Darmowa wysyłka dla wszystkich zamówień już od 199 zł

Jak prawidłowo myć brodę? – porady i wskazówki

Jak prawidłowo myć brodę?

Mycie brody to niezwykle ważny element dbania o nią. W zasadzie można by rzecz, że jest to fundament pielęgnacji brody. Niestety temat ten jest często bagatelizowany, a wielu brodaczy już na  tym etapie popełnia wiele błędów, szkodząc swojej brodzie. Jak prawidłowo myć brodę? Jak często myć brodę?  Jakich kosmetyków używać do mycia brody? Tego wszystkiego, i wiele więcej, dowiesz się z dzisiejszego wpisu.

Mycie brody jest niezwykle ważne!

Dlaczego prawidłowe mycie brody jest takie istotne? Nie wystarczy pobieżnie ochlapać ją wodą pod prysznicem i zapomnieć o całej sprawie? O co tyle hałasu?

Podczas mycia brody pozbywasz się z niej kurzu, brudu, nadmiaru łoju, potu, wszelkich innych zanieczyszczeń oraz resztek jedzenia i produktów, które na nią nałożyłeś w ciągu dnia. Żegnasz się również z zapachami z zewnątrz, którymi przeszła broda. Uwierz nam na słowo – włosy mają to do siebie, że naprawdę ? lubią “chłonąć zapachy”. A broda ma idealną lokalizację, by przejmować te najmniej przyjemne, jak chociażby dym papierosowy. Jeśli Twoi znajomi prosili Cię o zgolenie brody to może po prostu mieli dosyć zapachu sosu czosnkowego, który wcinasz?

Ale to nie wszystkie powody dla których warto należycie myć zarost. Świeżo umyta broda i skóra pod nią, lepiej absorbują składniki odżywcze z aplikowanych na nią produktów. A przecież zależy Ci, aby wyciągnąć z preparatów do brody 100% ich mocy! Twoja broda odwdzięczy Ci się za przyłożenie się do starannego jej mycia. Co natomiast może się przydarzyć, jeśli zbagatelizujesz ten krok?

Co się stanie, jeśli będę źle mył brodę?

Scenariuszy jest wiele. W najlepszym wypadku Twoja broda będzie nieprzyjemne pachnieć. W najgorszym możesz nabawić się łupieżu na brodzie, a nawet ją stracić.

Nieodpowiednia higiena brody (lub jej całkowity brak!) stwarzają idealnie warunki do rozwoju bakterii i drożdży, które mogą powodować powstawanie wągrów, zaskórników i innych nieprzyjemnych rzeczy na twarzy, a nawet przyczynić się do łojotowego zapalenia skóry. Zatkane pory, pokryte grubą warstwą sebum powodują, że skóra pod brodą jest w permanentnym stanie podrażnienia, a aplikowane na nią produkty zamiast działać – blokują pory jeszcze bardziej. Może to doprowadzić do utworzenia się stanów zapalnych, które doprowadzą do wypadania włosów na brodzie.

Jeśli jednak będziesz mył brodę codziennie, ale będziesz sięgał po niewłaściwe produkty również możesz nabawić się problemów. Łupież na brodzie kojarzony jest przede wszystkim z brakiem regularnego szczotkowania brody kartaczem. Jednak nie jest to jedyna przyczyna jego powstawania. Używanie zbyt agresywnych środków myjących lub zawierających alergeny , takie jak betaina kokamidopropylowa (INCI cocamidopropylen betain), może wywołać lub nasilić ten problem. A już na pewno zaserwują Ci mega suchą, ściągniętą skórę pod brodą oraz przesuszone włosy na brodzie. Ten ostatni składnik może również przyczynić się do wypadania włosów na brodzie, a osobom uczulonym na betainę kokamidopropylenową serwuje swędzenie, podrażnienie i bolesne strupki.

Ale to nie wszystkie niebezpieczeństwa jakie na Ciebie czyhają. Niedokładne spłukanie produktów myjących również może spowodować podrażnienie i swędzenie skóry pod brodą, a także przyczynić się do przetłuszczenia skóry pod brodą czy powstania łupieżu. Jeśli jesteś ciekaw innych, najczęściej popełnianych przez Brodaczy błędów podczas mycia to się doskonale składa. Taki test przeczytasz tutaj.

Jakie kosmetyki do mycia brody wybrać?

Przede wszystkim sięgaj po dedykowane produkty, jednak  i tym nie zawsze można ufać. Produkt myjący powinien mieć odpowiedni skład: zawierać łagodne i bezpieczne substancje myjące oraz te łagodzące, kondycjonujące i nawilżające włosy na brodzie. Nie zawsze jednak tak jest, dlatego warto spojrzeć na skład wybranego przez Ciebie produktu do mycia brody. Możesz też wybrać polecane przez nas produkty i nie musieć poświęcać dodatkowego czasu na analizę INCI.

Ekonomiczne rozwiązanie mydło do brody

W wersji ekonomicznej sięgnij po tradycyjne mydło do brody. Pamiętaj, aby w swoim składzie zawierało tylko zmydlone oleje roślinne oraz dodatki pielęgnacyjne, które mają poprawić działanie mydła. Często możesz się spotkać z mydłami do brody, które są w rzeczywistości syndetami. Polecamy Ci sięgnąć po sprawdzone przez setki brodaczy rzemieślnicze mydła do brody od Cyrulików. A w szczególności mydło inspirowane piwem kraftowym. Mydła te posiadają wyjątkowo wysokie przetłuszczenie, dzięki czemu zapobiegają przesuszeniu skóry pod brodą oraz dopasowane do jej potrzeb składniki jak nawilżający aloes i wzmacniające cebulki włosów piwo kraftowe. Ich baza powstała na zmydlonej oliwie z oliwek oraz oleju kokosowym. Wzbogacone zostało o masło shea i olej rycynowy, który świetnie wzmaga pienistość produktu! Prawidłowo przechowywane mydła syjamskie będą służyć Tobie i Twojej brodzie przez wiele miesięcy.

Szampon do brody dla najbardziej wymagających

Jednak jeśli jesteś posiadaczem wrażliwej cery, a Twoja skóra jest z natury sucha, dużo lepiej sprawdzi się szampon do brody. Pamiętaj jednak, aby wybierać kosmetyki, które nie zawierają silnych i wysuszających ddelikatny szampon do brodyetergentów. Zamiast tego sięgaj po produkty, które swoje właściwości myjące zawdzięczają takim naturalnym substancjom myjącym jak Sodium Cocoamphoacetate. Jest to ultra czysty, bardzo delikatny i łagodny surfaktant, który jednocześnie idealnie usuwa wszelkie zanieczyszczenia. Nadaje się nawet dla najdelikatniejszych skóry pod brodą, nie powodując żadnych podrażnień ani zaczerwień. Warto również sięgać o produkty wzbogacone o odpowiednie substancje aktywne takie jak:

  • ferment z owsa przywracające naturalny mikrobiom skóry,
  • łagodzący d-panthenol,
  • nawilżający propanediol roślinny oraz hydromanil,
  • a także nowoczesne roślinne substancje roślinne jak Deoplex.

Ten ostatni surowiec odnajdziesz w INCI pod nazwą Saccharomyces Ferment. To niezwykle skuteczny i nowoczesny surowiec, który powstaje w wyniku fermentacji roślin. Substancja ta doskonale pochłania wszelkie zapachy, jednocześnie kojąc i uspokajając skórę. Broda pozbawiona wszelkich zapachów lepiej przyjmuje te z aplikowanych na nią później produktów jak olejek czy balsam do brody.  Jeśli szukasz produktu zawierającego wszystkie te składniki Twój wybór będzie oczywisty – sięgnij po Tygrysi szampon do brody.

Jak często myć brodę?

To kolejny problematyczny temat. Ze względu na słabą dostępność produktów myjących do brody o dobrym składzie utarł się mit, że brodę należy myć co kilka dni produktami myjącymi, a codziennie wystarczy przemywać ją samą wodą, aby brody nie wysuszyć.

Jeśli sięgasz po dopasowane do Twoich potrzeb produkty myjące, spokojnie możesz myć brodę dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Twojej brodzie nic się nie stanie. I taką częstotliwość mycia Ci rekomendujemy.

Jeśli po myciu zarostu odczuwasz ściągnięcie, suchość lub dyskomfort to jest to sygnał, że używany przez Ciebie produkt jest dla Ciebie nieodpowiedni, a nie że powinieneś myć się rzadziej. Zajrzyj do składu używanego przez Ciebie myjadła, a jeśli używasz tradycyjnych mydeł do brody – być może lepiej sprawdzi Ci się używanie szamponów do brody, które są delikatniejsze dla skóry.

Mycie brody samą wodą nie pomoże Ci w pozbyciu się zalegającego w porach sebum i innych zanieczyszczeń!

Jak myć brodę?

Jeśli już wiesz co Cię czeka, jeśli zaniedbasz odpowiednią higienę skóry pod brodą, jakie produkty powinieneś wybierać do mycia brody oraz jak często powinieneś to robić przejdźmy do meritum sprawy! Jak prawidłowo myć brodę?

Krok 1. Przed umyciem brody możesz ją przeczesać grzebieniem lub kartaczem do brody, aby włosy na brodzie nie były splątane. Zminimalizuje to późniejsze tarcie włosów podczas mycia.

Krok 2. Ustaw odpowiednią temperaturę wody. Nie może być ona ani za zimna ani za gorąca. Wiemy, że gorący prysznic jest niezwykle przyjemny, ale używanie zbyt wysokich temperatur przy myciu brody wzmaga pracę gruczołów łojowych. Nie musisz jednak od razu ustawiać lodowatej brody. Mycie ma być przyjemne!

Krok 3. Starannie opłucz brodę wodą. Szampon nakładaj tylko na mokre włosy.

Krok 4. Nałóż na brodę wybrany przez siebie produkt myjący. Pamiętaj, aby brodę myć, a nie prać! Nie szarp i nie trzyj włosów o włos. Delikatnymi okrężnymi ruchami wykonaj masaż skóry pod brodą, a następnie resztkami piany umyj włosy na brodzie zgodnie z kierunkiem ich wzrostu. Podczas mycia najważniejsze jest skupienie się na skórze pod brodą.

Krok 5. Dokładnie spłucz produkt z brody. Rób to dwa razy dłużej niż trwało nałożenie preparatu myjącego! Nigdy nie zostawiaj resztek produktów myjących na brodzie lub skórze pod brodą.

A co po myciu?

Mokra broda jest najbardziej narażona na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli na tym etapie chcesz rozczesać brodę użyj do tego swoich dłoni lub grzebienia o szerokim rozstawie. Na kartacz poczekaj aż broda przeschnie.

Po myciu nie zapomnij o odżywieniu brody. Zastosuj zapachowy olejek lub balsam do brody, np. taki oparty o woski kwiatowe i ultranawilżające dodatki jak trójglicerol roślinny, surowce te odnajdziesz w  Treserze Tygrysów, a wieczorem sięgnij po bezzapachowy olejek do brody Cyrulik. Możesz nałożyć produkt, kiedy broda jest zupełnie sucha lub delikatnie wilgotna.

Jeśli chodzi o suszenie mokrej brody to lepiej zrezygnuj z chropowatych, bawełnianych ręczników. Tarcie, które wytwarza się podczas ich używania przyczynia się do stworzenia uszkodzeń na brodzie. Faktura ręcznika powoduje ścienienie włosów na brodzie oraz ich wykruszanie. W celu osuszenia brody wybierz specjalistyczny ręcznik z mikrowłókien od Cyrulików, którego powierzchnia jest idealne gładka. Ręcznik ten jest niezwykle chłonny i dosłownie “wypija” wodę z włosów, a Ty zaoszczędzisz sporo czasu, który poświęciłbyś na suszenie brody. Jeśli jednak nie chcesz sięgać po dedykowany produkt – wysusz brodę papierowymi ręcznikami. Te również są delikatniejsze dla skóry oraz włosów na brodzie.

Staraj się jak najrzadziej używać suszarki. Lepiej jednak wysuszyć brodę niż wyjść z mokrą głową! Nie tylko możesz się w ten sposób rozchorować, ale jest to kolejny czynnik, który może powodować wypadanie włosów na brodzie. Jeśli sięgasz po suszarkę stosuj chłodne powietrze i zawsze kieruj nawiew zgodnie ze wzrostem włosa. Suszenie ich pod włos będzie powodowało rozchylanie łusek włosa. Nie chcesz tego robić. Uwierz nam na słowo.

W końcu wiemy jak dbać o brody!

Polecane produkty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *