Darmowa wysyłka dla wszystkich zamówień już od 199 zł

12 najczęściej popełnianych błędów podczas mycia brody

jak myć brodę? czym myć brodę?
Wydaje Ci się, że o myciu brody wiesz już wszystko? Jesteś jednak pewien, że myjesz brodę prawidłowo i nie popełniasz żadnych pomyłek? Dzisiaj przedstawimy Ci najczęstsze błędy podczas mycia brody, które popełniają Brodacze. Być może niektóre zaskoczą nawet Ciebie.

BłądBroda meme nr 1. Nieodpowiednie produkty myjące

Nie da się ukryć, że mężczyźni uwielbiają używać produktów typu 10w1. Każdy facet chciałby posiadać jeden produkt, który zrobi za niego wszystko. Niestety jak to mówią: jeśli coś jest do wszystkiego to jest do…
Nasza skóra różni się w zależności od lokalizacji na naszym ciele. Dlatego też produkty 3w1, 5w1 oraz wszystko w 1 nie sprawdzają się najlepiej, a my potrzebujemy różnych środków do mycia.  Skóra grzbietu, owłosiona skóra głowy i uwrażliwiona skóra pod brodą mają różne potrzeby i tolerancję na środki myjące.
Jeśli dbasz o swoją brodę nie sięgaj po żele pod prysznic czy szampony do włosów. W ten sposób wysuszysz brodę, a nawet przyczynisz się do powstawania łupieżu na niej oraz wykruszenia włosów. Sięgnij po produkty dedykowane do mycia brody

Błąd nr 2. Produkty o złym składzie

Niestety dopisek “do brody” nie zawsze jest gwarancją dobrego i bezpiecznego składu. Wciąż na rynku jest masa produktów do mycia brody opartych o silne detergenty i drażniące surowce lub inne niepożądane substancje. My unikamy w INCI szamponów do brody silnych detergentów: SLS (Sodium Lauryl Sulfate), SLeS (Sodium Laureth Sulfate), SCS (Sodium Coco-Sulfate), ALS (Ammonium Lauryl Sulfate) i ich zamienników oraz Betainy Kokamidopropylowej (Cocamidopropylen betain), wysuszających alkoholi (np. alcohol denat), silikonów, niektórych parabenów i konserwantów takich jak BHT. Jeśli szukasz sprawdzonych produktów do brody opartych o najłagodniejsze i skuteczne substancje myjące oraz roślinne surowce kojące uwrażliwioną skórę pod brodą wybierz Tygrysi szampon do brody, jeśli preferujesz rzemieślnicze mydła i ekonomiczne rozwiązania sięgnij po oparte w swoim składzie zmydlone oleje mydło rumowe od Cyrulików.
Te dwa punkty pewnie wydały Ci się oczywiste, jednak odpowiedni skład, dopasowany do swojego przeznaczenia i działania jest niezwykle ważny. Będziemy to powtarzać na każdym kroku. Będziemy to robić do znudzenia ponieważ, wielu mężczyzn wciąż uważa, że brodę wystarczy umyć byle czym – ważniejsze są nakładane na nią olejki i balsamy do brody. Niestety, jeśli niszczymy brodę i skórę pod nią już na etapie mycia to później aplikowane na nią produkty mogą nie wystarczyć. Po co niepotrzebnie przesuszać brodę i skórę pod nią? Przejdźmy do błędów, które  zdecydowanie  tak oczywiste nie są! Ba, niektóre są bardzo mocno zakorzenione w świadomościach brodaczy jako prawidłowe.

Błąd nr 3. Mycie brody samą wodą

Słyszałeś, że brodę na co dzień powinieneś myć samą wodą, a co kilka dni mydłem lub szamponem do brody? Mit ten utarł się w naszych przeświadczeniach prawdopodobnie wtedy, kiedy rynek kosmetyków do brody dopiero raczkował, a składy produktów pozostawiały wiele do życzenia. Jeśli używasz produktów do brody o dobrym składzie, bez silnych i wysuszających detergentów, to będziesz mógł ich używać spokojnie dwa razy dziennie nie martwiąc się o wysuszenie brody. Jeśli mydło do brody jest dla Ciebie zbyt silnie oczyszczające, sięgnij po szampon do brody, który zawiera w swoim składzie fermenty z owsa oraz delikatne roślinne substancje myjące jak Sodium Cocoamphoacetate. A jeśli nie wierzysz nam i nadal twierdzisz, że możesz zmyć cały bród i zanieczyszczania z brody samą wodą to… Spróbuj umyć tak brudne naczynia. Woda nie rozpuszcza tłuszczu!

Błąd nr 4. Za rzadkie/częste mycie brody

Brodę myj dokładnie tak często jak myjesz twarz, czyli rano i wieczorem. Dlaczego nie z taką częstotliwością jak włosy? Ze względu na lokalizację brody w pobliżu ust oraz częstotliwość nakładania na nią produktów odżywczych. Na brodzie osiadają się resztki jedzenia, kurzu i innych nieprzyjemności z powietrza, ponadto pochłania ona nieprzyjemne zapachy z zewnątrz, nie wspominając o tym, że wypada zmyć olejek czy balsam do brody, który nałożyłeś rano. Jeśli po myciu brody odczuwasz dyskomfort, Twoja broda jest przesuszona, a skóra ściągnięta być może powinieneś najpierw spojrzeć na skład używanych przez Ciebie produktów myjących lub spróbować zmienić mydło na szampon do brody, a nie zrezygnować z mycia się.
Za częste mycie brody zdarza się zdecydowanie rzadziej. Dotyka głównie  sportowców i osoby pracujące w niekorzystnych warunkach, np. w pyle. Jeśli stosujesz intensywny trening lub masz “brudną” pracę dostosuj częstotliwość mycia do nich jeśli:
  • ćwiczysz rano – umyj brodę dopiero po ćwiczeniach, z kolejnym myciem poczekaj do wieczora;
  •  uprawiasz sport po południu – umyj brodę rano oraz po ćwiczeniach, nie musisz myć brody wieczorem trzeci raz,
  •  ćwiczysz wieczorem – umyj brodę rano i po wieczornych ćwiczeniach.
Jeśli pracujesz w pyle lub innych niekorzystnych warunkach myj brodę rano oraz tuż po pracy. Powtórzymy to jeszcze raz naprawdę nie musisz myć brody trzeci raz. Umyta rano i po popołudniowej zmianie pozostanie czysta i higieniczna, nie musisz czekać z myciem brody do wieczora.

Błąd nr 5. Niedokładne mycie brody

Pośpiech nie jest wskazany. Pobieżne ochlapanie brody wodą jej nie umyje. Poświęć tej czynności trochę więcej czasu niż 20 sekund. Namocz brodę, a następnie starannie wymasuj skórę pod brodą z użyciem szamponu lub mydła do brody, pozbądź się wszelkich zanieczyszczeń z porów skóry. Mycie brody jest przyjemne – nie musisz się spieszyć, a Twoja broda będzie Ci niezwykle wdzięczna za jej porządne umycie. W końcu to właśnie po porządnym umyciu najlepiej absorbuje nałożone na nią substancje odżywcze zawarte w olejkach i balsamach do brody.

Błąd nr 6. Niedomywanie produktów myjących

To może skończyć się bardzo źle. Zwłaszcza, jeśli ten punkt idzie w parze z szamponem do brody o kiepskim składzie lub o zgrozo z żelem pod prysznic. Substancje myjące mają to do siebie, że należy je dokładnie zmyć. Nie pozostawiaj ich na skórze! Poświęć dwa razy więcej czasu na pozbycie się szamponu z brody, niż zajęło Ci nakładanie go. Nawet jeśli wydaje Ci się, że zmyłeś już całą pianę z brody to i tak opłucz ją jeszcze raz obficie brodą. Pozostawienie resztek produktów myjących na skórze może ją podrażnić i przesuszyć, a już na pewno spowoduje, że broda będzie źle wyglądać: będzie sucha i sztywna.

Błąd nr 7. Zbyt gorąca woda

Podczas mycia wyreguluj temperaturę wody. Powinna być letnia, czyli ani za zimna ani za gorąca. O ile umycie się zbyt zimną wodą powoduje głównie dyskomfort, o tyle mycie zbyt gorącym strumieniem wody wpływa negatywnie na pracę gruczołów łojowych oraz niepotrzebnie rozchyla łuski włosa. A im częściej rozchylone, tym bardziej narażone na zniszczenia. Przy okazji błąd ten odnosi się również do mycia włosów na głowie. Jeśli te bardzo szybko Ci się przetłuszczają to może… Używasz za ciepłej wody? Koniecznie to sprawdź! I nie popadaj w skrajność. Codzienne mycie w lodowatej wodzie to też nie najlepszy pomysł.

Błąd nr 8. Zbyt intensywne tarcie włosów o włos

Lubimy określać mycie brody jako jej pranie. Jednak nie bierz tego za bardzo do serca. Nie trzyj włosem o włos, ponieważ je uszkodzisz. Nie szarp włosów na brodzie podczas mycia. Starannie wymyj skórę pod brodą okrężnymi ruchami, a włosy na długości “głaszcz” zgodnie z kierunkiem ich wzrostu. Broda to Twój przyjaciel, nie wróg!

Błąd nr 9. Mocne pocieranie ręcznikiem i/lub używanie bawełnianego ręcznika

Pocieranie włosów na brodzie bawełnianym ręcznikiem bardzo je niszczy. Chropowata struktura ręcznika doprowadza do powolnego ścienienia włosów na brodzie, a finalnie do ich wykruszenia. Dodatkowo tarcie włosów ręcznikiem plącze je ,tworząc trudne do rozczesania kołtuny i uszkodzenia struktury włosów. Zdecydowanie zdrowszą alternatywą jest używanie do tego celu specjalistycznego ręcznika z mikrowłókien, który w ciągu kilku chwil wchłonie całą wodę z brody, bez pocierania i narażania włosów na uszkodzenie. Wystarczy odcisnąć w niego brodę. Dodatkowo ręcznik taki zapobiega elektryzowaniu się włosów. Jeśli nie chcesz do tego celu używać osobnego ręcznika wybierz jednorazowe ręczniki papierowe lub bawełnianą koszulkę. Nie musisz nam dziękować.

Błąd nr 10. Rozczesywanie mokrej brody

Mokre włosy na brodzie są bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego rozczesywanie brody pozostaw do momentu aż delikatnie podeschnie. Wcześniej możesz przeczesać brodę palcami lub grzebieniem o szerokim rozstawie zębów. Rozczesywanie mokrych włosów na brodzie może doprowadzić do powstawania urazów w jej strukturze.

Błąd nr 11. Wychodzenie z mokrą brodą

Staraj się ograniczać suszenie brody suszarką z gorącym nawiewem. Jednak jeśli musisz umyć brodę tuż przed wyjściem to koniecznie sięgnij po suszarkę. Wyjście z mokrą brodą może przyczynić się do wypadania włosów na brodzie, a przy okazji zaserwuje Ci przeziębienie. To zdecydowanie gorsza i bardziej niezdrowa opcja. A jeśli obawiasz się o stan swojej brody – przed suszeniem nałóż na nią niewielką ilość olejku do brody lub jeśli chcesz wymodelować przy okazji brodę – sięgnij po balsam do brody.

Błąd nr 12. Nieprawidłowe suszenie brody

Nie susz brody, używając najcieplejszego nawiewu z suszarki. O wiele lepszy będzie letni lub chłodny nawiew. Zbyt ciepły strumień powietrza rozchyla łuski włosa, zamiast je domknąć. Ważny jest także sposób, w jaki kierujesz strumień powietrza z suszarki. Należy pamiętać, żeby włosy suszyć zgodnie z kierunkiem ich wzrostu. W efekcie domkniesz łuski włosów, a przy okazji takie suszenie nie powinno mieć negatywnego wpływu na brodę. Przy okazji czytałeś już jak delikatnie wyprostować i wymodelować brodę przy użyciu suszarki? Nie? To zapraszamy Cię tutaj!
Także jak widzisz podczas mycia brody można popełnić nieświadomie całkiem sporo błędów. A wydawało się to tak oczywistą czynnością! Przy okazji daj nam koniecznie znać czy któryś z błędów wyraźnie Cię zaskoczył, a może nawet któreś popełniałeś?
Polecane produkty

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *