Darmowa wysyłka dla wszystkich zamówień już od 199 zł

Jak skutecznie zadbać o brodę? Poradnik w pigułce

Dbanie o brodę i wąsy

O pielęgnacji brody można pisać książki. To temat, który bardzo dobrze zgłębiliśmy i postanowiliśmy się podzielić z Tobą najważniejszymi informacjami w pigułce. Na książkę jeszcze przyjdzie czas. Jeśli zastanawiasz się, czy warto zapuścić zarost albo marzysz o pokaźnych wąsach – zostań z nami. Jak skutecznie zadbać o brodę? Podpowiadamy!

Kosmetyki do brody – wymysł czy konieczność?

Brodacz z kosmetykami do brodyCo sprawia, że niektórzy mężczyźni mają zdrową i imponującą brodę, podczas gdy inni zmagają się z łuszczeniem skóry na policzkach i łamiącymi się włosami na brodzie? Kluczem do sukcesu jest świadoma i prawidłowa pielęgnacja brody oraz skóry pod nią.

Pielęgnacja zarostu jest potrzebna na każdym etapie jego wzrostu. Szczególnie wtedy, gdy jest osłabiony i zaczyna wypadać. Specjalistyczne kosmetyki zawierają bogactwo cennych składników naturalnych, które mają za zadanie wygładzić, odżywić, oczyścić i zregenerować owłosienie.

Droga do pięknego, gęstego zarostu jest długa i najeżona licznymi pułapkami. Nie daj się złapać we wnyki! Wystarczy kilka prostych porad i garść odpowiednich kosmetyków, z których pomocą zadbasz o właściwą pielęgnację brody.

Jak powinien wyglądać codzienny rytuał prawdziwego mężczyzny? Które z kosmetyków dostępnych na rynku pozwolą zadbać Ci należycie o zarost oraz skórę na twarzy? A z których spokojnie możesz zrezygnować?

Olejek do brody

Mężczyzna trzymający olejek do brody

Produkt ten powinien znaleźć się na wyposażeniu każdego brodacza. Przyjemna konsystencja pośrednio nawilży szorstką brodę i zapewni jej elastyczność. Dzięki olejkowi do brody zapomnisz o swędzącej skórze pod brodą. Sięgaj jednak po produkty o dobrym składzie. W olejku do brody poza roślinnymi olejami, zapachem i witaminą E nie powinieneś odnaleźć żadnych innych substancji. Sięgaj po produkty w których INCI odnajdziesz olej:

  •  z nasion baobabu, który zabezpieczy brodę przed niesprzyjającymi włosom na brodzie warunkom pogodowym oraz przed… gorącym nawiewem suszarki,
  •  jojoba lub z pianki łąkowej o wyjątkowej  biozgodności z ludzką skórą,
  •  abisyński, który dostarczy brodzie niezbędnego kwasu erukowego,
  •  makadamia lub chia, który poprawi krążenie skóry oraz pomoże załagodzić mikrourazy,
  • arganowy, który pozytywnie wpływa na porost brody,
  • ze słodkich migdałów lub z pestek winogron, który ukoi najbardziej wrażliwą skórę.

Oleje te dostarczą Twojej brodzie i skórze pod nią witamin i składników odżywczych, zapobiegając przesuszeniu skóry. Częstotliwość stosowania olejku do brody dostosuj do swoich indywidualnych potrzeb. Jeśli Twoja broda jest z natury sucha lub w kiepskiej kondycji możesz nakładać olejek nawet dwa razy dziennie. Z czasem będziesz mógł stosować go coraz rzadziej. Jak nakładać olejek do brody? Po jej umyciu odsącz ją w specjalistyczny ręcznik do brody lub bawełnianą koszulkę – unikaj ręczników o chropowatej/nierównej strukturze. Następnie zaaplikuj produkt na lekko wilgotną brodę. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abyś olejek nałożył na suchą brodę, pod warunkiem, że jest czysta.

Jeśli szukasz ultraodżywczych olejków do brody o dobrze skomponowanym składzie to koniecznie sprawdź olejki do brody od Cyrulików.

Balsam do brody

Kolejna propozycja z serii preparatów do męskiej pielęgnacji brody. Sprawa jednak nie wygląda tu już tak prosto jak w przypadku olejków do brody. Balsamy do brody dzielimy na trzy rodzaje:

  • nawilżające balsamy do brody,
  • natłuszczające/masełkowe balsamy do brody
  • woskowe balsamy do brody o różnym chwycie.

W zależności od efektu, jakiego oczekujesz oraz od potrzeb Twojej brody, dobierz odpowiedni balsam do brody. Sprawa jest kluczowa – inaczej możesz być rozczarowany tego typu produktem.  Jeśli ten temat jest dla Ciebie szczególnie interesujący koniecznie przeczytaj ten tekst.

Balsamy nawilżające w swoim składzie z reguły zawierają substancje, których olejek do brody nie jest w stanie dostarczyć ze względu na swoją formę. Najczęściej w swoim składzie zawierają humektanty, czyli higroskopijne substancje nawilżające o strukturze pozwalającej na absorbowanie i wiązanie cząsteczek wody z otoczenia i/lub proteiny. Jako przykład możemy podać aloes i hydrolizowane proteiny owsa. 

Balsamy natłuszczające, które często określane są jako masełkowe to balsamy do brody oparte w swoim składzie o masła roślinne i oleje. Nie znajdziesz w nich substancji bezpośrednio nawilżających, nie oczekuj od nich chwytu. Tego typu produkty głównie natłuszczają brodę oraz nadają jej mocnego połysku. Możesz je stosować zamiennie z olejkami do brody lub zwyczajnie z nich zrezygnować.

Balsamy woskowe w swoim składzie zawierają wosk pszczeli (lub woski kwiatowe), twarde masła roślinne oraz pomocniczo oleje. Balsamy te mają zastygać na brodzie tworząc swojego rodzaju twardą woskową skorupę, dzięki czemu broda powinna utrzymywać nadany jej kształt. Balsamów takich nie nakłada się na skórę pod brodą, tę trzeba najpierw zabezpieczyć olejkiem do brody, a balsam z woskiem pszczelim nałożyć jedynie na włosy na brodzie.

Uniwersalny balsam do brody

Do której grupy zalicza się balsam do brody Treser Tygrysów oraz Treser Niedźwiedzi? Te produkty łączą w sobie najlepsze cechy wszystkich tych balsamów do brody. Zawierają zarówno silnie nawilżające naturalne humektanty: aloes i ekstrakt z żywicy modrzewia, układające woski roślinne: wosk z kwiatów mimozy,  wosk z kwiatów słonecznika, wosk jojoba, wosk candelilla oraz odżywcze masła: masło mango, masło nilotica.

Dzięki temu balsamy te nie tylko pozwalają okiełznać brodę, ale również doskonale ją nawilżają, intensywnie regenerują i skutecznie łagodzą wszelkie podrażnienia.  Dodatkowo Treserzy nadadzą zarostowi blasku i poczucie świeżości, na które zasługuje każdy mężczyzna. Nie musisz już się martwić bezkształtnym zarostem. Z pomocą balsamu z łatwością wystylizujesz grzywę, nadając jej odpowiedni kształt. A przy okazji balsamy o tak nawilżającym składzie spokojnie możesz stosować solo.

Wosk do brody

To najwyższy stopień wtajemniczenia. Jeśli  balsamy do brody nie są w stanie okiełznać Twojej brody sięgnij po wosk do brody. Nim przystąpisz do jego aplikacji, musisz go bardzo dokładnie rozgrzać. Możesz to zrobić za pomocą suszarki, zanurzając produkt w ciepłej wodzie czy rozcierając go między kciukiem a palcem wskazującym. Wosk intensywnie usztywnia włoski, co wpływa korzystnie na wygląd wąsów i brody. Używając tego typu produktów pamiętaj o tym, aby zabezpieczyć skórę pod brodą olejkami do brody. Używaj ich od święta.

Środki do mycia brody

Wydaje się oczywiste, że odpowiednio pielęgnowany zarost sprawia, że mężczyźni czują się bardziej pewni siebie. Wpływa to także na atrakcyjny wygląd w oczach płci pięknej. To jedno nie podlega dyskusji – brodę trzeba regularnie myć! Pamiętaj, że aby umyć brodę nie wystarczy opłukać ją wodą. Ta nie jest w stanie pozbawić brody zanieczyszczeń. Do wyboru masz szampon do zarostu lub mydło do brody. Dzięki specyfikom o odpowiednim składzie usuniesz pozostałości zanieczyszczeń, kurzu, brudu czy resztek jedzenia. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat mycia brody zapraszamy Cię do tego wpisu.

kartacz z dzika i delikatny szampon do brody

 Akcesoria do brody

Przyda Ci się zawsze wtedy, gdy Twoje włosy zaczną się skręcać, puszyć i trudno będzie nad nimi zapanować. O czym mowa? O najważniejszym narzędziu brodacza – kartaczu. Włosie z dzika jest twarde i wytrzymałe. Regularne rozczesywanie grzywy sprawi, że Twoja broda z czasem stanie się miękka, gęstsza i bardziej podatna na układanie. Takie akcesoria zapewnią Ci maksimum korzyści. Z pomocą kartacza:

  • pozbędziesz się złuszczonego, martwego naskórka,
  • poprawisz ukrwienie skóry,
  • wzmocnisz cebulki włosów,
  • pobudzisz wydzielanie sebum,
  • wykonasz delikatny masaż twarzy i szyi.

