Kartacz do brody to ulubione narzędzie brodacza!
Brodę należy czesać minimum dwa razy dziennie. Kartacz do brody to najbardziej podstawowe narzędzie w rękach brodacza do codziennej pielęgnacji zarostu! Posiadanie go i regularne szczotkowanie zarostu zapewni nam i naszej brodzie wiele korzyści. Dzięki kartaczowi wymodelujemy oraz rozczeszemy nawet gęstą brodę. To oczywiste. Jednak nie jest to jego najważniejsza funkcja, do jakiej można używać szczotki. Gdyby zależało nam tylko na ułożeniu brody, zapewne wystarczyłby sam grzebień.
Regularne stosowania kartacza przede wszystkim zadba o skórę pod brodą. Poprawi jej kondycję, zwiekszając ukrwienie pobudzając cebulki włosów do wzrostu oraz pomoże nam pozbyć się suchych skórek oraz martwego naskórka. Dzięki masażowi, który wykonamy podczas szczotkowania, nasza skóra przyjmie więcej odżywczych składników z aplikowanych preparatów do brody. Nie musimy chyba wspominać, że taki masaż jest też bardzo przyjemny i poprawia samopoczucie?
Z jakiej szczeciny wybrać kartacz do brody?
Kartacze różnią się między sobą pod względem kilku parametrów, które wpływają w istotny lub mniej istotny sposób na walory użytkowania i należy bezwzględnie na nie zwracać uwagę. W ofercie czesadeł do brody znajdziemy setki różniących się od siebie produktów. Szeroki wybór szczotek nie ułatwia wyboru. Pewnie, że najlepszy byłby kartacz idealnie dopasowany do wymiarów Twojej dłoni, w Twoim ulubionym kolorze i z logiem ulubionego zespołu. Jednak przy wyborze kartacza najważniejsze jest szczecina z którego został on wykonany. Włosie to należy dobrać do potrzeb skóry lub/i do długości brody.
W szczotkarstwie najczęściej wykorzystuje się włosie z borsuka, kozie, końskie, świńskie oraz z włosiem dzika. Rzadziej spotykamy szczotki produkowane z włókien roślinnych i syntetycznych. Włosie borsuka świetnie sprawdza się przy produkcji pędzli do golenia, natomiast kozie zostawmy naszym damom, bowiem idealnie nadaje się do produkcji pędzli do makijażu. Jak możecie się domyślić oba te włosia są tak miękkie i delikatne, że do pielęgnacji brody nie nadają się wcale, zatem warto kupić szczotkę do brody ze szczeciny ze świni oraz dzika będzie zdecydowanie bardziej odpowiednia.
Włókna roślinne to bardzo problematyczny choć wdzięczny temat przy produkcji szczotek. Włókno kokosowe świetnie sprawdzi się przy masażu ciała i twarzy ze względu na swoją delikatność oraz miękkość. Poradzi sobie również przy szczotkach typu fade brush ze względu na swoją delikatność. Brody jednak nie byłyby w stanie rozczesać. Włókna z agawy posiadają bardzo dobrą twardość. Nie są ani zbyt miękkie by nie wyczesać brody, ani zbyt twarde by jej nie poranić. Jednak nie jest to tak trwały materiał jak szczecina dzika czy nylon. A zastosowanie zbyt długich kępek oraz nabicie ich na wprost powoduje, że kartacz do brody szybko uległby zniszczeniu. Dobrze nabite włókna agawy z zastosowaniem odpowiedniej długości kępek może być bardzo dobrą wegańską alternatywą dla szczeciny świńskiej.
Z włóknami syntetycznymi problem polega na ich jakości, która w większość tego typu produktów jest po prostu bardzo niska. Większość kartaczy syntetycznych, z jakimi spotykaliśmy się do tej pory, charakteryzowały się zbyt miękkim i kiepskim włóknem. Które szybko ulega zniszczeniu i nie było w stanie rozczesać brody. Co nie oznacza, że wszystkie włókna syntetyczne są złe. Jeśli zatem zastanawiasz się, jaką wybrac szczotkę, musisz określić rodzaj włosia według indywidualnych potrzeb.
Dzik, świnia lub dobrej jakości syntetyk sprawdzą się najlepiej do pielęgnacji brody
Wiemy już jaka szczecina nie nadaje się do produkcji kartaczy. Czego zatem używać? Szczecina dzika sprawdzi się niemal idealnie! Jest wytrzymała, twarda i od wielu lat znajduje zastosowanie w kartaczach do brody. Jednak co z osobami, dla których włosie dzika jest zbyt twardym włosiem? Świńskie włosie, choć delikatniejsze od szczeciny dzika jest niemal równie wytrzymałe i świetnie radzi sobie z rozczesywaniem kołtunów, a masaż taką szczotką jest o wiele przyjemniejszy niż masaż szczotą z dzika. Szukasz czegoś bardziej hardkorowego niż dzik lub zależy Ci na produkcie cruelty-free? Wybierz szczotkę ze szczeciną nylonową (włosiem syntetycznym). Uważaj jednak, aby było one najwyższej jakości. Łatwo jest natrafić na kiepskie syntetyczne włókna. Ba, niektórzy sprzedają je udając że to naturalna szczecina dzika. Pamiętaj, żeby regularne szczotkowanie przeprowadzać na suchych włosach, bowiem mokre włosy sa bardziej podatne na uszkodzenia, a poddawanie ich czasaniu, powoduje nieodwracalne uszkodzenia włosów. Ciekawą wegańską alternatywą dla kartaczy do brody jest również włókno z agawy. Pamiętaj jednak, że taki kartacz będzie nieco mniej wytrzymały, dlatego jak z pozostałymi włóknami naturalnymi, musisz obchodzić się z takim kartaczem delikatniej.
Jak rozpoznać wysokiej jakości szczecinę?
Jak rozpoznać, że nasz kartacz wykonany jest ze szczeciny najwyższej jakości? Czy nie jesteśmy robieni w dzika, to jest osła, i choć zamówiliśmy kartacz teoretycznie wykonany w 100% z naturalnego włosia dzika, to nie otrzymaliśmy szczoty z włosia mieszanego lub syntetycznego? Skąd mamy mieć pewność, że producent dopracował nasz kartacz na tyle ile tylko mógł i szczotki wykonane są z dbałością o najmniejsze szczegóły, co zagwarantuje komfort użytkowania? Już śpieszymy z odpowiedzią. Białe lub żółte kulki na końcówkach szczeciny dzika na początku mogą wydawać Ci się podejrzane. Jednak jeśli Twój egzemplarz kartacza jest w nie wyposażony to lepiej trafić nie mogłeś!
Te kulki, lepiej widoczne na ciemnym włosiu dzika, trudniejsze do lokalizacji w przypadku jasnej szczeciny, to nic innego jak cebulki włosów. Jeśli widzisz je na swoim kartaczu, możesz być pewien, że masz do czynienia ze szczeciną najmłodszą, będącą skupiskiem keratyny. Końcówki takie są dużo elastyczniejsze, rozczesują zbuntowany włos bez konieczności ciągnięcia i wyrywania go, a dodatkowo nabłyszczy brodę! Im więcej widzisz cebulek na końcówkach szczeciny, tym lepiej!
Jak rozróżnić kartacz syntetyczny od kartacza z dzika z naturalnym włosiem?
Najwyższej jakości włókna nylonowe również mają… “cebulki”. Nie są one jednak prawdziwe, a mają sprawić aby tego typu włókna lepiej odwzorowały i naśladowały wysokiej jakości szczecinę dzika. Także jak widzisz nawet w przypadku syntetycznych kartaczy warto szukać białych końcówek na szczecinie. Przy okazji wiesz już jak rozpoznać wysokiej jakości włókna syntetyczne od tych kiepskiej jakości.
Mogłeś również zauważyć, że cebulki na szczecinie nie zawsze są gwarancją szczotki w 100% naturalnej, ponieważ wysokiej jakości włókna nylonowe naśladują ten efekt, który występuje w prawdziwej szczecinie. Postaw na zaufanych producentów szczotek, aby mieć pewność, że kupujesz dokładnie to, czego chcesz. Możesz też wykonać test na swoim kartaczu, dzięki którym sprawdzisz czy nie zostałeś zrobiony w osła. Wyrwij kilka włosów i podpal je. Chyba każdy brodacz chociaż raz w życiu przekonał się jak pachną palące się włosy (albo brwi). Uwierz nam – od razu zauważysz różnicę między naturalnym włosiem a włosiem syntetycznym szczotki, w które mogą być wyposażone szczotki do brody.
Kartacz wykonany ręcznie czy maszynowo?
Czym różni się kartacz nabijany maszynowo od tego wykonanego ręcznie? Przede wszystkim ręczna produkcja pozwala na nawleczenie idealnych kępek szczeciny, w taki sposób że cebulki włosów kończące szczecinę, nie są przypadkowo wbite w trzonek a frontem do nas. Tworzenie kępek to proces długotrwałej ręcznej selekcji, która gwarantuje doskonałą jakość.
Maszynowa produkcja utrudnia ten proces. Szczecina plącze się między sobą i nie zawsze układa się tak, jakbyśmy tego chcieli. Kartacz nabijany mechaniczne z łatwością rozróżnisz od tych produkowanych ręcznie. Odnajdziesz w nich dużo mniejszą ilość cebulek, a kępki będą nawleczone nieco ciaśniej i bliżej siebie.
Jeśli zależy Ci na produkcie najwyższej jakości sięgnij po kartacz wykonany ręcznie, jeśli wolisz ekonomiczne rozwiązania kartacz nabijany maszynowo na pewno spełni Twoje wymagania. Kartacz wykonany maszynowo, z zachowaniem najwyższej jakości procedur produkcji odnajdziesz tutaj.
Kartacz do brody z poduszką pneumatyczną czy bez?
Wybór jest prosty. Zdecydowanie wybieraj kartacze i szczotki do brody bez poduszki pneumatycznej. Szczotki w których włosie nabite jest bezpośrednio na trzonek są nie tylko bardziej wytrzymałe, dzięki czemu posłużą Ci dłużej, ale również higieniczne. Ich mycie i konserwacja to łatwizna. Koniecznie sprawdź nasz tekst jak czyścić i pielęgnować kartacz do brody
Kartacze z poduszką pneumatyczną bardzo łatwo uszkodzić podczas ich mycia. Kępki z łatwością wypadają przy pociągnięciu, o które nietrudno podczas szorowania szczotki. Do tego woda przedostaje się z łatwością pod poduszkę, przez co trzonek łatwo uszkodzić a kartacz trudno wysuszyć.
Szczecina w takim kartaczu traci również kilka centymetrów, ponieważ musi być wbita głęboko w poduszkę i łamana na pół. Produkcja kartaczy z poduszką pneumatyczną jest zdecydowanie tańsza, jednak zakup takiego kartacza to pozorna oszczędność ze względu na jego krótki żywot i konieczność częstszej wymiany.
Dobierz kartacz według potrzeb swojej skóry
Teraz skoro już wiesz jaka sierść nadaje się do kartaczy najlepiej, jak rozpoznać tą najlepszej jakości oraz czy wybrać kartacz z poduszką czy bez poduszki pneumatycznej czas zastanowić się jakie włosie nadaje się dla Ciebie. W tym celu musisz przeanalizować dwa czynniki: jakie są potrzeby Twojej skóry pod brodą oraz jakiej jest długości. Nie tylko Ty masz swoje potrzeby, Twoja skóra pod brodą również! Zastanów się w jakim jest stanie, a lepiej dobierzesz kartacz do brody odpowiedni dla siebie.
Jeśli posiadasz wrażliwą, skłonną do podrażnień skórę, niezależnie od długości brody, powinieneś wybrać kartacz o średnio sztywnym włosiu świni lub agawy. Włosie to jest zdecydowanie delikatniejsze dla skóry. Szczotkowanie skóry kartaczem o sztywnym włosiu dzika przyniesie w takim przypadku więcej szkody niż pożytku. Zbyt intensywnie złuszczana skóra zacznie się bronić, a my albo odczujemy uczucie ściągnięcia i zaczerwienienia skóry, albo nasze gruczoły łojowe zaczną produkować nadmiar sebum, które będzie świetnym siedliskiem dla bakterii. A jak wiadomo trądzik, zaskórniki i te sprawy to raczej ohydna sprawa. Kartacze ze świni to niezwykła rzadkość, jednak rzemieślniczy kartacz oparty o włosie dzika najwyższej jakości dostaniesz tutaj.
Jeśli posiadasz skórę normalną i nie zauważyłeś u siebie skłonności do podrażnień, możesz śmiało wybrać kartacz z włosiem z dzika. Intensywne złuszczanie naskórka nie jest Ci straszne, a twarde włosie szybko rozczesze nawet najbardziej skołtunioną brodę i wyłuszczy martwy naskórek. To zdecydowanie najpopularniejszy i najczęściej wybierany model kartaczy, który wybiera każdy stylowy brodacz. Tradycja stosowania szczeciny dzika w produkcji szczotek do brody jest niezwykle długa. Taki kartacz do brody jest niemal niezniszczalny. Przez wiele lat będzie dbał o Twój zarost, o ile poświęcisz mu parę minut na odpowiednie oczyszczenie. Ręcznie robiony kartacz z dzika dostaniesz tutaj.
Jeśli jesteś alergikiem warto rozważyć szczotkę ze szczeciny nylonowej. Choć uczulenie na szczecinę dzika czy świńskie włosie zdarza się rzadko to w tym wypadku kartacz nylonowy będzie najbezpieczniejszą opcją. Jest to produkt hipoalergiczny ,a do tego w pełni cruelty free! Dobrej jakości nylon jest tak samo twardy jak najwyższej jakości szczecina dzika także sprawdzi się idealnie u brodaczy poszukujących twardych szczecin.
Kartacz do brody ze świni dla krótkiej brody, a z dzika dla długiej brody?
Przy wyborze kartacza możesz również zastanowić się nad dobraniem go w zależności od długości brody. Ten sposób będzie łatwiejszy, jeśli kartacz kupujesz na prezent:
- posiadacze zarostu oraz Ci, którzy wolą nosić krótkie brody, do 2 cm, będą bardziej zadowoleni z wyboru miękkiego włosia świni lub agawy niezależnie od tego, czy ich skóra jest wrażliwa, czy normalna;
- brodacze, którzy noszą brody od 2 do 10 cm, powinni kierować się przede wszystkim potrzebami swojej skóry (czytaj wyżej), mogą również sięgnąć po kartacz uniwersalny, czyli kartacz do brody “standard”;
- właściciele długich bród, powyżej 10 cm, mogą śmiało sięgać po kartacze o sztywnej i twardej szczecinie dzika lub wybrać wysokiej jakości szczecinę nylonową bez obaw o podrażnienie skóry.
Rozmiar kartacza do brody
Rozmiar kartacza to sprawa drugorzędna. Kartacze do brody mogą mieć różny rozmiar, przez co mogą nieco lepiej lub gorzej siedzieć w Twojej dłoni. Jednak nie wpływa to znacząco na komfort użytkowania. Mała szczotka do brody podróżna, bez problemu zmieści się w każdej kosmetyczne, a to że kartacz nie posiada rączki jest dodatkowym plusem. Kartacz możesz zawsze mieć w zasięgu ręki. Duża szczotka sprawdzi się natomiast przy domowej pielęgnacji zarostu. Wybór kartaczy w różnych rozmiarach pozwala lepiej dopasować szczotkę do oczekiwań.
Sprezentuj swojej brodzie najlepszy kartacz do brody. Zasłużyła na niego. Ty również!
Fajnie się czyta. Jak zwykle zresztą :). Zastanawia mnie tylko czy przypadkiem z brodacza nie zamieniam się w konia ;) patrząc na całą procedurę używania kartacza i jego czyszczenia. Moje córki w stajni robią koniowi to samo :):) :) Najbardziej jednak podoba mi się grafika z długością brody. Mędrzec/Informatyk – to ja!!! ;D
Pozdrawiam.
Dzięki za uznanie! A jak to mówią koń też człowiek, a człowiek też czasem może mieć tak dobrze jak koń :-) . Byle tylko z niczym nie przesadzać, bo skończy się to rumakowanie.
Bardzo ciekawy artykuł. Po przeczytaniu, początkujący brodacz jak i ten doświadczony na pewno znajdą tu ciekawostki o których jeszcze nie wiedzieli. Tak trzymać Cyrulicy!
PJONA!
Dziękuję ⚘?cialis