Darmowa wysyłka dla wszystkich zamówień już od 199 zł

Dlaczego włosy na brodzie wypadają? Przyczyny oraz sposoby jak sobie z tym poradzić

Choć wielu z nas bardzo by tego nie chciało włosy z brody czasem wypadają. Związane jest to z cyklem życia włosa.  Wypadanie włosów i zastępowanie ich kolejnymi jest procesem całkowicie normalnym, ma charakter ciągły, który cechuje się ogromną dynamiką. Także jeśli widzisz niewielką ilość włosków na kartaczu lub grzebieniu nie musisz się obawiać. Problem zaczyna się wtedy, kiedy zauważysz, że w ostatnim czasie wypada Ci zdecydowanie więcej włosów niż normalnie. Wtedy warto przyjrzeć się sprawie, w końcu żaden brodacz nie chciałby, aby jego broda lub włosy całkowicie się posypały.

Przebieg cyklu włosowego

Wypadanie włosów związane jest bezpośrednio z  przebiegiem cyklu włosowego. W każdym mieszku występują kolejno następujące po sobie fazy wzrostu (anagen), zahamowanie wzrostu i inwolucja mieszka (katagen) oraz spoczynku (telogen). Ich naprzemienne pojawienie się nazywamy cyklem włosowym. Cykl ten u człowieka nie jest zsynchronizowany. Dzięki czemu sąsiadujące ze sobą mieszki włosowe są w różnym okresie przebiegu cyklu włosowego, a nowe włosy zastępują te wypadające. W innym wypadku raz chodzilibyśmy całkowicie łysi, innym razem totalnie owłosieni.

Jak rośnie broda?

Jak dokładnie przebiega cykl życia włosa? I co się wtedy z nim dzieje? Zaraz się tego dowiesz.

Anagen to faza wzrostu, która daje początek wszystkiemu. Rozpoczyna się proces aktywnego  powstawania włosa, aż ponad powierzchnię skóry. Komórki macierzy intensywnie się dzielą by produkować nowy włos. Od czasu utrzymywania się anagenu zależy długość życia włosa. Przeciętnie trwa od 2 do 6 lat. Czas ten jest jednak cechą indywidualną uwarunkowaną genetycznie i zależy od wieku, stanu zdrowia oraz umiejscowienia włosów. U zdrowego człowieka około 85% znajduje się w fazie anagenu.

Katagen to faza przejściowa między anagenem a telogenem. Tutaj dochodzi do inwolucji i  zahamowania wzrostu włosa. W tym czasie w korzeniu włosa zachodzą procesy przebudowy.  Zanika macierz włosa i włos zostaje wypchnięty w kierunku powierzchni skóry.  Faza katagenu trwa od 2 do 4 tygodni. W tej fazie znajduje się około 1% włosów

Telogen to końcowa faza spoczynku. We włosie nie zachodzą już żadne procesy przemiany materii. Kiedy faza telogenu dobiega końca, stary włos jest wypychany na zewnątrz przez nowy rosnący i wypada samoistnie, podczas mycia lub szczotkowania. Faza telogenu, w zależności od rodzaju włosa, trwa od 2 do 4 miesięcy. Włosy rzęs znajdują się w fazie spoczynku zaledwie kilka tygodni, a na głowie telogen może trwać nawet do 8 miesięcy. W tej fazie znajduje się od 10 do 15% włosów.

Uważa się, że w ciągu życia człowieka mieszek może przechodzić średnio 20 – 30 cyklów włosowych. Także jak sam widzisz utrata części włosów, o ile są zastępowane nowymi, dotyczy nas wszystkich i jest zupełnie normalnym procesem fizjologicznym.

Kiedy włosy wypadają nadmiernie?

Aby móc stwierdzić czy włosy wypadają w nadmiarze i mamy powód do zmartwień należy kontrolować ilość utraconych włosów. Uwzględnij również czy problem się nasila i utrzymuje dłużej. Krótkotrwałe nasilenie wypadania włosów na jesień i wiosnę nie powinna wzbudzić w Tobie niepokoju. Najwięcej wypadających włosów możesz zauważyć podczas ich mycia i szczotkowania, jednak włosy wypadają również samoistnie w ciągu dnia. Powinieneś brać pod uwagę je wszystkie. Każdego dnia tracimy od 50 do 80 włosów.

Dzienna utrata włosów ulega wahaniom i jest kwestią indywidualną, z reguły wahającą się w granicach 50-80 włosów, jednak w normalnych warunkach nie powinna przekraczać 100 włosów dziennie. Jeśli zauważyłeś, że u Ciebie problem ten się nasila lub występuje długotrwale spróbuj odnaleźć przyczynę wypadania włosów.

Przyczyny wypadania włosów brody

Tych jest naprawdę sporo i dotyczą zarówno włosów na głowie jak i na brodzie:

  • nieodpowiednia dieta – niedobory żywieniowe wynikające z nieracjonalnego odżywiania lub odchudzania; zbyt niska podaż kaloryczna lub niedobory witamin, palenie papierosów, nadmiar używek;
  • nieodpowiednia pielęgnacja – kosmetyki zawierające drażniące i alergizujące substancje, na przykład może to być reakcja na cocamidopropylen betain, stosowanie silikonów na skórę głowy/skórę pod brodą, stosowanie kosmetyków na które masz uczulenie, niewłaściwe używanie kosmetyków np. nie spłukiwanie szamponów do włosów/brody, częstotliwość mycia nie dostosowana do potrzeb skóry;
  • urazy mechaniczne – wyrywanie włosów podczas czesania lub na tle nerwowym, szarpanie włosów, zbyt ciasne spinanie i ciągnięcie gumką, upinanie ciasnych koków, uszkodzenie osłonki włosów i zmiana ich struktury na skutek niewłaściwego mycia;
  • niektóre choroby: zaburzenia hormonalne i choroby tarczycy, anemia, choroby zakaźne zwłaszcza te z wysoką gorączką, cukrzyca, niektóre choroby tkanki łącznej, nowotwory narządów wewnętrznych;
  • choroby owłosionej skóry głowy: łuszczyca, grzybcia, łojotowe zapalenie skóry, łupież łojotokowy;
  • niektóre leki – przede wszystkim cytostatyki i leki o działaniu immunosupresyjnym, a także inne jak aromatyczne retinoidy, beta-blokery oraz środki przeziwzakrzepowe i obniżające poziom lipidów, niektóre antybiotyki i leki na reumatyzm, przedawkowanie witaminy A;
  • genetyczne – rodzinna tendencja do wczesnego łysienia i wypadania włosów lub do rzadkiego porostu brody/jej braku.
  • stres, szok emocjonalny, przemęczenie i inne czynniki psychiczne;
  • reakcje alergiczne – na  produkty do stylizacji, farbowania włosów, kosmetyki;
  • uszkodzenia chemiczne – przez farby, lakiery, produkty do stylizacji;
  • zatrucia metalami ciężkimi takimi jak ołów, tal, rtęć.

A to i tak nie wszystkie powody, które doprowadzają do powolnej utraty brody.

Zdiagnozuj swój problem

Powszechnie uważa się, że włosy są świetnym wskaźnikiem ogólnego stanu zdrowia i życia człowieka. Zmiana gęstości włosów, ich struktury, grubości i zabarwienia, wskazują na toczące się w organizmie procesy patologiczne.. Dlatego warto nie bagatelizować problemu wypadania włosów na brodzie lub głowie. Zrób okresowe badanie krwi. Pełna morfologia z rozmazem pomoże wykluczyć anemię i problemy z niedoborem żelaza. Możesz również zbadać hormony tarczycy (TSH, fT4) i stężenie androgenów (stężenie wolnego oraz całkowitego testosteronu, DHT, DHEA).

Przyjrzyj się swoim nawykom. Czy nie miałeś w ostatnim czasie większej ilości stresu? A może Twoja dieta się pogorszyła?  Zwróć uwagę na skórę głowy oraz na skórę pod brodą. Czy przetłuszcza się nadmiernie? Występuje zaczerwienienie lub łupież? Nie zapomnij o kosmetykach, których używasz. Je również weź pod lupę. Może problem tkwi w nadmiernym łojotoku lub pogorszonym stanie skóry spowodowanym agresywnymi detergentami?

Wyniki Twoich obserwacji i badań powinny dać Ci pewne wskazówki. Jeśli nadal nie znasz przyczyny wpadania swoich włosów udaj się do dermatologa bądź trychologa.

Jak sobie radzić z wypadającymi włosami na brodzie?

Prawidłowe rozpoznanie problemu pomoże Ci go zlikwidować. Jeśli znajdziesz przyczynę wypadania będziesz mógł wdrożyć odpowiednie leczenie.

Być może wystarczy odstawić szampon w składzie, którego odnajdziesz substancje na które źle reagujesz. A może przyczyną problemu jest używanie olejków do brody bądź szamponów z silikonami? Jak rozpoznać czy to substancje zawarte w kosmetykach Ci szkodzą? W przypadku alergii na cocamidopropylen betain  najprawdopodobniej przed  nasileniem wypadania włosów doświadczysz również swędzenia, miejscowego zaczerwienienia, a nawet wysypki. Po dłuższym stosowaniu nasilisz wypadanie włosów i nabawisz się łupieżu. Na etapie końcowym może do tego dojść owrzodzenie i strupki.

Odpowiednia pielęgnacja polegająca na szczotkowaniu, myciu i odżywianiu włosów może przynieść zaskakujące efekty, wyreguluje produkcję sebum oraz zapobiec wypadaniu włosów. Dostosuj częstotliwość mycia brody do swoich potrzeb. Rób to tak często jak tego potrzebujesz. Nie przetłuszczaj skóry na siłę. Unikaj substancji silnie alergizując i drażniących, które mogą powodować lub nasilać Twój problem. Zadbaj o odpowiednie nawilżenie i regenerację skóry głowy i skóry pod brodą, nie pozostawiaj włosów przetłuszczonych. Zwiększ ukrwienie skóry wcierkami, peelingami lub masażem szczotką. Dzięki temu zadbasz o swoją skórę i cebulki, a dzięki temu zapobiegniesz wypadaniu włosów.

Jeśli cierpisz na niedobory żelaza uzupełnij je. Wyreguluj hormony z pomocą endokrynologa lub zadbaj o owłosioną skórę głowy wraz z dematologiem lub trychologiem. Pamiętaj o prawidłowej diecie i nawodnieniu organizmu. Okresowo możesz wspomóc się suplementami diety na zdrowe włosy, skórę i paznokcie. Dostarczą one niezbędnych składników budulcowych włosa. Postaraj się zredukować stres.

I jak tu się nie stresować?

Do wypadania włosów, czy tych na głowie czy na brodzie, podchodzimy z reguły emocjonalnie. Jednak warto podejść do tematu jak najbardziej racjonalnie. Wyluzuj, nie martw się tyle i zaakceptuj sytuację oraz spróbuj sobie z nią poradzić. Na pocieszenie do całkowitej utraty włosów z brody dochodzi niezwykle rzadko. I często bardzo łatwo jest opanować ten problem.

 

 

 

Polecane produkty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Używamy plików cookie

Szanowni Państwo, nasz serwis stosuje pliki cookies. Głównie w celach funkcjonalnych oraz w celu, by nasze usługi były dostarczane na jak najwyższym poziomie. Prosimy o określenie warunków przechowywania lub dostępu do nich niżej.