Kto by pomyślał, że za to wszystko odpowiada regularne czesanie brody? Przy okazji jeśli chcesz, aby Twoja broda mniej się kręciła przyda Ci się również suszarka z wąską dyszą/koncentratorem i okrągła szczotka. To na niej najłatwiej wymodelujesz brodę. Nałóż na brodę balsam, wymodeluj brodę używając szczotki i ciepłego nawiewu, kiedy przybierze ona odpowiedni kształt – zmień nawiew na chłodny. Ten prosty trik pozwoli balsamowi szybciej zaschnąć i mocniej utrwalić jego kształt.

Innym produktem, który zasługuje na wyróżnienie jest ręcznik do brody. Ten wykonany jest z delikatnego mikrowłókna. Pocieranie mokrych włosów tradycyjnym szorstkim ręcznikiem może powodować ich wypadanie oraz wykruszanie brody. Dlatego zdecydowanie zdrowszą opcją jest wybranie ręcznika wykonanego ze specjalnego materiału. Używaj dedykowanych kosmetyków do brody i profesjonalnych akcesoriów, które odbudują i nawilżą strukturę włosów, zmiękczą ją i odżywią.

Brodatych gadżeciarzy natomiast na  pewno zainteresuje kieszonkowy grzebień do brody. Jego poręczne, niewielkie wymiary umożliwiają schowanie go w dowolnej kieszeni. Dzięki niemu zawsze będziesz mógł o dokładne rozczesanie włosów brody i wąsa oraz poprawić ich kształt.

Co jeszcze możesz zrobić by pielęgnować brodę?

Jeśli chcesz zagęścić zarost i wyzbyć się problemów skórnych, musisz zmienić też dotychczasowe nawyki żywieniowe. Odpowiednio zbilansowana dieta może poprawić wygląd Twoich włosów. Jakie składniki odżywcze są szczególnie ważne dla brody? Przede wszystkim aminokwasy siarkowe, które są cegiełką budulcową włosów: l-cysteina, l-metionina. Przy okazji nie daj się nabrać na MSM. Z tego związku nasz organizm nie jest w stanie przyswoić siarki. Poza tym zadbaj o odpowiednią podaż krzemionki, cynku, żelaza i kwasu pantotenowego! Okresowo możesz sięgać po suplementy diety, pamiętaj jednak że dużo lepszym pomysłem jest zadbanie o zdrową i urozmaiconą dietę. Nie zapomnij również o nawadnianiu organizmu. To niezwykle ważne!

Z wizytą u profesjonalisty

Pamiętaj jednak, że nawet najbardziej zadbana broda wymaga czasem przycięcia i zadbania o jej ostry kontur. Regularnie przycinaj zarost i wąsy. Jeśli nie czujesz się na siłach, oddaj się w ręce barbera, który przyczyni się do rozkwitu Twojego zarostu, a nawet osobiście pokaże Ci jak modelować brodę na okrągłą szczotkę.

Jak często odwiedzać specjalistę od włosów i bród? Nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi na to pytanie. Każdemu z nas włosy, zarówno na głowie jak i na brodzie, rosną w innym tempie. Częstotliwość wizyt dopasuj indywidualnie do swoich potrzeb. Pamiętaj jednak, że wizyta u barbera to nie tylko odświeżenie wyglądu, ale również… Cholerna przyjemność i męski relaks. 

Jeśli Twoja broda źle się układa pomimo odpowiedniej pielęgnacji, jej boki odstają zbyt mocno, a końcówki zaczynają się rozdwajać umów termin u ulubiongo cyrulika lub ogarnij się przy pomocy trymera, maszynki i nożyczek samodzielnie. Bądź ostrożny!

 

Korzystaj ze sprawdzonych produktów

Pielęgnacja brody nie powinna nastręczać Ci wielu problemów. Początki są trudne, wymagają cierpliwości, trochę wiedzy oraz odpowiedniego podejścia do dbania o brodę.  Jednak na pierwsze efekty nie będziesz musiał czekać długo. Broda z każdym dniem będzie wyglądać coraz lepiej! A przy okazji nie ma nic przyjemniejszego niż zadbany zarost, który zawsze będzie trendy niezależnie od okoliczności.

Polecane produkty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *