Kartacz do brody to ulubione narzędzie brodacza!

Kartacz do brody to najbardziej podstawowe narzędzie w rękach brodacza! Posiadanie go zapewni nam i naszej brodzie wiele korzyści. Dzięki kartaczowi wymodelujemy naszą brodę — to oczywiste. Jednak nie jest to jego najważniejsza funkcja. Gdyby zależało nam tylko na ułożeniu brody, zapewne wystarczyłby sam grzebień. Kartacz przede wszystkim zadba o skórę pod brodą, poprawi jej ukrwienie pobudzając cebulki włosów do wzrostu, pomoże nam pozbyć się suchych skórek oraz martwego naskórka. Dzięki masażowi, który wykonamy podczas szczotkowania, nasza skóra przyjmie więcej odżywczych składników z aplikowanych preparatów do brody. Nie musimy chyba wspominać, że taki masaż jest też bardzo przyjemny i poprawia samopoczucie?

Znalazłem zwłoki na swojej brodzie, czyli kilka słów o łupieżu

Złuszczanie naskórka to naturalny proces, który dotyczy każdego, nie tylko posiadaczy brody. Komórki skóry odnawiają się, wypychając starsze z nich, które stopniowo zamierają, by z czasem ulec złuszczeniu. Włosy na brodzie oddzielają skórę od środowiska zewnętrznego, przez co martwy naskórek, który na gładkiej skórze w niezauważalny sposób odpada, zaczyna gromadzić się na włosach brody. Taki martwy naskórek wyglądem przypomina łupież. Aby się go pozbyć sięgnij po kartacz lub zastosuj peeling na skórę pod brodą. Wybór należy do Ciebie.

Ulubione zwierzę brodacza, czyli jaka szczecina nadaje się do kartacza do brody

Kartacze różnią się między sobą pod względem kilku parametrów, które wpływają w istotny lub mniej istotny sposób na walory użytkowania. Pewnie, że najlepszy byłby kartacz idealnie dopasowany do wymiarów Twojej dłoni, w Twoim ulubionym kolorze i z logiem ulubionego zespołu, jednak przy wyborze kartacza najważniejsze jest WŁOSIE z którego został on wykonany. Włosie to należy dobrać do potrzeb skóry lub/i do długości brody.

W szczotkarstwie najczęściej wykorzystuje się włosie z borsuka, kozie, końskie, świńskie oraz z dzika. Włosie borsuka świetnie sprawdza się przy produkcji pędzli do golenia, natomiast kozie zostawmy naszym damom, bowiem idealnie nadaje się do produkcji pędzli do makijażu. Jak możecie się domyślić oba te włosia są tak miękkie i delikatne, że do pielęgnacji brody nie nadają się wcale. Włosie końskie natomiast znalazłoby jakieś zastosowanie przy masażu twarzy, jednak znów – włosie to jest zbyt delikatne i nie dałoby rady rozczesać brody. Do tego włosie to jest bardzo delikatne i szybko ulega zniszczeniu.

Chyba nie musimy pisać, że włosie z dzika do brody sprawdza się świetnie? Jest wytrzymałe, twarde i od wielu lat znajduje zastosowanie w kartaczach do brody. Jednak co z osobami, dla których włosie dzika jest zbyt twarde? Pośrednim włosiem między za miękkim włosiem końskim a twardym włosiem dzika jest świńskie włosie! Świńskie włosie, choć delikatniejsze od włosia dzika jest równie wytrzymałe i świetnie radzi sobie z rozczesywaniem kołtunów, a masaż taką szczotką jest o wiele przyjemniejszy niż masaż szczotą z dzika.

Szczecina szczecinie szczeciną jak rozpoznać tą dobrej jakości?

Jak rozpoznać, że nasz kartacz wykonany jest ze szczeciny najwyższej jakości? Czy nie jesteśmy robieni w dzika, to jest osła, i nie otrzymaliśmy szczoty z włosia mieszanego? Skąd mamy mieć pewność, że producent dopieścił nasz kartacz ile tylko mógł?! Już śpieszymy z odpowiedzią. Białe lub żółte końcówki szczeciny dzika na początku mogą wydać Ci się podejrzane. Jednak jeśli Twój egzemplarz kartacza jest w nie wyposażony to lepiej trafić nie mogłeś!

kartacz do brody, kartacz do brody z dzika, kartacz do brody ze szczeciny dzika

Te kulki, lepiej widoczne na ciemnym włosiu dzika, trudniejsze do lokalizacji w przypadku jasnej szczeciny, to nic innego jak cebulki włosów (tudzież szczeciny). Jeśli widzisz je na swojej szczotce, możesz być pewien, że masz do czynienia ze szczeciną najmłodszą, będącą skupiskiem keratyny. Końcówki takie są dużo elastyczniejsze, rozczesują zbuntowany włos bez konieczności ciągnięcia I wyrywania go, a dodatkowo nabłyszczy włos!

Jeśli chcesz się przekonać czy Twoja szczotka naprawdę jest wykonana ze 100% naturalnej szczeciny wyrwij włos i podpal go. Chyba każdy brodacz chociaż raz w życiu przekonał się jak pachną palące się włosy (albo brwi).

Teraz skoro już wiesz jaka sierść nadaje się do kartaczy najlepiej, jak rozpoznać tą najlepszej jakości, czas zastanowić się jakie włosie nadaje się dla Ciebie. W tym celu musisz przeanalizować dwa czynniki: jakie są potrzeby Twojej skóry pod brodą oraz jakiej jest długości.

Najlepszy kartacz do brody – według potrzeb skóry

kartacz do brody, kartacz do brody z dzika, kartacz do brody ze świni, szczotka do brody

Nie tylko Ty masz swoje potrzeby, Twoja skóra pod brodą również! Zastanów się w jakim jest stanie, a lepiej dobierzesz kartacz do brody odpowiedni dla siebie.

Jeśli posiadasz wrażliwą, skłonną do podrażnień skórę, niezależnie od długości brody, powinieneś wybrać kartacz o średnio sztywnym włosiu świni. Włosie to jest zdecydowanie delikatniejsze dla skóry. Szczotkowanie skóry kartaczem o sztywnym włosiu dzika przyniesie w takim przypadku więcej szkody niż pożytku. Zbyt intensywnie złuszczana skóra zacznie się bronić, a my albo odczujemy uczucie ściągnięcia i zaczerwienienia skóry, albo nasze gruczoły łojowe zaczną produkować nadmiar sebum, które będzie świetnym siedliskiem dla bakterii. A jak wiadomo trądzik, zaskórniki i te sprawy to raczej ohydna sprawa. Kartacze ze świni to niezwykła rzadkość, jednak rzemieślniczy kartacz najwyższej jakości dostaniesz tutaj.

Jeśli posiadasz skórę normalną i nie zauważyłeś u siebie skłonności do podrażnień, możesz śmiało wybrać kartacz z włosiem z dzika. Intensywne złuszczanie naskórka nie jest Ci straszne, a twarde włosie szybko rozczesze nawet najbardziej skołtunioną brodę. Ręcznie robiony kartacz z dzika dostaniesz tutaj.  Natomiast, jeśli chciałbyś poczytać jego obszerną recenzję zapraszamy Cię tutaj.

Kartacz do brody ze świni dla lokaja, a z dzika dla czarodzieja?

długość brody a kartacz

Brodacze, którzy wolą nosić krótkie brody do 2 cm będą bardziej zadowoleni z wyboru miękkiego włosia świni niezależnie od tego, czy ich skóra jest wrażliwa, czy normalna.

Brodacze, którzy noszą brody od 2 do 10 cm powinni kierować się przede wszystkim potrzebami swojej skóry (czytaj wyżej).

Brodacze, którzy noszą brody powyżej 10 cm powinni wybierać kartacze o sztywnej i twardej szczecinie dzika.

Teraz, kiedy już wiesz jak dobrać odpowiedni kartacz dla siebie oraz jak o niego dbać możesz śmiało udać się na zakupy. Ręcznie robione kartacze, ze starannie wyselekcjonowaną szczeciną i rzemieślniczą precyzją dostaniesz tutaj. A jeśli już wybierzesz szczotkę dla swojej brody koniecznie sprawdź nasz tekst jak czyścić i pielęgnować kartacz do brody.

Sprezentuj swojej brodzie najlepszy kartacz do brody. Zasłużyła na niego. Ty również!

kartacz do brody, kartacz do brody z dzika, kartacz do brody ze świni, szczotka do brody

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *