pomoże on pozbyć się martwego naskórka, który nie może swobodnie opaść. Przejechanie brody grzebieniem lub zwykłą szczotką w tym wypadku się nie sprawdzi. Używaj ich do stylizacji brody i co najmniej raz w tygodniu porządnie wyczesz skórę pod brodą kartaczem ze szczeciną z dzika, bądź nylonową. Wykonasz w ten sposób peeling mechaniczny skóry pod brodą. Zamiast kartacza możesz sięgnąć po peeling do brody!

Aby zapobiec przesuszeniu, nakładaj na brodę olejek do brody bądź nawilżający balsam do brody np. balsam do brody treser niedźwiedzi. Nawilżą, załagodzą i pomogą one w regeneracji skóry! Pamiętaj jednak, aby nakładać je nie tylko na brodę, ale również skórę pod brodą. Inaczej nie zadziałają one na suchą skórę, a jedynie osadzą się na brodzie. Jeśli odczuwasz swędzenie brody, zamiast rozdrapywać skórę staraj się ją delikatnie wymasować kartaczem, a po tym zabiegu zabezpiecz skórę kroplą olejku do brody.

Po całym dniu zmyj z siebie resztki brudu i kosmetyków do pielęgnacji brody. Myj brodę dwa razy dziennie i dokładnie spłukuj nałożony na nią preparat myjący. Nie wysuszaj jednak brody i skóry pod nią szamponami do włosów czy żelami do mycia ciała. Zamiast tego sięgnij po produkt dedykowany brodzie. Szampon do brody musi być jednocześnie łagodny, aby nie podrażnić i wysuszyć skóry, i skuteczny, aby nie stwarzać warunków do bytowania lipożernych bakterii i drożdży. Tygrysi oraz niedźwiedzi szampon do brody doskonale sprawdzają się w tych rolach. Nie wysuszą skóry pod brodą oraz pomogą pozbyć się resztek brudu i kosmetyków. A dzięki fermentom z owsa dbają o naturalny mikrobiom skóry. Podczas mycia brody kontroluj temperaturę wody i dokładnie domywaj produkt myjący. Spłukuj brodę 2 razy dłużej, niż zajęło Ci jej mycie.

Nie stosuj na brodę produktów, które nie są do niej przeznaczone. Farby do włosów, lakiery i pomady są przebadane i stworzony z myślą o włosach oraz twardej skórze głowy. Nakładane na skórę twarzy i brodę mogą jej zaszkodzić.

Co jeszcze możesz zrobić?

Zadbaj o swoją dietę, spożywając pokarmy bogate w cynk oraz pij odpowiednią ilość wody. Nie martw się każdą najmniejszą suchą skórką, wrzuć na luz i wszystko będzie w porządku! Jeśli jednak pomimo zastosowania się do naszych rad łupież nie mija przez długi czas lub jego objawy się nasilają, skonsultuj się z dermatologiem.W takiej sytuacji może dolegać Ci inna poważniejsza dermatoza. Lekarz ustali źródło problemu na podstawie obrazu klinicznego oraz wywiadu lub zleci dalsze badania w celu diagnostyki.

Podsumowując, łupież na brodzie może pojawić się z wielu powodów, jednak najczęściej bardzo łatwo się go pozbyć. Wystarczy wdrożyć odpowiednią pielęgnację brody, zadbać o swój organizm poprzez odpowiednią dietę, nawodnienie oraz w miarę możliwości unikanie stresu i pozbyć się kilku złych nawyków. W ten sposób możesz uporać się z problemem łupieżu raz na zawsze.

 

 

Polecane produkty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *