Darmowa wysyłka dla wszystkich zamówień już od 199 zł

Jak zostać barberem? Od zera do barbera, wynagrodzenie barbera i szkolenia barberskie

W dniu w którym dodaliśmy ogłoszenie o pracę do Cyrulików na Koszutce otrzymaliśmy setki zgłoszeń. Część z nich zamiast CV zawierała pytania: jak zostać barberem? Co zrobić, aby rozpocząć karierę fryzjera męskiego i jakie cechy zawodu należy spełniać? Czy trzeba skończyć specjalną szkołę i szkolenie barberski? A może wystarczy samodzielne uczenie oraz umiejętności zdobyte podczas kursu? Jeśli te pytania również Cię interesują i jesteś ciekaw ile kroków dzieli Cię od zostania barberem koniecznie przeczytaj ten wpis.

Czy warto zostać fryzjerem męskim?

Fryzjerstwo męskie to ekscytująca i rozwijająca się branża. Choć nie jest to nowoczesny zawód, lecz stara jak świat profesja, to nieustannie rośnie zainteresowanie barberingiem.

Mężczyźni częściej niż kiedykolwiek gromadzą się w zakładach męskich korzystając z usług golenia brody. Dlatego fryzjerzy, którzy potrafią modelować brodę oraz sprawić, aby twarz mężczyzny prezentowała się wyśmienicie są potrzebni. Na rynku jest duży niedosyt fryzjerów męskich.

Barberzy nawet z niewielkim doświadczeniem nie muszą się martwić o brak zatrudnienia. Dopóki włosy będą rosły fryzjerzy zawsze będą mieli pracę. Zawód fryzjera męskiego jest całkowicie odporny na recesję zatem decydując się na jego naukę inwestujesz w bezpieczeństwo zatrudnienia.

Czy każdy może zostać fryzjerem męskim?

Każdy, niezależnie od wieku i płci, może zostać barberem. Wystarczy determinacja, zapał do pracy i chęć ciągłej nauki, aby stanąć za fotelem z brzytwą w dłoni. Jednak, jeśli zastanawiasz się czy wejść do świata fryzjerstwa męskiego, nim przeczytasz setki artykułów jak zostać barberem, sprawdź czy ten zawód jest na pewno dla Ciebie. Dzięki temu unikniesz rozczarowania.

jak zostać barberem

Uważaj na plecy i nadgarstki

Praca fryzjera jest ciężka fizycznie. Pracując w zakładzie męskim będziesz stał na nogach przez większość dnia. Trzymając głośne i wibrujące maszynki, które mogą dać Ci w kość. Lepiej nastaw się na ciężką pracę i zadbaj o swoją kondycję fizyczną, dzięki regularnym ćwiczeniom. W ten sposób zapewnisz sobie wytrzymałość na wiele lat.

Praca dla osób towarzyskich i z wyczuciem

Będziesz pracował z ludźmi. Jeśli jesteś osobą o doskonałych umiejętnościach słuchania i prowadzenia rozmów bez problemu odnajdziesz się w zakładzie męskim. Barber powinien być uprzejmy, życzliwy i taktowny. Do barber shopu przychodzą nie tylko sympatyczni klienci. Jeśli nie umiesz przyjąć krytyki, słusznej czy też nie, i nie radzisz sobie z ludźmi szybko możesz zniechęcić się do tego zawodu.

Czy łatwo zostać barberem?

Jeśli wiesz już że fryzjerstwo męskie jest dla Ciebie pewnie zastanawiasz się czy łatwo zostać barberem. Niektórym wystarczy kilka praktycznych lekcji, aby móc wykonywać swoje pierwsze cięcia. Dla innych szkolenia i kursy barberskie mogą okazać się nie wystarczające, aby podjąć się strzyżenia i będą musieli ćwiczyć na główkach fryzjerskich. Jeśli myślisz, że barberingu nauczysz się w miesiąc możesz się rozczarować. To rzemiosło, które wymaga wiedzy i praktyki, którą nabędziesz z czasem.

Obowiązki fryzjera męskiego – usługi i ich zakres

Przed podjęciem decyzji o pozostaniu barberem warto przeanalizować cechy zawodu i zakres prac fryzjera męskiego. Wszyscy wiemy, że fryzjer tnie, przycina i goli, jednak czy to naprawdę wszystko co robi? Zakres usług wykonywanych przez barberów to:

  • Obsługa klienta i konsultacjagolarka, brzytwa, maszynka do golenia
  • strzyżenie i stylizacja włosów
  • golenie brzytwą
  • trymowanie, strzyżenie i konturowanie brody oraz wąsów
  • mycie włosów i brody
  • kamuflaż siwych włosów, rzadziej farbowanie
  • pielęgnacja męskiego zarostu, włosów i skóry głowy
  • dobór kosmetyków do stylizacji włosów i zarostu
  • dobór kosmetyków pielęgnacyjnych pod kątem indywidualnych cech włosów i zarostu

Zakres tych usług z czasem może się porzeszyć. Fryzjerzy męscy coraz częściej zajmują się na przykład pielęgnacją męskiej twarzy.

Narzędzia pracy w barber shopie: brzytwa, maszynka do strzyżenia włosów

Aby w odpowiedni sposób przystrzygać zarost warto poznać narzędzia, których profesjonaliści używają do wykonywania swoich usług. Na stanowisku u barbera zobaczysz m.in. maszynki do strzyżenia z nasadkami, trymer i golarkę, nożyczki fryzjerskie. Kosmetyki do stylizacji włosów, kosmetyki do golenia, kosmetyki do pielęgnacji. Zestaw grzebieni, szczotki i suszarkę, które wraz z odpowiednimi preparatami umożliwią wyczarowanie każdej fryzury.

U barbera nie odnajdziesz brzytwy. Zamiast niej profesjonaliści używają szawetki, czyli brzytwy na wymienne ostrza. Do każdego klienta używana jest jednorazowa żyletka. Dzięki temu golenie brody jest higieniczne.

barberzy

Wynagrodzenie barbera – ile zarabia barber?

Barbering to satysfakcjonująca ścieżka kariery z potencjałem do zarabiania niezłych pieniędzy. Jednak bycie fryzjerem z ponadprzeciętną pensją wymaga lat praktyki i doświadczenia.

Salony fryzjerstwa męskiego często rozliczają się na zasadach wysokiej prowizji, czyli dzielenia utargu między pracownikiem i właścicielem, lub mniejszej prowizji będącej dodatkiem do stałej pensji podstawowej. Wysoki procent może kusić jedna niesie ze sobą mniejszą stabilność finansową.

Dodatkowo fryzjer może liczyć na procent ze sprzedaży kosmetyków do pielęgnacji włosów i brody oraz napiwki. Im lepsza lokalizacja oraz bardziej prestiżowy salon, tym napiwki i utargi z reguły są wyższe.

Barber to wysoko płatny zawód, jednak po samym kursie od zera do barbera nie spodziewaj się rewelacyjnych zarobków. Najpierw musisz szlifować umiejętności zdobyte podczas szkolenia. Dzięki ciężkiej pracy z czasem możesz spodziewać się naprawdę dobrej pensji.

Kurs barberski od zera do barbera czy szkoła zawodowa?

Aby rozpocząć karierę w barberingu nie potrzebne Ci są specjalnie uprawnienia do wykonywania zawodu i kursy barberskie. Znamy wielu świetnych barberów-samouków, którzy dopiero z czasem udali się na pierwsze szkolenia. Niezależnie jaką ścieżkę wybierzesz musisz zainwestować swój czas w naukę tego rzemiosła.

Jak zostać barberem? Możesz udać się do szkoły zawodowej lub technikum, jednak będziesz uczył się tam również fryzjerstwa damskiego. Zamiast udać się do szkoły możesz wybrać się na kurs od absolutnych podstaw lub profesjonalne szkolenie barberskie. Zamiast tego możesz również zacząć pracę jako pomoc w zakładzie męskim lub uczyć się z materiałów dostępnych online.

Nim jednak zdecydujesz się na kurs lub szkolenia warto zdobyć dodatkowe informacje na temat placówki do której się udasz i samego kursu. Czy szkolenia odbywają się w dużych czy małych grupach? Czy profesjonaliści najpierw nauczą Cię wiedzy teoretycznej? Czy usługi, których się tam nauczysz przydadzą Ci się w przyszłej pracy?

Osobiście najpierw obejrzelibyśmy dostępne w sieci materiały instruktażowe Wyćwiczyli prawidłowe trzymanie nożyczek, grzebieni i brzytwy oraz nauczyli sprawnie wykonywać sekcje i separacje na główkach fryzjerskich. Spróbowalibyśmy swoich sił wykonując usługi za darmo na znajomych. A dopiero posiadając podstawowe umiejętności udali się na kurs barberski. Najlepiej w małych grupach lub indywidualny. Dzięki temu nie tracilibyśmy czasu na szkoleniu na uczeniu się niezbędnych ruchów.

Nieważne czy przygotowanie do wykonywania usług zdobędziesz w szkole, podczas kursu/szkolenia czy samodzielnie. Nie istotny jest proces nauki, lecz jego wyniki. Aby zdobyć swoją pierwszą pracę w salonie musisz umieć ciąć. Pusty dyplom ze szkoły fryzjerskiej za którym nie stoją żadne umiejętności nie pomogą Ci w zdobyciu pracy.

Nie poddawaj się

Twoje pierwsze strzyżenia nie będą najlepsze. Nie raz zatniesz kogoś nim nauczysz się porządnego golenia. Musisz uzbroić się w cierpliwość, ponieważ nauka zawsze wymaga czasu i wytrwałości. Jednak z czasem na pewno Ci się opłaci.

Polecane produkty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *