Darmowa wysyłka dla wszystkich zamówień już od 199 zł

Barber czy fryzjer – czym się różnią i kogo wybrać?

Jeśli zastanawiasz się jaka jest różnica pomiędzy fryzjerem a barberem to trafiłeś w odpowiednie miejsce! Jeśli jesteś  ciekaw czy to tylko kwestia nazewnictwa czy też rzeczywista różnica to już śpieszymy z odpowiedzią. Możemy Cię jednak już w tym miejscu zapewnić, że choć barber i fryzjer, to osoby pracujące w jednej branży znacznie różnią się między sobą. I nie jest to chwyt marketingowy! Aby trafić do odpowiedniej osoby warto poznać różnicę między tymi dwoma zawodami. Dzięki temu, kiedy poczujesz, że potrzebujesz zmiany we włosach na pewno wyjdziesz zadowolony po wyjściu z salonu. Dzięki temu wpisowi znajdziesz odpowiedź na pytanie czym różni się fryzjer od barbera.

 Główne różnice między fryzjerem a barberem

barber shop katowiceZarówno fryzjerzy jak i barberzy  to specjaliści od strzyżenia włosów. Jednak zarówno na etapie edukacji jak i dalszej pracy używają m.in. innych narzędzi oraz technik pracy. Różnią się również między sobą ze względu na wachlarz oferowanych usług.

Barberzy skupiają się tylko i wyłącznie na strzyżeniach męskich. Ich chleb powszedni to trymowaniu brody oraz goleniu twarzy i głowy przy użycia brzytwy. Nie poświęcają zbyt wiele uwagi na strzyżenia damskie, dlatego barberzy to inaczej fryzjerzy męscy. Zazwyczaj szkolą się z klasycznych fryzur, chociaż również podążają za nowoczesnymi trendami we fryzjerstwie męskim. Ich główni klienci to chłopcy i mężczyźni. Spora część barberów zajmuje się tuszowaniem siwych włosów, czyli tak zwanymi coverami włosów lub brody. Jednak mało, który barber zajmuje się rozjaśnianiem włosów. Barberzy specjalizują się w strzyżeniu i pielęgnacji zarostu oraz nadawaniu kształtu brody. Jeśli potrzebujesz uzyskać rad na temat zapuszczania brody lub dbania o nią koniecznie wybierz się do najbliższego barber shopu.

Fryzjerzy zazwyczaj skupiają się na strzyżeniu i ułożeniu krótkich, średnich lub długich włosów damskich. Zazwyczaj są szkoleni, aby kreatywnie posługiwać się włosami swoich klientów. Choć oczywiście uczą się również podstaw strzyżeń męskich. Fryzjerzy zajmują się układaniem koków, warkoczy bokserskich i innych fryzur. Salony fryzjerskie oferują takie usługi jak rozjaśnianie i farbowanie włosów, keratynowe prostowanie włosów czy przedłużanie ich. Fryzjerzy wykonują również przeróżne zabiegi kondycjonujące jak na przykład botoks włosów. Z reguły jednak nie specjalizują się w pielęgnacji brody, a także mają mniejsze doświadczenie w zakresie trymowania brody lub nie zajmują się tym wcale. Chociaż zdarzają się wyjątki. W salonach fryzjerskich spotkasz zarówno kobiety jak i mężczyzn.  Zakres usług w salonach fryzjerskich jest zatem ogromny od  farbowania włosów przez strzyżenie po tworzenie przyciągających wzrok stylizacji i pielęgnację włosów, fryzjer wykona wszystkie te usługi.  Jeśli szukasz kompletnej metamorfozy włosów,  chemicznej koloryzacji, rozjaśniania i farbowania, fryzjer jest dla Ciebie najlepszą opcją.

męska twarz wymaga pielęgnacji codziennie. sprawdź nasz multikrem!

Różnice między narzędziami pracy barbera i fryzjera

Tak jak wcześniej wspominaliśmy, fryzjerzy i barberzy z reguły uczą się wykonywania innych fryzur oraz stosują inne technik. Z tego względu ich narzędzia pracy nieco się różnią.

Barberzy preferują pracę na maszynkach, trymerach i golarkach. Narzędzia te umożliwiają im wykonywanie fryzur z zastosowaniem techniki fade. Polega ona na łagodnym przejściu od najkrótszych do najdłuższych włosów. Fade często rozpoczyna się od zera, czyli całkowicie wygolonych włosów. To istna gra świateł i cieni! Nieodłącznym elementem pracy barbera jest brzytwa, a właściwie szawetka czyli brzytwa na wymienne ostrza. W końcu barberzy zajmują się strzyżeniem i trymowaniem brody oraz goleniem twarzy.  Ze względu na pracę z brodą barberzy korzystają również z zupełnie innych foteli. Masywniejszych i odchylanych do pozycji półleżącej, aby móc uzyskać lepszy dostęp do brody i szyi.

pielęgnacja zarostu to nie tylko wizyty u barbera… sprawdź nasze olejki!

Barberzy posługują się również nożyczkami, jednak fryzjerzy robią to zdecydowanie częściej. Dzieje się tak dlatego, że częściej strzygą dłuższe włosy, przy których maszynka bywa bezużyteczna. Strzyżenia które wykonują fryzjerzy częściej wymaga pracy tylko i wyłącznie na nożyczkach. Chociaż barberom również zdarza się wykonywać takie fryzury. W arsenale narzędzi fryzjera odnajdziesz prostownice, lokówki i inne narzędzia do stylizacji włosów z których barberzy raczej nie korzystają. Fotel fryzjera jest smukły i zajmuje mniej miejsca. Istotniejsza w ich pracy jest również myjka, gdyż w niej klient w salonie fryzjerskim spędza z reguły więcej czasu niż w barbershopie. Musi być wygodna i ergonomiczna zarówno dla fryzjera jak i klienta, dzięki czemu zabiegi odżywiające włosy i koloryzacja przebiega sprawniej.

 Wygląd i klimat salonu barberskiego vs. fryzjerskiego

Wnętrza salonów fryzjerskich i barberskich z reguły się różnią. Choć każdy salon ma ma swój własny styl i klimat to jednak już na pierwszy rzut oka możemy poznać z jakim salonem mamy do czynienia.

samodzielne golenie nie jest ujmą! wypróbuj nasz idealny pędzel!

Barber shopy z reguły posiadają bardziej  surowy klimat. Często spotkasz salony w angielskim klasycznym stylu, z zielonymi ścianami i drewnem lub też surowe loftowe wnętrza w których króluje beton. Przed wejściem do każdego barber shopu spotkasz barber pole, czyli tak zwany lizak barberski. Jeśli się kręci możesz śmiało wchodzić do salonu. W wielu salonach barberskich na wstępie zostaniesz poczęstowany mocniejszym trunkiem. A do dyspozycji w poczekalni możesz spotkać konsolę do gier, stół bilardowy czy męskie czasopisma. Barber shop rozpoznasz również po specyficznych i masywnych fotelach, które posiadają nie tylko regulowaną wysokość, ale również są odchylane do tyłu. Wszystkie stanowiska w salonie barberskim z reguły są wyposażone w myjki do mycia włosów lub umywali do szybkiej dezynfekcji sprzętu.

Salony fryzjerskie z reguły są bardziej przestrzenne i często dominuje jasna kolorystyka. Styl salonów może być przeróżny. Od tych totalnie glamour, w bieli i złocie, po szmaragdowe i różowe salony, a także te nieco bardziej przytulne oraz retro. Większa przestrzeń w salonach fryzjerskich umożliwia komfortowe mycie i stylizowanie włosów. Oczyszczanie włosów jest niezwykle istotne przy większości usług typu koloryzacja włosów. Wygodne myjki umożliwiają wprowadzenie szeregu zabiegów odżywiających włosy, a jeśli są wyposażone w masażer również relaksujących. Czas spędzony przy myjkach w salonach fryzjerskich jest z reguły dłuższy niż w barber shopach, dlatego odgrywają tu ważniejszą rolę. Salony fryzjerskie częściej wyposażone są w szereg komfortowych myjek komfortowo wydzielonych od strefy strzyżeń, kiedy to barber shopy posiadają z reguły myjki wbudowane w blaty przy stanowiskach lub kilka pojedynczych mniej wyeksponowanych myjek.W salonach fryzjerskich odnajdziesz laby, pełne farb fryzjerskich i innych akcesoriów do farbowania i rozjaśniania włosów.

barber katowice

Fryzjer czy barber kogo wybrać?

Teraz już znasz wszystkie różnice między pracą barbera i fryzjera oraz w sposobie funkcjonowania salonu fryzjerskiego, a barber shopu.

Podsumowując salony fryzjerskie są z reguły uniseksowe. Spotkasz tam zarówno kobiety, mężczyzn oraz dzieci. Barber shopy najczęściej obsługują tylko i wyłącznie mężczyzn. Barberzy to wąsko wyspecjalizowani fryzjerzy męscy. Z salonu fryzjerskiego wyjdziesz z nowoczesną fryzurą, przejdziesz gruntowną metamorfozę a Twoje włosy mogą być rozjaśnione do białego oraz pofarbowane na różowo. W barber shopie wyjdziesz najczęściej z klasyczną fryzurą męską, przykryjesz siwe włosy jednak bez drastycznej zmiany koloru, nadasz brodzie perfekcyjny kształt lub pozbędziesz się zarostu ze szklanką whiskey w dłoni.

Oczywiście zdarzają się wyjątki od tych reguł. Kobiety pragnące nosić pompadoury z fadem mogą również ostrzyc się w niektórych barber shopach. Tak samo jak zdarzają się salony fryzjerskie, które doskonale radzą sobie ze strzyżeniem męskich bród. Dlatego potraktuj ten tekst raczej jako wskazówki, a nie wyrocznię.

Zastanów się czego oczekujesz po wyjściu z salonu, jaki typ usługi i klimat będą dla Ciebie najtrafniejsze i poszukaj odpowiedniego miejsca.

Polecane produkty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *