Kartacz to ulubione narzędzie brodacza!

Kartacz to najbardziej podstawowe narzędzie w rękach brodacza! Posiadanie go zapewni nam i naszej brodzie wiele korzyści. Dzięki kartaczowi wymodelujemy naszą brodę — to oczywiste. Jednak nie jest to jego najważniejsza funkcja. Gdyby zależało nam tylko na ułożeniu brody, zapewne wystarczyłby sam grzebień. Kartacz przede wszystkim zadba o skórę pod brodą, poprawi jej ukrwienie pobudzając cebulki włosów do wzrostu, pomoże nam pozbyć się suchych skórek oraz martwego naskórka. Dzięki masażowi, który wykonamy podczas szczotkowania, nasza skóra przyjmie więcej odżywczych składników z aplikowanych preparatów do brody. Nie musimy chyba wspominać, że taki masaż jest też bardzo przyjemny i poprawia samopoczucie?

Znalazłem zwłoki na swojej brodzie

Złuszczanie naskórka to naturalny proces, który dotyczy każdego, nie tylko posiadaczy brody. Komórki skóry odnawiają się, wypychając starsze z nich, które stopniowo zamierają, by z czasem ulec złuszczeniu. Włosy na brodzie oddzielają skórę od środowiska zewnętrznego, przez co martwy naskórek, który na gładkiej skórze w niezauważalny sposób odpada, zaczyna gromadzić się na włosach brody. Taki martwy naskórek wyglądem przypomina łupież. Aby się go pozbyć sięgnij po kartacz lub zastosuj peeling na skórę pod brodą. Wybór należy do Ciebie.

Ulubione zwierzę brodacza

Kartacze różnią się między sobą pod względem kilku parametrów, które wpływają w istotny lub mniej istotny sposób na walory użytkowania. Pewnie, że najlepszy byłby kartacz idealnie dopasowany do wymiarów Twojej dłoni, w Twoim ulubionym kolorze i z logiem ulubionego zespołu, jednak przy wyborze kartacza najważniejsze jest WŁOSIE z którego został on wykonany. Włosie to należy dobrać do potrzeb skóry lub/i do długości brody.

W szczotkarstwie najczęściej wykorzystuje się włosie z borsuka, kozie, końskie, świńskie oraz z dzika. Włosie borsuka świetnie sprawdza się przy produkcji pędzli do golenia, natomiast kozie zostawmy naszym damom, bowiem idealnie nadaje się do produkcji pędzli do makijażu. Jak możecie się domyślić oba te włosia są tak miękkie i delikatne, że do pielęgnacji brody nie nadają się wcale. Włosie końskie natomiast znalazłoby jakieś zastosowanie przy masażu twarzy, jednak znów – włosie to jest zbyt delikatne i nie dałoby rady rozczesać brody. Do tego włosie to jest bardzo delikatne i szybko ulega zniszczeniu.

Chyba nie musimy pisać, że włosie z dzika do brody sprawdza się świetnie? Jest wytrzymałe, twarde i od wielu lat znajduje zastosowanie w kartaczach do brody. Jednak co z osobami, dla których włosie dzika jest zbyt twarde? Pośrednim włosiem między za miękkim włosiem końskim a twardym włosiem dzika jest świńskie włosie! Świńskie włosie, choć delikatniejsze od włosia dzika jest równie wytrzymałe i świetnie radzi sobie z rozczesywaniem kołtunów, a masaż taką szczotką jest o wiele przyjemniejszy niż masaż szczotą z dzika.

PS Długi tekst pomału dobiega końca. Teraz zostaniecie zasypani obrazkami. Taka nagroda. Taka niespodzianka.

Szczecina szczecinie szczeciną

Jak rozpoznać, że nasz kartacz wykonany jest ze szczeciny najwyższej jakości? Czy nie jesteśmy robieni w dzika, to jest osła, i nie otrzymaliśmy szczoty z włosia mieszanego? Skąd mamy mieć pewność, że producent dopieścił nasz kartacz ile tylko mógł?! Już śpieszymy z odpowiedzią. Białe lub żółte końcówki szczeciny dzika na początku mogą wydać Ci się podejrzane. Jednak jeśli Twój egzemplarz kartacza jest w nie wyposażony to lepiej trafić nie mogłeś!

Te kulki, lepiej widoczne na ciemnym włosiu dzika, trudniejsze do lokalizacji w przypadku jasnej szczeciny, to nic innego jak cebulki włosów (tudzież szczeciny). Jeśli widzisz je na swojej szczotce, możesz być pewien, że masz do czynienia ze szczeciną najmłodszą, będącą skupiskiem keratyny. Końcówki takie są dużo elastyczniejsze, rozczesują zbuntowany włos bez konieczności ciągnięcia I wyrywania go, a dodatkowo nabłyszczy włos!

Jeśli chcesz się przekonać czy Twoja szczotka naprawdę jest wykonana ze 100% naturalnej szczeciny wyrwij włos I podpal go. Chyba każdy brodacz chociaż raz w życiu przekonał się jak pachną palące się włosy (albo brwi).

Teraz skoro już wiesz jakie włosie nadaje się do kartaczy, jak rozpoznać to najlepszej jakości, czas zastanowić się jakie włosie nadaje się dla Ciebie.

Nie tylko Ty masz potrzeby, Twoja skóra również!

Jeśli posiadasz wrażliwą, skłonną do podrażnień skórę, niezależnie od długości brody, powinieneś wybrać kartacz o średnio sztywnym włosiu świni. Włosie to jest zdecydowanie delikatniejsze dla skóry. Szczotkowanie skóry kartaczem o sztywnym włosiu dzika przyniesie w takim przypadku więcej szkody niż pożytku. Zbyt intensywnie złuszczana skóra zacznie się bronić, a my albo odczujemy uczucie ściągnięcia i zaczerwienienia skóry, albo nasze gruczoły łojowe zaczną produkować nadmiar sebum, które będzie świetnym siedliskiem dla bakterii. A jak wiadomo trądzik, zaskórniki i te sprawy to raczej ohydna sprawa.

Jeśli posiadasz skórę normalną i nie zauważyłeś u siebie skłonności do podrażnień, możesz śmiało wybrać kartacz z włosiem z dzika. Intensywne złuszczanie naskórka nie jest Ci straszne, a twarde włosie szybko rozczesze nawet najbardziej skołtunioną brodę.

Lokaj, mongolski wojownik czy czarodziej?

Brodacze, którzy wolą nosić krótkie brody do 2 cm będą bardziej zadowoleni z wyboru miękkiego włosia świni niezależnie od tego, czy ich skóra jest wrażliwa, czy normalna.

Brodacze, którzy noszą brody od 2 do 10 cm powinni kierować się przede wszystkim potrzebami swojej skóry (czytaj wyżej).

Brodacze, którzy noszą brody powyżej 10 cm powinni wybierać kartacze o sztywnej i twardej szczecinie dzika.

 

 

Jak zadbać o kartacz?

Porządny kartacz może posłużyć latami, jeśli odpowiednio o niego zadbasz. Nasza pierwsza szczotka z dzika umarła dopiero po 7 latach intensywnego użytkowania. Jako eksperci w tej dziedzinie przygotowaliśmy dla Ciebie garść porad jak zadbać o kartacz, aby posłużył Ci równie długo, jak nam oraz aby jego użytkowanie było maksymalnie higieniczne.
Pamiętaj, że nasze rady odnośnie do pielęgnacji dotyczą kartaczy bez poduszki pneumatycznej, których czyszczenie jest zdecydowanie łatwiejsze, a sam kartacz z naszego doświadczenia żyje dłużej. Jeśli posiadasz kartacz z poduszką – rad niestety musisz szukać w innym miejscu.
W zależności od tego, jak bardzo chcesz zadbać o swój kartacz oraz jak dużo czasu możesz poświęcić temu procesowi, wybraliśmy dla Ciebie dwie ścieżki: bezkompromisową i na skróty. Niezależnie, którą ścieżkę wybierzesz, pamiętaj, aby kartacz regularnie wyczesywać za pomocą grzebienia z resztek włosów, naskórka oraz kurzu. Przechowuj swojego dzika bądź świnię w czystym miejscu, włosiem w dół.

Zasady dbania o kartacz do brody

Czyszczenie kartacza — bezkompromisowo

Nasącz watę alkoholem izopropylowym lub spirytusem. Przełóż ją między włosiem szczotki, a po chwili wyczeszesz całą watę grzebieniem.
Możesz też nasączyć alkoholem izopropylowym lub spirytusem patyczki higieniczne i za jego pomocą czyścić przestrzeń między włosami kartacza.
W ten sposób zdezynfekujesz i wyczyścisz trzon szczotki z resztek łoju i naskórka, jednocześnie nie niszcząc go wodą.

Czyszczenie kartacza — na skróty

Napełnij miskę ciepłą wodą i rozpuść w niej mydło do brody bądź szampon. Zanurz włosie kartacza w wodzie, starają się nie moczyć trzonu i delikatnie wymyj szczotkę.
Pomimo że drewniany trzon jest zaimpregnowany olejami, od nadmiaru wilgoci może napuchnąć i ulec zniszczeniu!
Zawsze susz kartacz włosiem w dół, dzięki temu resztki wody nie będą kapały na trzon.
Wmasuj kroplę naturalnego oleju, np. oliwę z oliwek lub olejek do brody, w oprawkę kartacza po wyschnięciu.

 

Teraz, kiedy już wiesz jak dobrać odpowiedni kartacz dla siebie oraz jak o niego dbać możesz śmiało udać się na zakupy:

kartacz ze szczeciny dzika

kartacz ze świńskiego włosia

Sprezentuj swojej brodzie najlepszy kartacz. Zasłużyła na niego. Ty również!

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *