Darmowa wysyłka dla wszystkich zamówień już od 199 zł

Chcesz zapuścić brodę? Przygotuj się na nadchodzące kłopoty!

Jak zapuścić brodę

Być może właśnie stoisz przed podjęciem decyzji: ogolić się czy zapuścić zarost? Odpowiedź może wydawać się oczywista. Dzięki brodzie zapomnisz o porannym goleniu, a skóra Twojej twarzy nie będzie podrażniona. Przy okazji zaoszczędzisz na czasie, akcesoriach i kosmetykach do golenia. Jednak, jeśli po raz pierwszy zapuszczasz zarost i nigdy nie nosiłeś brody, możesz napotkać wiele problemów podczas jej zapuszczania. A do tego z początku czeka Cię sporo nauki, bo brodę i zarost trzeba dbać z należytym szacunkiem. Nie zniechęcaj się jednak, bo brodę warto zapuścić.  Dzięki temu wpisowi poznasz większość problemów, z jakimi spotykają się mężczyźni, zapuszczając brodę po raz pierwszy. Dzięki temu będziesz mógł się przygotować do tego procesu, a ten przebiegnie sprawniej. W naszym artykule pokażemy Ci jak zapuścić brodę.

Jak zapuścić brodę? Z zapuszczaniem brody są same problemy…

Zapuszczanie brody z pozoru wydaje się łatwe. Każdy z nas się z nimi zmagał, kiedy zdecydował się zacząć zapuszczać po raz pierwszy. Nie martw się, nie jesteś jedyny i jeśli będziesz potrzebował wsparcia przy zapuszczaniu zdrowego zarostu, wielu brodatych braci na pewno z chęcią Ci pomoże. Wesprze radą i dobrym słowem. Brodata społeczność jest niesamowita. Wie to każdy, kto choć raz był na Zlocie Brodaczy i Cyrulików.

Na początku, kiedy na Twojej twarzy pojawią się pierwsze włoski, będziesz musiał uporać się ze swędzeniam i drapaniem, co może szybko stać się irytujące. Później przekonasz się, że Twoja broda rośnie nie tak szybko, jakbyś tego oczekiwał. Na Twojej twarzy mogą wystąpić obszary zarostu, które nie będą się ze sobą łączyć, tworząc puste plamy. I pozostawiając skórę bardziej odsłoniętą, niż byś sobie tego życzył. Zauważysz również, że zadbana broda rośnie również nierównomiernie. W niektórych miejscach szybciej w innych wolniej. A wąsy, które porosną Twoje lico, będą przeszkadzały podczas jedzenia i wchodziły do ust. Na koniec, kiedy Twoja broda będzie dłuższa, będziesz musiał nauczyć się o nią odpowiednio dbać, aby wyglądała schludnie. Każdy mężczyzna posiada swoje własne preferencje dotyczące tego, jak powinien prezentować się jego zarost.

Wszystkie te problemy to poważna sprawa! Ale nie martw się, łatwo sobie z nimi poradzisz. Dzięki naszym poradom i wskazówkom, o ile wcielisz je w życie, staniesz się specjalistą od zapuszczania zarostu i utrzymywania brody w doskonałej kondycji. Po przeczytaniu tego tekstu będziesz wiedział, jak sobie poradzisz ze wszystkimi problemami, które możesz napotkać podczas zapuszczania brody.

Problem pierwszy zapuszczania brody, czyli swędzenie i drapanie

Chciałeś zapuścić zarost, aby pożegnać się z podrażnieniami po goleniu? Na początku zapuszczania brody możesz być rozczarowany, ponieważ w zamian Twoja skóra zacznie Cię swędzieć, a Ty będziesz miał ochotę ciągle się drapać! Jak temu zapobiec? Spokojnie są na to sposoby.

Przede wszystkim przygotuj się jeszcze przed zapuszczeniem pierwszych włosków na brodzie! Przyłóż się do ostatniego golenia, dzięki czemu zarost, będzie odrastał w bardziej komfortowy sposób. To wrastające włoski, na skutek złego golenia, powodują największy dyskomfort i ból.  Udaj się do barbera na usługę golenia zarostu lub w zaciszu domowym zrób to jak najstaranniej.

Swędzenie brody – jak  sobie poradzić ze swędzeniem zarostu?

Nie pozwól, aby uczucie irytacji spowodowane swędzeniem zarostu skusiło Cię do ogolenia i wycofania się z zapuszczania brody. Dzień przed goleniem, niezależnie czy zrobisz to sam, czy u fryzjera męskiego, wykonaj peeling twarzy. Odrastające włoski wrastają, ponieważ mają problem z przebiciem się przez naskórek. Dzięki temu, że złuszczyłeś naskórek, ułatwisz włosom przebicie się na zewnątrz i skutecznie przeciwstawisz się wrastaniu włosków. Usunięcie martwej warstwy komórek z naskórka ułatwi także wnikanie substancji odżywczych z nałożonego później kremu do golenia. Także same plusy. Dodatkowo regularne złuszczanie jest bardzo wskazane jeśli chcesz zapuścić brodę szybko.

Jeśli golisz się w domu, weź gorącą kąpiel lub prysznic. Przygotuje to skórę do zabiegu. Nigdy nie gól twarzy na sucho. Nałóż na skórę krem, żel, mydło lub piankę do golenia. Użyj naostrzonej brzytwy, brzytwy na wymienne ostrza z nową żyletką lub jednorazowej maszynki do golenia, którą większość mężczyzn używa do codziennego golenia. Pamiętaj, że nie bez powodu nazywają się jednorazowe. Jeśli ich ostrza nie będą ostre podrażnienie gwarantowane. Po ogoleniu spryskaj skórę bezalkoholowym after shavem i nałóż krem po goleniu np. Multitool? Multikrem!, który sprawdzi się nie tylko w tej jednej sytuacju, ale posłuży Ci później jako codzienny krem nawilżający. Jeśli golisz się maszynką elektryczną, możesz skórę posypać talkiem. Pozbędziesz się wilgoci ze skóry, a maszynka będzie gładziej sunęła po twarzy. Po całym zabiegi i tym razem nie zapomnij o after shavie, koniecznie bezalkoholowy, i kremie po goleniu.

Wiesz już co zrobić, aby nie martwić się o wrastanie włosków. Co jednak jeśli nadal Cię swędzą? Nie martw się. To tylko okres przejściowy. Naturalnym jest, że odrastające włoski kłują. Są krótkie, sztywne i twarde. Z czasem, kiedy będą dłuższe uczucie swędzenia minie. Jednak nie musisz czekać, aż Twoja broda będzie długa, aby pozbyć się tego uczucia. Wystarczy wetrzeć w zarost kilka kropel olejku do brody np. Niedźwiedziego lub Tygrysiego olejku do brody, aby skóra poczuła ulgę. Zawarty w nich olej manuka jest inhibitorem histaminy tzn. działa przeciwalergicznie, łagodzi swędzenie i pieczenie. W niektórych naszych produktach można również znaleźć olej kokosowy, który głęboko nawilża skórę i włosy. Regularne codzienne i łagodne oczyszczenie zarostu oraz stosowanie olejku do brody zdziała cuda na podrażnioną skórę.

Dlaczego moja broda rośnie tak wolno, czyli problem drugi

Dlaczego tak długo zapuszczasz i nadal nie cieszysz się gęstą brodą? Największym wrogiem podczas zapuszczania brody jest czas. Czy Ci się to podoba, czy nie nie da się zapuścić bujnej brody w tydzień. Musisz przejść przez wszystkie etapy zapuszczania zarostu, by ten mógł przeobrazić się w coraz dłuższą brodę. Bujne brody wymagają cierpliwości. Nikt jeszcze nie zapuścił brody w kilka dni. Zaprzyjaźnij się z zarostem, który również wygląda atrakcyjnie. Przy zapuszczaniu brody nie zapomnij o systematycznej pielęgnacji brody, która już posiadasz. Mycie brody i stosowanie kosmetyków do pielęgnacji zarostu mogą przyspieszyć wzrost włosów, a przy odpowiedniej pielęgnacji będziesz posiadał długą brodę w doskonałej kondycji! Wypielęgnowany zarost prezentuje się najlepiej.

Czas potrzebny do zapuszczenia brody może być różny dla każdego mężczyzny, zależnie od genetycznych predyspozycji oraz odpowiedniej pielęgnacji zarostu. Broda rośnie około 0,6 mm na dobę. Więc łatwo możesz sobie policzyć ile czasu zajmie Ci zapuszczanie 5-6 centymetrowej brody. A to dopiero początek. Tempo wzrostu zarostu uzależnione jest w głównej mierze od czynników genetycznych. Im jesteś starszy, tym łatwiej i szybciej będzie Ci zapuścić brodę. A siwe włosy przyśpieszają tempa w kwestii wzrostu.

 

Pielęgnacja brody – co możesz zrobić, aby wspomóc porost brody?

Jeśli chcesz przyspieszyć porost brody, przede wszystkim musisz uzbroić się w cierpliwość. Zarost nabiera przyjemniejszej formy mnie więcej po 4 tygodnia zapuszczania. Wiesz już, ile milimetrów na dobę rośnie broda. Jednak jeśli zastanawiasz się, czy ten wynik można poprawić, śpieszymy z odpowiedzią, że tak. Choć genetyka w tym wypadku jest kluczowa, to jednak dostarczając organizmowi składników budulcowych włosa i dbając o skórę pod brodą, możesz nieco poprawić ten wynik.

Myj delikatnie brodę. Użyj do tego Tygrysiego lub Niedźwiedziego szamponu do brody, który skutecznie oczyści Twój zarost, nie podrażniając i nie wysuszając skóry ani brody. Nakładaj olejek do brody na jej końce, aby nie stracić podczas wykruszania nawet 1 cennego centymetra. Suchy i niezabezpieczony niczym włos będzie tracił się na długości. Dodatkowo niektóre zawarte w olejkach do brody oleje jak np. olej konopny, dyni, jojoba czy z pianki łąkowej pozytywnie wpływają na tempo wzrostu włosa. Odnajdziesz je w Niedźwiedzim olejku do brody, Siłaczu czy Sailor Oilu.

Jednak przede wszystkim zadbaj o siebie i swój organizm. Odpowiednia i zbilansowana dieta, ćwiczenia fizyczne, okresowa suplementacja będą Ci sprzyjać. Aktywność fizyczna może wpłynąć pozytywnie na poziom testosteronu, co z kolei sprzyja lepszemu wzrostowi zarostu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj koniecznie nasz cykl na temat o tym jak, przyśpieszyć porost brody. Nie licz jednak, że Twoja broda urośnie w miesiąc 20 centymetrów, cuda zdarzają się rzadko, jednak możesz znacząco poprawić wynik 0,6 mm. A przy okazji zadbasz nie tylko o brodę, ale również skórę i włosy oraz wzmocnisz swój organizm.

pielęgnacja brody

Problem trzeci przy zapuszczaniu brody, czyli miejsca na twarzy bez zarostu

Czy Twój zarost rośnie nierównomiernie, a na policzkach znajdujesz miejsca całkowicie pozbawione zarostu, kiedy inne obszary twarzy porastają już włoski? Jeśli tak to jesteś posiadaczem tak zwanej patchy beard, które jest bardzo częstym zjawiskiem i może być problemem z zapuszczaniem brody. Z tym problemem boryka się więcej brodaczy, niż myślisz. Nie każdemu od razu udaje się zapuścić bujny zarost, który idealnie milimetr po milimetrze pokrywa skórę twarzy. Nie przejmuj się tym zbytnio. Zazdrościsz znajomemu bujnej i gęstej brody? Gdybyś wyczesał ją centymetr po centymetrze prawdopodobnie znalazłbyś na niej drobne punkty całkowicie pozbawione zarostu. To zupełnie normalne. Odpowiednie kosmetyki i stylizacja są w stanie zatuszować ewentualne braki w słabym zaroście tak, aby broda prezentowała się jak najlepiej.

Jak zapuścić brodę? Recepta na patchy beard?

Niestety nie ma recepty i idealnego rozwiązania na porost włosów w lukach na twarzy. Jeśli w miejscach luk na Twojej brodzie nie ma cebulek, żadne czary nie podziałają. Jednak nie załamuj się. Bardzo możliwe, że cebulki w miejscach luk są. Tylko,że nieaktywne i z czasem się uaktywnią, a broda zagęści. Niektórym udaje się zapuścić gęstą brodę dopiero po 40 roku życia. W większości przypadków bujną brodę możesz zapuścić dużo wcześniej i nie będziesz potrzebował do tego tyle czasu. Jeśli powstrzymasz panikę i pozwolisz brodzie rosnąć, niejednolite plamy zostaną zakryte, gdy otaczające je włoski będą dłuższe. Natomiast luki występujące w górnej części zarostu, zamiast golić na zero, obniżając linię brody, możesz wycieniować. Zostawiając wycieniowaną górną część policzków i dłuższą dolną osiągniesz optycznie efekt gęstszej brody. Bez względu na to jak długo trwa zapuszczanie brody, dłuższy zarost wymaga szczególnej pielęgnacji. Nie zapomnij o tym.

Broda rośnie nierówno, czyli problem czwarty

Policzki zarosły Ci na maksa, a długość brody dalej jest niezadowalająca? Przez co broda sterczy na boki, a zarost wygląda niechlujnie? Broda wygląda na totalnie nieokiełznaną, a włoski odstają w każdą stronę?  Przyszedł czas, aby to uporządkować! Pewne obszary Twojej twarzy zarastają szybciej, a inne będą potrzebowały nieco więcej czasu. Podczas zapuszczania brody będziesz musiał dbać o to, aby utrzymać ładną bryłę brody.

A to oznacza, że nie obędzie się bez regularnego golenia i strzyżenia. Dobrze słyszysz. Spokojnie nie będziesz musiał znów golić całej twarzy. Wystarczy, że w strategicznych miejscach, gdzie broda rośnie szybciej lub należy utrzymać ją krótszą, przystrzyżesz zarost. Doprowadzisz kontury brody przy policzkach, uszach i szyi w ryzach!

Inaczej Twoja broda nie będzie wyglądać zbyt schludnie. Optycznie poszerzy Twoją twarz i zaburzy proporcje, a wszystkie włoski będą innej długości i niemiłosiernie odstające. Jak to zrobić?

Rozwiązanie u barbera

Prawidłowo ukształtowana broda tworzy jednolitą bryłę. W zależności od Twoich preferencji czy kształtu twarzy i postury brodę możesz przystrzyc w kwadrat, owal lub trójkąt. Policzki w górnej części zawsze powinny być wycieniowane, by wysmuklić twarz i dopasować ją do fryzury. Dzięki wycieniowaniu brody baczki będą elegancko przenikać we włosy, a zarost nie będzie zbytnio odcinał się od fryzury. Te dwa elementy łączą się i przenikają. Włosy i broda to nie do końca odrębne byty. Muszą być do siebie dopasowane. Wiemy o tym w Cyrulikach na Koszutce i Cyrulikach na Nowodwroskiej.

W zależności od tego czy czujesz się na siłach, możesz próbować ostrzyć brodę samodzielnie lub udać się do fryzjera męskiego. Osobiście polecamy Ci udać się do barbera, który posiada większe doświadczenie w tej kwestii i niejedną brodę w swoim życiu ukształtował. Kiedy ten nada jej odpowiednią bryłę, broda będzie ładniej odrastała i na długo utrzyma lepszy kształt. Jeśli chcesz zapuścić elegancko wyglądającą brodę, udaj się do barbera, kiedy Twój zarost będzie miał 2-4 centymetry, dzięki temu fryzjer męski będzie miał w czym rzeźbić. A co potem? Jeśli chcesz zapuścić brodę maksymalnie na długość, odwiedzaj barbera co 3-4 miesiące, aby skorygować kształt brody i ogarnąć busz.

Oczywiście jeśli zarośnięty kontur lub zbyt odstające policzki Ci przeszkadzają możesz robić to częściej, lub rzadziej. Wszystko zależy od Ciebie.

Samodzielne przycinanie brody

Jeśli chcesz przyciąć brodę samodzielnie, czeka Cię dużo nauki. Niech Cię nie kusi złapanie za maszynkę i obcięcie brody przy pomocy jednej nasadki. Technicznie włosy  będą wtedy jednej długości. Jednak nie poprawisz w ten sposób stanu swojej brody. Optycznie broda będzie wyglądała na tak samo nierówną jak przed przejechaniem jej maszynką. Z tą różnicą, że będzie krótsza. Twarz nie jest gładką, pionową powierzchnią. Posiada na sobie nierówności, mniej i bardziej wystające punkty, przez co włoski tej samej długości na policzkach i podbródku będą wyglądały inaczej.

Porządnie sprawdź kształt swojej twarzy. Znajdź wszystkie nierówności na niej i najbardziej wystające punkty. Strzygąc brodę, staraj się nadać kształt ładnej bryły, wyznacz odpowiednie kontury i skróć nieco zbyt zarośnięte policzki. Używaj do tego ostrych narzędzi. Sprawdź ostrze swojej maszynki czy nie jest już zbyt zużyte i nigdy nie tnij brody nożyczkami do papieru. Zmiażdżą one trzon włosa, tworząc nieodwracalne uszkodzenia. Tnij brodę ostrożnie. Zawsze możesz ją dociąć, ale nie dokleisz zbyt mocno wciętych włosków.

Jeśli po zakończeniu strzyżenia lub między wizytami u barbera widzisz zabłąkane, dziko rosnące włoski możesz podciąć je ostrymi nożyczkami. Balsam do brody i prostyler pomogą Ci wygładzić wszelkie kłopotliwe i zbyt odstające miejsca ujarzmiając nawet najbardziej niesforne włoski, jak chcesz.

Problem piąty, czyli co zrobić z wąsem?

Wąsy to problematyczna kwestia. Istnieją trzy podejścia. Niektórzy golą wąsy całkowicie, inni pozostawiają je 2-3 milimetry krótsze niż zarost, a jeszcze inni zapuszczają bujne wąsy. Naszym osobistym zdaniem długa broda, a nawet zarost bez wąsa wygląda niekompletnie i zdecydowanie polecamy Ci spróbować zapuścić wąs! Wbrew pozorom, najlepsza pora na rozpoczęcie zapuszczania wąsów to moment, kiedy jesteś gotowy zaakceptować zmiany w swoim wyglądzie i rutynie pielęgnacyjnej. Nie ma tutaj większego znaczenia pora roku czy inne czynniki. Nie musisz go od razu zakręcać i nosić gigantycznego wąsa niczym sarmata. Skromny wąs wpuszczony w brodę wygląda ekstra. Co jednak, kiedy wchodzi do ust i nie pozwala Ci normalnie jeść?

Rozwiąż wąsaty problem

To chyba jeden z możliwie najprostszych w rozwiązaniu problemów. Wyposaż się w małe nożyczki do przycinania brwi lub paznokci. Zwróć jednak uwagę, aby ich ostrza były proste, a nie wygięte w łuk. Z ich pomocą łatwo obetniesz włoski, które dorastają do linii ust bez wizyty u fryzjera męskiego. Kilka wprawnych ruchów i wąs przestanie wchodzić do ust. Jednak jeśli decydujesz się na zapuszczanie ogromnego i sumiastego wąsa możesz na codzień zakręcać jego koniec, a przed jedzeniem przeczesywać wąs na bok, aby odsłonił nieco usta. Trochę jedzenia zawsze osiądzie się na wąsie, ale wilgotna chusteczka higieniczna załatwi sprawę i łatwo wyczyścisz swojego wąsa.

Problem piąty, czyli broda sucha jak pieprz

Myślałeś, że dzięki zapuszczeniu brody pozbędziesz się wszystkich kosmetyków do golenia? Owszem. Jednak będziesz musiał wyposażyć się w kilka niezbędnych gadżetów, które sprawią, że Twoja broda będzie w idealnej kondycji. Dzięki nim jej noszenie będzie dla Ciebie komfortowe i przyjemne. Jak już wiesz olejek i szampon do brody, przydadzą Ci się już w pierwszych etapach zapuszczania zarostu. Ten duet sprawi, że broda będzie miękka, pachnąca i odpowiednio nawilżona. A przy okazji nie będzie drapać i swędzieć. Specjalny szampon do brody, na przykład Niedźwiedzi, uchroni Cię przed przesuszeniem i ściągnięciem skóry, a olejek do brody przed uszkodzeniami. Podczas dalszych etapów zapuszczania, kiedy twoja broda będzie dłuższa również kosmetyki będą niezbędne. Długa broda lubi się plątać, rozdwajać a w konsekwencji wysuszać. W końcu długi włos na brodzie jest dużo starszy niż świeżo ścinany zarost. Swoje już przeżył. Aby utrzymać brodę w doskonałej kondycji ,dwa wcześniej wspominane kosmetyki dadzą radę.

Kiedy zarost będzie nieco dłuższy warto również wyposażyć się w kartacz lub szczotkę do brody. To jedno z najbardziej podstawowych narzędzi brodacza. Dzięki nim nie tylko rozczeszesz splątaną brodę, ale również wykonasz masaż skóry pod zarostem, dzięki czemu ta będzie lepiej ukrwiona i odżywiona, a także pozbędziesz się martwego naskórka. Także kartacz do brody to takie 3w1. Masaż, rozczesywanie i peeling. Kilka pociągnięć sprawi, że broda będzie wyglądała lepiej.

Natomiast, jeśli chcesz dbać o brodę jak profesjonalista, rozważ również używanie balsamu do brody czy prostylera, które pomogą Ci przyklepać odstające włoski, odroczą wizytę u barbera i nawilżą brodę.

Wszystkie problemy rozwiązane

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego tekstu, choć wiesz, że czeka Cię kilka niedogodności i problemów na początku swojej brodatej drogi, nie zniechęcisz się do zapuszczania brody. A wręcz przeciwnie! Dzięki przekazanej przez nas wiedzy zapuścisz brodę łatwo i bezpiecznie. A zanim się zorientujesz, początkowe frustracje spowodowane zapuszczaniem zarostu, będą odległym wrażeniem. Jeśli chociaż raz w życiu zdecydujesz się na zapuszczenie brody, wierzymy, że to będzie ten pierwszy i ostatni raz. Ponieważ brody już więcej nie zgolisz!

Polecane produkty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *