Darmowa wysyłka dla wszystkich zamówień już od 199 zł

Brodacz w pracy, czyli 4 mity o posiadaniu brody i pracy

Jakiś czas temu postanowiliśmy, że zostaniemy pogromcami mitów. Przynajmniej tych w tematyce brody. W pierwszym wpisie, który możesz przeczytać tutaj, omówiliśmy 5 najbardziej popularnych mitów związanych z porostem brody. Dzięki niemu mogłeś dowiedzieć się czy golenie przyśpiesza lub wzmacnia zarost oraz czy siwa broda rośnie szybciej. Dzisiaj zajmiemy się trochę inną tematyką i na tapetę weźmiemy brodaczy w pracy. Jak brodacze są odbierani przez innych? Czy powinieneś ogolić brodę przed rozmową o pracę? Zapraszamy do lektury!

Mit nr 1. Zgól brodę przed wykonaniem zdjęcia do CV

prawda/fałsz

Temat zdjęć do CV bywa kontrowersyjny. Niektórzy uważają nawet, aby do swojego podania o prace nie załączać żadnych zdjęć, gdyż profesjonalni rekruterzy nie powinni oceniać kandydatów po wyglądzie. w niektórych krajach wręcz zakazane jest dołączanie zdjęć do CV ze względu na działania antydyskryminacyjne. Jeśli zdecydujesz się na dołączenie zdjęcia do CV zadbaj o dobre pierwsze wrażenie. Niechlujny wygląd lub wykonanie mogą być odebrane jako brak szacunku lub zaangażowania. Ubierz się stosownie do charakteru pracy. Wykonaj zdjęcie na neutralnym tle. Zadbaj o jakość zdjęcia jego ostrość oraz oświetlenie. Te czynniki są ważniejsze niż to czy ogolisz brodę. Natomiast, jeśli na co dzień nosisz brodę i nie chcesz z niej zrezygnować to nie kombinuj i zostaw ją do zdjęć. Pracodawca może się zdziwić, jeśli na rozmowę o pracę przyjdzie gość z gigantyczną brodą, skoro na CV widział gładkolicą osobę.

W badaniu, opublikowanym w czasopiśmie „Social Behavior and Personality”, wykazano, że brodaci ubiegający się o pracę znacznie częściej dostają pozytywną odpowiedź i są wyżej oceniani przez pracodawców pod względem takich kryteriów, jak: osobowość, kompetencje i samokontrola.

Pewien marketignowiec z USA, Javier Sanz, przeprowadził eksperyment zwiazany z posiadaniem brody oraz jej brakiem na zdjęciach w CV. Javier przygotował dwie wersje swojego życiorysu, które różniły się tylko jednym szczegółem. Na jednym z nich prezentował się ogolony na gładko, w drugim posiadał dorobioną w photoshopie brodę. Poza tym nie dokonał on żadnych zmian w CV. Jak myślisz po którym życiorysie otrzymał więcej zaproszeń na rozmowę kwalifikacyjną? Dzięki zdjęciu z brodą otrzymał aż  23% zaproszeń więcej! Także jak widzisz broda w niczym nie przeszkadza.

Mit nr 2. Ogól się przed rozmową o pracę

prawda/fałsz

W większości przypadków golenie się przed rozmową o pracę nie jest konieczne. Chyba, że wiesz że stanowisko na które aplikujesz wymaga posiadania ogolonej twarzy. Przez pewien czas broda kojarzyła się z brakiem higieny, niechlujstwem i tym samym brakiem szacunku do wykonywanej pracy. Na szczęście taki stan rzeczy utrzymywał się krótko. Niegdyś brody były uznawane za symbol mądrości, godności, a nawet honoru. Na szczęście dzięki odpowiednim kosmetykom i dobremu cięciu możesz posiadać nawet bardzo długą brodę i wyglądać schludnie. Zadbana broda na pewno nie przeszkodzi Ci podczas rozmowy o pracę. Często wręcz przeciwnie. W badaniu, które zostało opublikowane w „Social Behavior and Personality”, wykazano że mężczyźni z brodą ubiegający się o pracę znacznie częściej dostają pozytywną odpowiedź i są wyżej oceniani przez pracodawców pod względem takich kryteriów jak: osobowość, kompetencje i samokontrola. Nie musisz golić brody specjalnie przed rozmową o pracę w obawie o dyskryminację. Takie przypadki zdarzają się niezwykle rzadko.

Mit nr 3. Pracodawca może kazać Ci zgolić brodę

prawda/fałsz

Tutaj niestety Cię zmartwimy. Pomimo tego, że żadne przepisy nie regulują wielkości zarostu czy konieczności jego zakrywania,  tak jak to się dzieje w przypadku włosów, pracodawca może kazać zgolić Ci brodę, ale tylko jeśli zgolenie zarostu jest obiektywnie uzasadnione i absolutnie wymagane przez charakter pracy. Do takich obiektywnych uzasadnień zaliczamy względy higieniczno-sanitarne oraz jeśli w analizie ryzyka zawodowego zostało wykazane, iż zbyt długa broda może stanowić zagrożenie przy pracy z maszyną posiadającą elementy ruchome. W takim przypadku pracodawca może nakazać zakryć brodę, a w ostateczności zgolić lub skrócić zarost. Zatem wszystko zależy od charakteru pracy i w większości przypadków nie będziesz musiał golić zarost, a czasami wystarczy go tylko zakryć. Pamiętaj, że Twoje bezpieczeństwo podczas pracy jest najważniejsze. W tym przypadku ważniejsze nawet niż Twoja broda. Jeśli jednak pracodawca nie ma obiektywnych przesłanek, by kazać zgolić Ci zarost i to tylko jego widzimsię to taki przypadek może być uznany za dyskryminację pośrednią i w tym przypadku nie masz obowiązku golić brody.

Mit nr 4. Nikt nie chce pracować z brodaczami

prawda/fałsz

Zdarzają się miejsca pracy, które nie są zbyt przyjazne dla brodaczy, jednak jest ich naprawdę niewiele. Większość miejsc pracy chętnie podejmie współpracę z brodaczami. A w niektórych przypadkach broda może być wręcz atutem w pracy. Fryzjer męski z bujną brodą może być bardziej autentyczny dla swoich  brodatych klientów. O pielęgnacji brody oraz na temat jej zapuszczania może opowiadać opierając się o własne doświadczenia. Zwróć uwagę ilu brodaczy pracuje w agencjach marketingowych, firmach eventowych czy też jako tatuażyści albo bariści. Osobiście znamy brodatych lekarzy, górników, prawników i policjantów! Moglibyśmy tak wymieniać w nieskończoność w jak różnorodnych branżach pracują nasi brodaci przyjaciele i klienci. Bo brodacze to po prostu fajni i sympatyczni goście, którzy zgodnie z kodeksem brodacz zwiększają motywację w miejscu pracy.
Koniecznie daj nam znać w komentarzu, gdzie pracujesz i czy Twoja broda, kiedykolwiek przeszkodziła Ci w zdobyciu lub utrzymaniu stanowiska pracy. Mamy nadzieję, że odpowiedzi pozytywnie nas zaskoczą!
Polecane produkty

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *