Darmowa wysyłka dla wszystkich zamówień już od 199 zł

Jak czyścić i pielęgnować kartacz do brody?

kartacz do brody z dzika oraz kartacz do brody ze świni wyprodukowany przez Cyrulicy w Polsce

Porządny kartacz do brody może posłużyć latami, jeśli odpowiednio o niego zadbasz. Nasza pierwsza szczotka ze świni umarła dopiero po 7 latach intensywnego użytkowania. To całkiem niezły wynik, prawda? Gdybyśmy w tym okresie czasu wiedzieli, jak czyścić kartacz do brody, robiąc to bezpiecznie i prawidłowo, wynik ten byłby pewnie jeszcze bardziej imponujący. W tym artykule podzielimy się z Tobą tą wiedzą.

Kartacz do brody

Śmiało możemy powiedzieć, że teraz jesteśmy ekspertami w dziedzinie kartaczy i szczotek do brody. Dlatego postanowiliśmy podzielić się z Tobą naszą wiedzą i przygotowaliśmy dla Ciebie garść porad jak zadbać o kartacz do brody, aby posłużył Ci równie długo lub jeszcze dłużej niż nam. A przy tym opowiemy Ci jak czyścić kartacz do brody, aby używanie go było maksymalnie higieniczne.

Pamiętaj, że nasze rady dotyczą kartaczy bez poduszki pneumatycznej. Czyszczenie kartacza bez poduszki jest znacznie łatwiejsze, a sam kartacz żyje znacznie dłużej. Z naszego doświadczenia kartacze z poduszką pneumatyczną szybciej tracą włosie, a sam kartacz nawet po prawidłowym suszeniu i dezynfekcji szybko nabiera nieprzyjemnego zapachu. Jeśli posiadasz kartacz z poduszką – rad niestety musisz szukać w innym miejscu.

Chyba, że zdecydujesz się wymienić swój kartacz. Wtedy polecamy Ci najpierw zapoznać się z tym artykułem, dzięki któremu dowiesz się jak wybrać najlepszy kartacz do brody.

Jak czyścić kartacz do brody?

Rób to jak najlepsi specjaliści! W zależności od tego, jak bardzo chcesz zadbać o swój kartacz oraz jak dużo czasu możesz poświęcić temu procesowi, wybraliśmy dla Ciebie trzy ścieżki czyszczenia:

  • na skróty,
  • bezkompromisowo
  • i – dla najbardziej wytrwałych – hybrydowo.

Niezależnie, którą ścieżkę wybierzesz, pamiętaj, aby kartacz regularnie wyczesywać za pomocą grzebienia z szeroko rozstawionymi ząbkami z resztek włosów. Najlepiej rób to po każdym użyciu kartacza. Ułatwi Ci to kontrolowanie czy już nadszedł czas na czyszczenie kartacza. Pamiętaj też by przechowywać swojego dzika bądź świnię w czystym miejscu włosiem w dół, co utrudni osadzaniu się kurzu na nim.

Czyszczenie kartacza do brody na skróty

  1. Wyczesz resztki włosów z kartacza za pomocą grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami.
  2. Napełnij miskę ciepłą wodą i rozpuść w niej mydło do brody bądź szampon do brody. UWAGA! Nie używaj do tego silnych detergentów znajdujących się np. w szamponach do włosów czy żelach pod prysznic. Takie detergenty mogą wysuszyć szczecinę i przyczynić się do jej wykruszania. Nie nakładaj na kartacz nic, czego nie nałożyłbyś na swoją brodę.
  3. Zanurz włosie kartacza w wodzie, starają się nie moczyć trzonu i delikatnie wymyj szczotkę.
    UWAGA! Pomimo że drewniany trzon jest zaimpregnowany olejami, od nadmiaru wilgoci może napuchnąć i ulec zniszczeniu!
  4. Wmasuj kroplę naturalnego oleju, np. oliwę z oliwek lub bezzapachowy olejek do brody, w oprawkę kartacza po wyschnięciu.
  5. Susz kartacz szczeciną w dół, dzięki temu resztki wody nie będą kapały na trzonek.

Bezkompromisowe czyszczenie kartacza do brody

  1. Wyczesz resztki włosów z kartacza za pomocą grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami.
  2. Nasącz watę alkoholem izopropylowym lub w ostateczności spirytusem. UWAGA! Spirytusu używaj tylko w sytuacjach, kiedy Twój kartacz jest mocno zaniedbany, a Tobie skończył się właśnie AI.
  1. Przełóż watę między włosie kartacza, a po chwili wyczeszesz całą watę grzebieniem.
  2. Nie musisz już wmasowywać olejku w oprawkę, w końcu nie miał on kontaktu z wodą.
  3. Kartacz po takim czyszczeniu będzie suchy. Alkohol izopropylowy odparuje w ciągu paru chwil.
  4. Odstaw kartacz włosiem w dół, aby utrudnić gromadzeniu się na nim kurzu.

Czyszcząc kartacz w  ten sposób nie tylko pozbędziesz się resztek naskórka i łoju nie niszcząc oprawki wodą, ale również zdezynfekujesz i odkazisz go.  Alkohol izopropylowy doskonale usuwa różnego rodzaju zanieczyszczenia, a przy tym jest bardzo tani, niezwykle wydajny i bezpieczny w stosowaniu. Dzięki szybkiemu odparowaniu nie szkodzi on szczecinie nawleczonej na kartacz. Spirytus może przesuszyć szczecinę i przyczynić się do wykruszania jej, natomiast używany z rozwagą może być dla Ciebie alternatywą.

Czyszczenie kartacza do brody — hybrydowa kąpiel z dezynfekcją

  1. Wyczesz resztki włosów z kartacza za pomocą grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami.
  2. Napełnij miskę ciepłą wodą i rozpuść w niej mydło do brody bądź szampon do brody.
  3. Zanurz włosie kartacza w wodzie, starają się nie moczyć trzonu i delikatnie wymyj szczotkę.
  4. Nasącz alkoholem izopropylowym patyczek higieniczny i za jego pomocą wyczyść przestrzeń między szczeciną kartacza dla dezynfekcji.
  5. Wmasuj kroplę naturalnego oleju, np. oliwę z oliwek lub bezzapachowy olejek do brody, w oprawkę kartacza po wyschnięciu.
  6. Zawsze susz kartacz włosiem w dół, dzięki temu resztki wody nie będą kapały na trzonek.

Kiedy czyścić kartacz do brody?

Niestety na to pytanie nie jesteśmy w stanie dać Ci rzetelniej i krótkiej odpowiedzieć. Każdy z nas używa kartacza z inną częstotliwością, pozbywa się naskórka w innym tempie, a kurz nawarstwia się raz szybciej raz wolniej. Także nie uzyskasz tu odpowiedzi myj raz w tygodniu/miesiącu.

Dopasuj częstotliwość mycia i dezynfekowania kartacza do własnych potrzeb. Obserwuj czy widzisz na trzonku kartacza resztki martwego naskórka czy nie. Uwierz, jeśli zbierze się tego za dużo od razu będziesz wiedział, że nadszedł czas na kąpiel.

Dbasz o swoją brodę? Zadbaj też o kartacz. Parę minut wyrwanych z życia zaprocentuje długowieczną świnią lub dzikiem. Brodaczu – do dzieła! A jeśli jeszcze nie posiadasz swojego kartacza tutaj możesz nabić kartacz do brody ze szczeciny dzika a tutaj kartacz do brody ze świńskiego włosia.

Polecane produkty

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *