Darmowa wysyłka dla wszystkich zamówień już od 199 zł

Co wybrać olejek czy balsam do brody? – różnice

Pewne pytania powracają do nas w nieskończoność. Ostatnio ze zdwojoną siłą. Sporo brodaczy zastanawia się czy powinni używać balsamu do brody, jeśli noszą krótki zarost? Czy posiadając długą brodę mogą sięgać jedynie po olejek do brody? Czy przy długiej brodzie koniecznie jest używanie balsamu do brody? Co jest lepsze balsam czy olejek do brody?  Który produkt wybrać do krótkiej/długiej brody lub zarostu? I czy niezbędne jest posiadanie ich obu? Moglibyśmy mnożyć te pytania w nieskończoność.  Dlatego postanowiliśmy w końcu rozwiać wszelkie wątpliwości na temat balsamów i olejków do brody oraz odpowiedzieć na odwieczne pytanie – który produkt wybrać?

Olejek do brody – po co go używać?

Olejek do brody SiłaczOlejek do brody to niezwykle wszechstronny produkt. Rozwiązuje większość problemów, które napotykają na swojej drodze zarówno początkujący jak i zaawansowani brodacze. I to na wszystkich etapach zapuszczania brody. Od zmiękczania i redukcji swędzenia krótkiego zarostu, po eliminację wykruszenia i łamania długiej brody. Chyba żadnego brodacza nie trzeba już przekonywać o dobroczynnych właściwościach olejków do brody. Zatrzymują nawilżenie, odżywiają i regenerują, ułatwiają rozczesywanie, zmiękczają, łagodzą, dociążają, zabezpieczają, zapobiegają swędzeniu, wydobywają naturalny połysk i perfumują brodę. Innymi słowy robią z brodą wszystko, czego możesz sobie tylko zażyczyć. Czy olejek do brody to uniwersalny produkt? Zdecydowanie tak! Ale czy jest produktem idealny? Na to pytanie odpowiemy w dalszej części artykułu.

 

Balsam do brody –  zastosowanie

Balsam do brody to zdecydowanie bardziej złożony specyfik niż olejek do brody. Początkującym brodaczom często wydaje się, że balsam do brody to olejek do których dodano trochę wosków, dzięki czemu mają identyczne właściwości jak olejki do brody, a przy tym dodatkowo stylizują zarost. To bardzo mylne myślenie. Składy balsamów do brody mogą być zdecydowanie bardziej złożone. Wszystko zależy od jego twórcy. Chociaż oczywiście zdarzają się odstępstwa i faktycznie istnieje typ balsamów do brody, który niemal niczym nie różni się od olejku poza gęstszą konsystencją. Dlatego warto je poznać, aby wybrać produkt właściwy do swoich potrzeb.

Wyróżniamy trzy rodzaje/typy balsamów do brody: nawilżające (kremowe), natłuszczające (masełkowe) przypominające gęstsze olejki do brody, modelujące/stylizujące (woskowe).  Typy te różnią się między sobą zarówno konsystencją, od półpłynnej do niemal stałej, jak i zastosowaniem oraz właściwościami. Więcej o rodzajach balsamów do brody możesz przeczytać tutaj. Możesz spotkać balsamy o intensywniejszych właściwościach nawilżających niż niejeden olejek do brody, ponieważ balsamy mogą przemycić w sobie surowce, których nie jesteśmy w stanie dodać do olejków do brody. Możesz też trafić na balsamy świetnie modelujące brodę, ale niemal całkowicie pozbawione wartości odżywczych. Istnieją też balsamy, które łączą obie te cechy w jednym produkcie jak np. Treser Tygrysów i Treser Niedźwiedzi.

Różnice między balsamem do brody i olejkiem do brody

Jak już możesz się domyśleć balsamy do brody i olejki do brody głównie różnią się między sobą składem. Skład ten determinuje działanie produktu.

W olejkach do brody poza olejami roślinnymi i witaminami rozpuszczalnymi w tłuszczach nie poszalejemy z dodatkowymi substancjami aktywnymi. Wachlarz surowców, które można użyć w balsamach do brody, nie niszcząc ich konsystencji i tworząc stabilny produkt, jest zdecydowanie większy. Dlatego w niektórych balsamach do brody możesz spotkać aloes, polisacharydy z żywicy modrzewia czy trójglicerol roślinny, które dogłębnie nawilżą brodę. Nie wszyscy producenci jednak korzystają z tej możliwości.

Dodatkowo większość balsamów do brody zawierające woski roślinne, zwierzęce lub syntetyczne oraz  masła roślinne. Tego typu produkty będą dodatkowo stylizowały i układały brodę. A im wyższe stężenie wosków i twardych maseł roślinnych tym produkt będzie mocniej trzymał brodę w ryzach i układał odstające włoski. Jednak woski i masła to nie jedyne substancje, które mogą zwiększyć chwyt balsamu. Żel aloesowy czy polisacharydy z żywicy modrzewia również to robią polepszając przy tym konsystencję produktu.

Czy w takim razie balsam do brody to lepsze wyjście? Niekoniecznie. Balsamy do brody zdecydowanie trudniej nałożyć na brodę niż olejki do brody. Jeśli chcesz wymodelować brodę na balsam musisz nauczyć się robić to prawidłowo, co wymaga trochę wprawy. Dodatkowo stylizacja brody na balsamie wymaga zastosowania dodatkowych narzędzi, takich jak suszarka z regulacją temperatury powietrza oraz szczotki typu roller.  Olejek do brody jest zdecydowanie łatwiejszy i wygodniejszy w użyciu i nie trzeba go rozgrzewać w dłoniach tak, jak balsamu do brody.

Kiedy olejek do brody sprawdzi się lepiej?

Utarło się, że olejek do brody sprawdzi się najlepiej w przypadku zarostu oraz krótkiej brody. Czy to prawda? I tak i nie. Olejek świetnie sprawdzi się w przypadku zarostu, jednak z powodzeniem może być stosowany również przez długobrodych mężczyzn. Największe swędzenie, drapanie i kłucie odczuwasz, kiedy  nosisz zarost. Dzięki olejkowi do brody zapomnisz o tych niedogodnościach. W przypadku długiej brody olejek świetnie zadba o skórę pod brodą oraz zabezpieczy jej końce przed wykruszeniem. Ponadto niektórym brodaczom dociążający efekt, który gwarantują odżywcze olejki do brody, wystarczy do ułożenia brody. Na plus olejków przemawia również ich prostota w użyciu, dlatego olejki do brody są polecane dla osób początkujących oraz takich, które nie mają czasu na dokładną stylizację zarostu lub lubią efekt naturalnie wyglądającej brody. Olejkiem do brody bez problemu dotrzesz nimi we wszystkie zakamarki brody i na skórę pod brodą. A jeśli nakładasz olejek na lekko wilgotną brodę zużyjesz niewielką ilość produktu.

olejki do brody

Kiedy warto sięgnąć po balsam?

Jeśli czytałeś, że balsam do brody powinni używać tylko mężczyźni o długich brodach to lepiej zapomnij o tej bzdurze. W zależności od rodzaju balsamu i efektu jakiego oczekujesz, możesz go nakładać zarówno na zarost, jak i na długą brodę. Nawilżające (kremowe) balsamy załagodzą podrażniony zarost oraz doskonale go nawilżą, o ile posiadają w sobie odpowiednie substancje, np. aloes czy trójglicerol roślinny.  Masełkowe balsamy mogą zastąpić olejki do brody, chociaż ich używanie nie jest ani konieczne ani obowiązkowe. Balsamy modelujące/stylizujące o dużej zawartości wosków można nakładać zarówno na krótką jak i na długą brodę. Zależy to tylko od Twoich preferencji – zwróć jednak uwagę – czy balsam który używasz zawiera w sobie woski zwierzęce, syntetyczne czy roślinne. W przypadku wosków roślinnych produkt możesz stosować solo, w przypadku wysokiej zawartości wosku pszczelego lub wosków syntetycznych, produkt lepiej nałóż tylko na powierzchnię brody, a skórę pod brodą zabezpiecz np. bezzapachowym olejkiem do brody.Balsam do brody Treser Niedźwiedzi

Czy warto używać jednocześnie balsamu i olejku do brody?

Warto posiadać w swojej kolekcji zarówno olejki, jak i różnego rodzaju balsamy do brody. Nie musisz stosować ich jednocześnie, lecz zamiennie w zależności od swoich potrzeb. Dzięki temu sam sprawdzisz, które produkty preferujesz najbardziej. A przy okazji dostarczysz brodzie różnorodnych składników odżywczych.

W niektórych przypadkach jest wręcz konieczne nakładanie dwóch produktów na raz. Tak jak pisaliśmy, dzieje się to w przypadku, kiedy używasz mocno woskowych balsamów opartych o wosk pszczeli. Woski roślinne są zdecydowanie lepiej tolerowane przez brodaczy i często sprawdzają się stosowane solo. Jeśli po nałożeniu balsamu odczuwasz nieprzyjemne uczucie ściągnięcia lub twardej skorupy nie zapomnij dodatkowo zadbać o skórę pod brodą.

Kiedy jeszcze warto stosować dwa produkty na raz? Kiedy posiadając 1  balsam i 1 olejek do brody chciałbyś mieć… 3 różne wersje zapachowe produktów. Oczywiście nie wszystkie balsamy do brody możesz połączyć z dowolnymi olejkami do brody, ale używając np. Tresera Niedźwiedzi możesz spokojnie połączyć go w zagłębieniu dłoni z olejkiem do brody Żongler lub Siłacz i cieszyć się nowymi zapachami.

Olejek czy balsam do brody – co jest lepsze?

Myślę, że po tym artykule sam jesteś w stanie odpowiedzieć sobie na to pytanie sam. Zarówno olejek jak i balsam do brody to świetne produkty, które sprawdzą się na wszystkich etapach zapuszczania brody. Ba, sprawdzą się zarówno na długich jak i na krótkich brodach. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś odpowiedni balsam używał na krótkiej brodzie, tak samo jak możesz używać tylko olejku do brody na półmetrowej brodzie. Wszystko zależy od Ciebie, Twojej brody i jej potrzeb. Jednak niezależnie, jaki produkt wybierzesz zwróć uwagę na zastosowane w nim surowce. Szukaj produktów, które tworzone są przez doświadczone osoby z ogromną wiedzą. Warto również sięgać po produkty o naturalnym składzie, wytwarzane w sposób etyczny i nieszkodliwy dla środowiska.

 

Polecane produkty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *